Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Niğde · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %60,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%36,3
2024 katılım
%75,8
yerel seçim
Seçmen
108.500
2024
Sandık
324
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Niğde geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Niğde · katılım %75,8MerkezNiğdeAK Parti%36,28%40,12CHP%25,63%22,47MHP%19,09%24,02İYİ Parti%11,64%6,03Yeniden Refah%4,14%3,26Zafer Partisi%1,09%0,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Niğde · katılım %89,0MerkezNiğdeErdoğan%57,31%58,49Kılıçdaroğlu%35,71%34,92Sinan Oğan%6,51%6,07Muharrem İnce%0,47%0,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Niğde · katılım %85,4MerkezNiğdeErdoğan%60,90%62,05Kılıçdaroğlu%39,10%37,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Niğde · katılım %89,1MerkezNiğdeAK Parti%33,00%33,05CHP%23,91%23,95MHP%21,03%22,43İYİ Parti%13,56%12,35Yeniden Refah%2,99%2,63Zafer Partisi%1,57%1,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %17,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,9 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Fertek Mah.AK Parti (aynı)22,14,8
İnönü Mah.AK Parti (aynı)20,91,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,1
MHP%34,4
CHP%20,8
Katılım %90,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,8
Muharrem İnce%25,8
Meral Akşener%11,2
Katılım %87,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,5
CHP%20,3
MHP%20,2
Katılım %87,9
2019 YerelYerel
AK Parti%37,2
İYİ Parti%28,1
MHP%18,6
Katılım %82,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,3
Kemal Kılıçdaroğlu%35,7
Sinan Oğan%6,5
Katılım %89,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,0
CHP%23,9
MHP%21,0
Katılım %89,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,9
Kemal Kılıçdaroğlu%39,1
Katılım %85,4
2024 YerelYerel
AK Parti%36,3
CHP%25,6
MHP%19,1
Katılım %75,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağı Kayabaşı Mah.AK Parti %32,4%75,0
E Tipi Kapali Ceza Evi Mah.CHP %38,8%72,1
Efendibey Mah.AK Parti %38,7%76,2
Fertek Mah.AK Parti %38,2%88,8
Kale Mah.AK Parti %35,7%72,5
Kayaardi Mah.AK Parti %30,4%79,1
Kumluca Mah.AK Parti %33,6%78,6
Nar Mah.AK Parti %44,4%76,7
Sarikopru Mah.AK Parti %33,6%76,1
Selçuk Mah.AK Parti %34,9%76,0
Yukarı Kayabaşı Mah.CHP %33,3%73,3
İlhanlı Mah.AK Parti %42,0%75,7
İnönü Mah.AK Parti %33,6%75,0
Şahsüleyman Mah.AK Parti %39,1%77,2
Şehitler Mah.AK Parti %37,3%77,7

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Nar Mah.%44,4
İlhanlı Mah.%42,0
Şahsüleyman Mah.%39,1
En zayıf
Kayaardi Mah.%30,4
Yukarı Kayabaşı Mah.%31,7
Aşağı Kayabaşı Mah.%32,4
CHP
En güçlü
Fertek Mah.%33,4
Yukarı Kayabaşı Mah.%33,3
İnönü Mah.%31,9
En zayıf
Nar Mah.%14,5
İlhanlı Mah.%17,3
Şahsüleyman Mah.%20,9
MHP
En güçlü
Nar Mah.%26,7
İlhanlı Mah.%23,7
Efendibey Mah.%22,2
En zayıf
Fertek Mah.%13,0
İnönü Mah.%15,7
Yukarı Kayabaşı Mah.%16,0

Seçime katılım

2024 Yerel%75,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,4 / TR %84,1
2019 Yerel%82,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Fertek Mah.%88,8
Kayaardi Mah.%79,1
Kumluca Mah.%78,6
Şehitler Mah.%77,7
Şahsüleyman Mah.%77,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kale Mah.%72,5
Yukarı Kayabaşı Mah.%73,3
İnönü Mah.%75,0
Aşağı Kayabaşı Mah.%75,0
İlhanlı Mah.%75,7

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,6 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 108.500 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 324 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,3, Kemal Kılıçdaroğlu %35,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,9 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,0, CHP %23,9, MHP %21,0, İYİ Parti %13,6, Yeniden Refah %3,0.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %17,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,9 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Fertek Mah., İnönü Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 4,01; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 10,6 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %3,38 (Niğde: %3,76). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 15 mahallenin 13 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Şehitler Mah., 1284 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,72 puan saptı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Nar (%44,4) mahallesinde, en düşük oyu Kayaardi (%30,4) mahallesinde aldı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Fertek (%33,4) mahallesinde, en düşük oyu Nar (%14,4) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Fertek Mah. (%88,8), en düşük katılım Kale Mah. (%72,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Niğde il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.