Sumbas Seçim Sonuçları

2014–2024 · Osmaniye · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sumbas’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %39,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sumbas’ta Recep Tayyip Erdoğan %65,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,0
2024 katılım
%94,7
yerel seçim
Seçmen
1.713
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sumbas sonuçları Osmaniye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSumbas, Osmaniye · katılım %94,7SumbasOsmaniyeAK Parti%42,97%15,79MHP%39,45%30,54DP%16,45%2,04Saadet%0,32%0,82İYİ Parti%0,25%16,70Yeniden Refah%0,19%1,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSumbas, Osmaniye · katılım %88,3SumbasOsmaniyeErdoğan%61,20%62,32Kılıçdaroğlu%32,55%30,74Sinan Oğan%5,53%6,41Muharrem İnce%0,72%0,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSumbas, Osmaniye · katılım %85,2SumbasOsmaniyeErdoğan%65,19%66,20Kılıçdaroğlu%34,81%33,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSumbas, Osmaniye · katılım %88,2SumbasOsmaniyeMHP%30,43%28,63AK Parti%30,23%32,34İYİ Parti%18,05%12,76CHP%16,09%16,98Zafer Partisi%1,39%1,73ittifak)%0,80%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sumbas’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sumbas’ta oyların %36,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 20,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Döğenli Mah.AK Parti → MHP39,94,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%39,9
AK Parti%33,3
CHP%24,7
Katılım %95,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,4
Muharrem İnce%21,8
Meral Akşener%20,7
Katılım %84,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%33,2
MHP%27,5
İYİ Parti%21,3
Katılım %84,4
2019 YerelYerel
AK Parti%48,1
DP%36,6
İYİ Parti%10,8
Katılım %95,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,2
Kemal Kılıçdaroğlu%32,6
Sinan Oğan%5,5
Katılım %88,3
2023 MVMilletvekili
MHP%30,4
AK Parti%30,2
İYİ Parti%18,1
Katılım %88,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,2
Kemal Kılıçdaroğlu%34,8
Katılım %85,2
2024 YerelYerel
AK Parti%43,0
MHP%39,5
DP%16,5
Katılım %94,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sumbas’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Armaganli Mah.MHP %52,6%94,5
Cumhuriyet Mah.AK Parti %52,9%89,9
Döğenli Mah.MHP %43,8%95,5
Karaömerli Mah.AK Parti %48,5%93,4
Yeni Mah.AK Parti %52,5%90,9

Altın sandık

Sumbas’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sumbas’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%52,9
Yeni Mah.%52,5
Karaömerli Mah.%48,5
En zayıf
Döğenli Mah.%39,7
Armaganli Mah.%46,3
Karaömerli Mah.%48,5
MHP
En güçlü
Armaganli Mah.%52,6
Yeni Mah.%46,7
Cumhuriyet Mah.%46,2
En zayıf
Karaömerli Mah.%32,2
Döğenli Mah.%43,8
Cumhuriyet Mah.%46,2
DP
En güçlü
Karaömerli Mah.%18,1
Döğenli Mah.%15,4
Armaganli Mah.%0,0
En zayıf
Döğenli Mah.%15,4
Karaömerli Mah.%18,1

Seçime katılım

2024 Yerel%94,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,2 / TR %84,1
2019 Yerel%95,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Döğenli Mah.%95,5
Armaganli Mah.%94,5
Karaömerli Mah.%93,4
Yeni Mah.%90,9
Cumhuriyet Mah.%89,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%89,9
Yeni Mah.%90,9
Karaömerli Mah.%93,4
Armaganli Mah.%94,5
Döğenli Mah.%95,5

Sumbas seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sumbas’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sumbas’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %39,5 ile ikinci oldu.

Sumbas’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sumbas’ta 1.713 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Sumbas’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,2, Kemal Kılıçdaroğlu %32,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,2 ile önde çıktı.

Sumbas’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %30,4, AK Parti %30,2, İYİ Parti %18,1, CHP %16,1, Zafer Partisi %1,4.

Sumbas’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sumbas’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sumbas’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sumbas’ta oyların %36,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 20,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Sumbas’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Döğenli Mah..

Sumbas’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sumbas’ta etkin parti sayısı 2,72; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 3,5 puan.

Sumbas’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sumbas’ta geçersiz oy oranı %2,16 (Osmaniye: %5,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sumbas’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sumbas’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sumbas hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sumbas’ta AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Sumbas’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sumbas’taki 5 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Sumbas’ın altın sandığı hangisi?

Sumbas’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sumbas, Döğenli Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,61 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,24 puan sapmayla verdi.

Sumbas’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%52,9) mahallesinde, en düşük oyu Döğenli (%39,7) mahallesinde aldı.

Sumbas’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Armaganli (%52,6) mahallesinde, en düşük oyu Karaömerli (%32,2) mahallesinde aldı.

Sumbas’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %94,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Döğenli Mah. (%95,5), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%89,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Osmaniye il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.