Ardeşen Seçim Sonuçları
2014–2024 · Rize · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Ardeşen’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ardeşen’de Recep Tayyip Erdoğan %68,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Ardeşen sonuçları Rize geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Ardeşen’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Ardeşen’de oyların %26,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 5,7 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Fırtına Mah. | AK Parti → Saadet | 32,9 | 0,0 |
| Elmalık Mah. | CHP → AK Parti | 32,2 | 4,2 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti (aynı) | 30,9 | 4,0 |
| Yavuz Selim Mah. | AK Parti (aynı) | 30,4 | 1,7 |
| Deniz Mah. | AK Parti → CHP | 28,3 | 0,2 |
| Barış Mah. | AK Parti → CHP | 26,1 | 24,2 |
| Merkez Mah. | AK Parti → CHP | 25,5 | 3,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Ardeşen’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ada Mah. | AK Parti %93,8 | %81,6 |
| Bahar Mah. | AK Parti %32,8 | %92,3 |
| Barış Mah. | CHP %49,3 | %81,2 |
| Baş Mah. | CHP %42,2 | %89,3 |
| Cami Mah. | CHP %50,2 | %87,8 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %36,2 | %75,5 |
| Deniz Mah. | CHP %33,1 | %75,7 |
| Düz Mah. | AK Parti %38,4 | %83,5 |
| Düz Mah. | AK Parti %92,2 | %86,9 |
| Elmalık Mah. | AK Parti %34,0 | %84,7 |
| Esentepe Mah. | AK Parti %88,9 | %93,1 |
| Fatih Mah. | AK Parti %34,6 | %77,5 |
| Fırtına Mah. | Saadet %32,8 | %76,0 |
| Işıklı Mah. | CHP %39,0 | %83,4 |
| Kahveciler Mah. | AK Parti %40,5 | %82,3 |
| Kavaklıdere Mah. | CHP %52,4 | %87,3 |
| Konak Mah. | AK Parti %88,3 | %86,8 |
| Konaktepe Mah. | CHP %64,3 | %84,7 |
| Kuzey Mah. | AK Parti %46,9 | %91,5 |
| Merkez Mah. | CHP %35,6 | %80,3 |
Altın sandık
Ardeşen’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Ardeşen’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Ardeşen seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Ardeşen’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Ardeşen’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu.
Ardeşen’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Ardeşen’de 20.925 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 71 sandıkta kullanıldı.
Ardeşen’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,4, Kemal Kılıçdaroğlu %28,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,9 ile önde çıktı.
Ardeşen’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %48,8, CHP %30,4, MHP %11,6, Yeniden Refah %3,6, Zafer Partisi %1,2.
Ardeşen’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Ardeşen’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Ardeşen’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Ardeşen’de oyların %26,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,7 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.
Ardeşen’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Fırtına Mah., Elmalık Mah., Cumhuriyet Mah..
Ardeşen’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Ardeşen’de etkin parti sayısı 3,52; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,7 puan.
Ardeşen’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 10,1 puan daha yüksek; Saadet oyu ortalama 7,7 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Ardeşen’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Ardeşen’de geçersiz oy oranı %3,96 (Rize: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Ardeşen’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ardeşen’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Ardeşen hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ardeşen’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Ardeşen’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Ardeşen’deki 30 mahallenin 15 tanesinde AK Parti, 14 tanesinde CHP, 1 tanesinde Saadet birinci çıktı.
Ardeşen’in altın sandığı hangisi?
Ardeşen’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ardeşen, Deniz Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,65 puan saptı.
Ardeşen’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Konaktepe (%64,3) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%23,5) mahallesinde aldı.
Ardeşen’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Merkez (%96,4) mahallesinde, en düşük oyu Konaktepe (%18,4) mahallesinde aldı.
Ardeşen’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Merkez Mah. (%92,2), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%75,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.