Pazar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Rize · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pazar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 15,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pazar’da Recep Tayyip Erdoğan %64,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,7
2024 katılım
%77,9
yerel seçim
Seçmen
12.936
2024
Sandık
48
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pazar sonuçları Rize geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPazar, Rize · katılım %77,9PazarRizeCHP%50,66%17,92AK Parti%34,77%49,10MHP%10,71%9,25Yeniden Refah%1,55%9,95İYİ Parti%0,93%3,70Zafer Partisi%0,42%1,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPazar, Rize · katılım %87,3PazarRizeErdoğan%62,14%72,79Kılıçdaroğlu%32,68%22,03Sinan Oğan%4,69%4,83Muharrem İnce%0,50%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPazar, Rize · katılım %84,8PazarRizeErdoğan%64,67%75,86Kılıçdaroğlu%35,33%24,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPazar, Rize · katılım %87,3PazarRizeAK Parti%45,00%53,27CHP%31,43%21,36MHP%12,50%12,93Yeniden Refah%3,27%5,13Zafer Partisi%1,81%1,75Memleket%1,16%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pazar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pazar’da oyların %17,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 13,3 puan.

5 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Zafer Mah.AK Parti → CHP28,123,6
İkiztepe Mah.AK Parti → CHP23,916,5
Güzelyalı Mah.AK Parti → CHP20,721,5
Soğuksu Mah.AK Parti → CHP20,632,6
Ocak Mah.AK Parti → CHP19,38,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,3
CHP%38,0
MHP%6,9
Katılım %82,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,2
Muharrem İnce%27,7
Meral Akşener%4,9
Katılım %86,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,0
CHP%22,3
MHP%12,2
Katılım %86,3
2019 YerelYerel
AK Parti%46,2
CHP%35,4
MHP%15,0
Katılım %79,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,1
Kemal Kılıçdaroğlu%32,7
Sinan Oğan%4,7
Katılım %87,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,0
CHP%31,4
MHP%12,5
Katılım %87,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,7
Kemal Kılıçdaroğlu%35,3
Katılım %84,8
2024 YerelYerel
CHP%50,7
AK Parti%34,8
MHP%10,7
Katılım %77,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pazar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Beyaztaş Mah.CHP %37,7%90,0
Cumhuriyet Mah.AK Parti %48,9%86,1
Gazi Mah.AK Parti %69,6%93,7
Güzelyalı Mah.CHP %53,7%78,4
Kirazlık Mah.CHP %52,9%75,1
Kocaköprü Mah.CHP %54,2%81,6
Ocak Mah.CHP %45,2%77,8
Pazar Mah.CHP %49,0%75,2
Soğuksu Mah.CHP %60,6%80,4
Yukarı Soğuksu Mah.CHP %47,6%88,9
Zafer Mah.CHP %52,1%74,6
İkiztepe Mah.CHP %49,8%82,4

Altın sandık

Pazar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Pazar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Soğuksu Mah.%60,6
Kocaköprü Mah.%54,2
Güzelyalı Mah.%53,7
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%42,0
Ocak Mah.%45,2
Pazar Mah.%49,0
AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%48,9
Ocak Mah.%37,1
Pazar Mah.%37,0
En zayıf
Kocaköprü Mah.%27,3
Soğuksu Mah.%28,0
Zafer Mah.%28,5
MHP
En güçlü
Kocaköprü Mah.%15,0
İkiztepe Mah.%14,6
Zafer Mah.%14,4
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%6,2
Soğuksu Mah.%8,0
Güzelyalı Mah.%9,3

Seçime katılım

2024 Yerel%77,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,8 / TR %84,1
2019 Yerel%79,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%86,1
İkiztepe Mah.%82,4
Kocaköprü Mah.%81,6
Soğuksu Mah.%80,4
Güzelyalı Mah.%78,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Zafer Mah.%74,6
Kirazlık Mah.%75,1
Pazar Mah.%75,2
Ocak Mah.%77,8
Güzelyalı Mah.%78,4

Pazar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pazar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pazar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,8 ile ikinci oldu.

Pazar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pazar’da 12.936 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.

Pazar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,1, Kemal Kılıçdaroğlu %32,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,7 ile önde çıktı.

Pazar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,0, CHP %31,4, MHP %12,5, Yeniden Refah %3,3, Zafer Partisi %1,8.

Pazar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pazar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pazar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pazar’da oyların %17,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 13,3 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Pazar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Zafer Mah., İkiztepe Mah., Güzelyalı Mah..

Pazar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pazar’da etkin parti sayısı 2,57; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 15,9 puan.

Pazar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,4 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 6,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Pazar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pazar’da geçersiz oy oranı %3,93 (Rize: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Pazar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pazar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pazar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pazar’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Pazar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pazar’daki 12 mahallenin 10 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Pazar’ın altın sandığı hangisi?

Pazar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pazar, Güzelyalı Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,62 puan saptı.

Pazar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Soğuksu (%60,6) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%42,0) mahallesinde aldı.

Pazar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%48,9) mahallesinde, en düşük oyu Kocaköprü (%27,3) mahallesinde aldı.

Pazar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%86,1), en düşük katılım Zafer Mah. (%74,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Rize il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.