Yatağan Seçim Sonuçları
2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Yatağan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yatağan’da Kemal Kılıçdaroğlu %61,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Yatağan sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Yatağan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Yatağan’da oyların %19,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeniköy Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,2 | 22,8 |
| Turgutlar Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,0 | 35,5 |
| Kadıköy Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,0 | 8,6 |
| Çakırlar Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 29,9 | 19,3 |
| Hacıveliler Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,1 | 31,9 |
| Mesken Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,0 | 19,8 |
| Kavak Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,0 | 26,1 |
| Kafacakaplancık Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 26,6 | 22,2 |
| Elmacık Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 25,2 | 20,7 |
| Turgut Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 23,5 | 38,6 |
| Katrancı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 23,2 | 17,2 |
| Gökpınar Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 23,1 | 12,8 |
| Bahçeyaka Mah. | AK Parti (aynı) | 21,7 | 2,8 |
| Köklük Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 21,6 | 17,3 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 21,3 | 31,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Yatağan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akgedik Mah. | AK Parti %48,3 | %94,7 |
| Akyol Mah. | CHP %54,2 | %87,1 |
| Alaşar Mah. | CHP %62,6 | %95,2 |
| Atatürk Mah. | CHP %49,2 | %87,1 |
| Bahçeyaka Mah. | AK Parti %50,0 | %92,9 |
| Bağyaka Mah. | AK Parti %70,7 | %96,3 |
| Bencik Mah. | CHP %51,3 | %94,5 |
| Bozarmut Mah. | CHP %49,1 | %88,9 |
| Bozüyük Mah. | CHP %53,5 | %93,3 |
| Cazkırlar Mah. | AK Parti %46,9 | %94,1 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %55,7 | %87,0 |
| Dere Mah. | CHP %50,9 | %88,8 |
| Deştin Mah. | CHP %51,4 | %98,0 |
| Doğanköy Mah. | CHP %58,2 | %94,1 |
| Elmacık Mah. | CHP %52,9 | %97,8 |
| Esenköy Mah. | CHP %46,4 | %98,5 |
| Eskihisar Mah. | CHP %63,7 | %91,2 |
| Gökgedik Mah. | CHP %52,8 | %98,7 |
| Gökpınar Mah. | CHP %51,0 | %97,1 |
| Hacıbayramlar Mah. | CHP %54,6 | %94,6 |
Altın sandık
Yatağan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Yatağan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Yatağan seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Yatağan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Yatağan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,2 ile ikinci oldu.
Yatağan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Yatağan’da 36.729 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 132 sandıkta kullanıldı.
Yatağan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,4, Recep Tayyip Erdoğan %35,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,4 ile önde çıktı.
Yatağan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %38,4, AK Parti %26,5, İYİ Parti %17,0, MHP %7,2, TİP %2,7.
Yatağan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Yatağan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Yatağan’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Yatağan’da oyların %19,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Yatağan’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 22 salıncak mahalle var; en oynakları Yeniköy Mah., Turgutlar Mah., Kadıköy Mah..
Yatağan’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Yatağan’da etkin parti sayısı 2,35; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,6 puan.
Yatağan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 2,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Yatağan’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Yatağan’da geçersiz oy oranı %4,99 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Yatağan’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yatağan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Yatağan hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yatağan’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.
Yatağan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Yatağan’daki 50 mahallenin 40 tanesinde CHP, 10 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Yatağan’ın altın sandığı hangisi?
Yatağan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yatağan, Yeni Mah., 1121 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,03 puan saptı.
Yatağan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hisarardı (%67,3) mahallesinde, en düşük oyu Bahçeyaka (%41,2) mahallesinde aldı.
Yatağan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bahçeyaka (%50,0) mahallesinde, en düşük oyu Hisarardı (%27,8) mahallesinde aldı.
Yatağan’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %90,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gökgedik Mah. (%98,7), en düşük katılım Kozağaç Mah. (%84,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.