Merkez Seçim Sonuçları
2014–2024 · Osmaniye · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,0 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %23,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 25,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %67,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Merkez sonuçları Osmaniye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %31,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 23,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeşil Yurt Mah. | MHP → Millet İttifakı | 37,7 | 13,4 |
| Fatih Mah. | MHP → Millet İttifakı | 37,4 | 1,5 |
| Ahmet Yesevi Mah. | MHP (aynı) | 36,5 | 4,8 |
| Eyüp Sultan Mah. | MHP → Millet İttifakı | 36,4 | 8,2 |
| Kurtuluş Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,7 | 3,3 |
| Mimar Sinan Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,6 | 5,8 |
| M. Akif Ersoy Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,6 | 11,9 |
| Alibeyli Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,0 | 23,1 |
| Adnan Menderes Mah. | MHP → Millet İttifakı | 32,9 | 20,8 |
| Mevlana Mah. | MHP → Millet İttifakı | 32,6 | 4,7 |
| Selimiye Mah. | MHP (aynı) | 32,6 | 4,5 |
| Baş Mah. | MHP → Millet İttifakı | 32,5 | 5,2 |
| Dumlupınar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 32,4 | 2,5 |
| Yunus Emre Mah. | MHP → Millet İttifakı | 32,2 | 8,6 |
| Ali Bekirli Mah. | MHP → Millet İttifakı | 32,0 | 4,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adnan Menderes Mah. | MHP %29,6 | %72,9 |
| Ahmet Yesevi Mah. | MHP %47,4 | %85,7 |
| Akyar Mah. | MHP %40,2 | %76,8 |
| Ali Bekirli Mah. | MHP %43,2 | %76,7 |
| Alibeyli Mah. | MHP %33,2 | %66,4 |
| Baş Mah. | MHP %37,5 | %74,8 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %42,8 | %73,3 |
| Dr. Ihsan Goknal Mah. | MHP %47,3 | %74,2 |
| Dumlupınar Mah. | MHP %42,8 | %78,1 |
| Esenevler Mah. | MHP %32,2 | %67,6 |
| Eyüp Sultan Mah. | MHP %37,0 | %68,8 |
| Fakıuşağı Mah. | MHP %34,1 | %63,8 |
| Fatih Mah. | MHP %40,2 | %72,2 |
| Gebeli Mah. | MHP %45,5 | %74,3 |
| Hacı Osmanlı Mah. | MHP %39,8 | %73,2 |
| Haraz Mah. | MHP %46,4 | %84,6 |
| Karacay Mah. | MHP %49,3 | %78,9 |
| Kazım Karabekir Mah. | MHP %48,0 | %75,0 |
| Korkut Ata Mah. | İYİ Parti %33,6 | %71,0 |
| Kurtuluş Mah. | MHP %43,4 | %73,5 |
Altın sandık
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,0 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %23,8 ile ikinci oldu.
Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Merkez’de 164.166 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 492 sandıkta kullanıldı.
Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,4, Kemal Kılıçdaroğlu %29,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,2 ile önde çıktı.
Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %33,1, MHP %28,9, CHP %16,7, İYİ Parti %10,1, Yeşil Sol Parti %3,6.
Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Merkez’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %31,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 23,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Merkez’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 27 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşil Yurt Mah., Fatih Mah., Ahmet Yesevi Mah..
Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 16,2 puan.
Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 4,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %6,51 (Osmaniye: %5,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Merkez’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Merkez hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Merkez’deki 38 mahallenin 37 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Merkez’in altın sandığı hangisi?
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, M. Akif Ersoy Mah., 1272 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,52 puan saptı.
Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yaverpaşa (%53,0) mahallesinde, en düşük oyu Yunus Emre (%27,2) mahallesinde aldı.
Merkez’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Korkut Ata (%33,5) mahallesinde, en düşük oyu Selimiye (%16,9) mahallesinde aldı.
Merkez’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %72,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yaverpaşa Mah. (%85,8), en düşük katılım Fakıuşağı Mah. (%63,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.