Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Rize · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %17,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %77,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%54,7
2024 katılım
%71,4
yerel seçim
Seçmen
80.529
2024
Sandık
250
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Rize geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Rize · katılım %71,4MerkezRizeAK Parti%54,70%49,10Yeniden Refah%17,75%9,95CHP%12,14%17,92İYİ Parti%6,45%3,70Saadet%2,84%5,14DEVA%2,26%1,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Rize · katılım %89,9MerkezRizeErdoğan%74,25%72,79Kılıçdaroğlu%19,86%22,03Sinan Oğan%5,61%4,83Muharrem İnce%0,28%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Rize · katılım %87,3MerkezRizeErdoğan%77,64%75,86Kılıçdaroğlu%22,36%24,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Rize · katılım %89,9MerkezRizeAK Parti%52,65%53,27CHP%19,00%21,36MHP%14,07%12,93Yeniden Refah%6,57%5,13BBP%2,04%1,58Zafer Partisi%2,04%1,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %23,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 18,0 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti45 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çorapçılar Mah.AK Parti → DEVA60,012,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%67,9
Saadet%22,5
CHP%4,9
Katılım %84,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,3
Muharrem İnce%14,5
Meral Akşener%4,1
Katılım %87,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%66,4
MHP%13,0
CHP%10,5
Katılım %87,8
2019 YerelYerel
AK Parti%73,0
CHP%13,3
İYİ Parti%6,8
Katılım %76,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,3
Kemal Kılıçdaroğlu%19,9
Sinan Oğan%5,6
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%52,7
CHP%19,0
MHP%14,1
Katılım %89,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,6
Kemal Kılıçdaroğlu%22,4
Katılım %87,3
2024 YerelYerel
AK Parti%54,7
Yeniden Refah%17,8
CHP%12,1
Katılım %71,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alipaşa Mah.AK Parti %43,8%75,8
Atmeydanı Mah.AK Parti %56,0%69,0
Balsu Mah.AK Parti %59,8%86,8
Bağdatlı Mah.AK Parti %56,2%71,6
Bozkale Mah.AK Parti %47,4%71,2
Boğaz Mah.AK Parti %53,4%72,6
Camiönü Mah.AK Parti %50,3%70,0
Canpolat Mah.AK Parti %51,9%76,2
Dağsu Mah.AK Parti %47,2%84,5
Dağınıksu Mah.AK Parti %58,9%83,0
Dereüstü Mah.AK Parti %45,6%93,0
Değirmendere Mah.AK Parti %49,9%81,9
Ekmekçiler Mah.AK Parti %55,9%86,0
Ekrem Orhon Mah.AK Parti %54,7%65,7
Eminettin Mah.AK Parti %50,5%70,8
Engindere Mah.AK Parti %57,9%83,0
Fatih Mah.AK Parti %54,9%91,2
Fener Mah.AK Parti %46,9%68,9
Gülbahar Mah.AK Parti %54,6%70,2
Halatçılar Mah.AK Parti %70,3%90,2

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kavaklı Mah.%67,6
Pehlivan Mah.%61,3
Paşakuyu Mah.%60,5
En zayıf
Çorapçılar Mah.%30,1
Alipaşa Mah.%43,8
Fener Mah.%46,9
Yeniden Refah
En güçlü
Pehlivantaşı Mah.%27,1
Alipaşa Mah.%25,2
Yağlıtaş Mah.%24,1
En zayıf
İslampaşa Mah.%12,9
Portakallık Mah.%13,6
Dağınıksu Mah.%14,4
CHP
En güçlü
İslampaşa Mah.%18,6
Mermerdelen Mah.%18,0
Fener Mah.%17,8
En zayıf
Çorapçılar Mah.%3,5
Kavaklı Mah.%4,2
Yağlıtaş Mah.%4,9

Seçime katılım

2024 Yerel%71,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,3 / TR %84,1
2019 Yerel%76,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Pehlivantaşı Mah.%88,2
Ekmekçiler Mah.%86,0
Pilavdağı Mah.%85,5
Dağsu Mah.%84,5
Yağlıtaş Mah.%83,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeniköy Mah.%65,6
Ekrem Orhon Mah.%65,7
Çarşı Mah.%66,0
Tophane Mah.%66,3
İslampaşa Mah.%66,5

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %17,8 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 80.529 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 250 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,2, Kemal Kılıçdaroğlu %19,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,6 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %52,6, CHP %19,0, MHP %14,1, Yeniden Refah %6,6, BBP %2,0.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %23,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 18,0 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Çorapçılar Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,85; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 36,9 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %5,14 (Rize: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 46 mahallenin 45 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DEVA birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Çarşı Mah., 1049 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,85 puan saptı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kavaklı (%67,6) mahallesinde, en düşük oyu Çorapçılar (%30,1) mahallesinde aldı.

Merkez’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Pehlivantaşı (%27,1) mahallesinde, en düşük oyu İslampaşa (%12,9) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Pehlivantaşı Mah. (%88,2), en düşük katılım Yeniköy Mah. (%65,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Rize il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.