Ulukışla Seçim Sonuçları

2014–2024 · Niğde · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ulukışla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %45,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ulukışla’da Recep Tayyip Erdoğan %52,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,3
2024 katılım
%84,8
yerel seçim
Seçmen
4.906
2024
Sandık
17
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ulukışla sonuçları Niğde geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıUlukışla, Niğde · katılım %84,8UlukışlaNiğdeAK Parti%49,30%40,12CHP%45,76%22,47MHP%2,48%24,02Yeniden Refah%1,32%3,26Zafer Partisi%0,46%0,70Saadet%0,20%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUlukışla, Niğde · katılım %87,7UlukışlaNiğdeErdoğan%49,91%58,49Kılıçdaroğlu%45,53%34,92Sinan Oğan%3,99%6,07Muharrem İnce%0,57%0,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUlukışla, Niğde · katılım %85,6UlukışlaNiğdeErdoğan%52,54%62,05Kılıçdaroğlu%47,46%37,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUlukışla, Niğde · katılım %87,7UlukışlaNiğdeCHP%32,96%23,95AK Parti%30,36%33,05MHP%16,50%22,43İYİ Parti%11,71%12,35Yeniden Refah%1,61%2,63Zafer Partisi%1,20%1,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ulukışla’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ulukışla’da oyların %10,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 0,6 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%45,4
CHP%41,6
MHP%11,6
Katılım %89,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,9
Muharrem İnce%33,7
Meral Akşener%14,1
Katılım %88,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%31,8
CHP%27,5
MHP%23,6
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
AK Parti%44,3
CHP%42,1
MHP%13,1
Katılım %88,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,9
Kemal Kılıçdaroğlu%45,5
Sinan Oğan%4,0
Katılım %87,7
2023 MVMilletvekili
CHP%33,0
AK Parti%30,4
MHP%16,5
Katılım %87,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,5
Kemal Kılıçdaroğlu%47,5
Katılım %85,6
2024 YerelYerel
AK Parti%49,3
CHP%45,8
MHP%2,5
Katılım %84,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ulukışla’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alpağut Mah.AK Parti %47,6%85,9
Kemalpaşa Mah.AK Parti %52,4%82,9

Altın sandık

Ulukışla’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%84,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,6 / TR %84,1
2019 Yerel%88,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Alpağut Mah.%85,9
Kemalpaşa Mah.%82,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kemalpaşa Mah.%82,9
Alpağut Mah.%85,9

Ulukışla seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ulukışla’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ulukışla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %45,8 ile ikinci oldu.

Ulukışla’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ulukışla’da 4.906 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 17 sandıkta kullanıldı.

Ulukışla’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,9, Kemal Kılıçdaroğlu %45,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,5 ile önde çıktı.

Ulukışla’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %33,0, AK Parti %30,4, MHP %16,5, İYİ Parti %11,7, Yeniden Refah %1,6.

Ulukışla’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ulukışla’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Ulukışla’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ulukışla’da oyların %10,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Ulukışla’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ulukışla’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ulukışla’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ulukışla’da etkin parti sayısı 2,21; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 3,5 puan.

Ulukışla’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ulukışla’da geçersiz oy oranı %5,09 (Niğde: %3,76). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ulukışla’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ulukışla’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ulukışla hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ulukışla’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Ulukışla’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ulukışla’daki 2 mahallenin 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ulukışla’nın altın sandığı hangisi?

Ulukışla’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ulukışla, Kemalpaşa Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,17 puan saptı.

Ulukışla’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,8 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Niğde il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.