Ula Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ula’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 17,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ula’da Kemal Kılıçdaroğlu %64,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%58,7
2024 katılım
%86,2
yerel seçim
Seçmen
22.534
2024
Sandık
79
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ula sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıUla, Muğla · katılım %86,2UlaMuğlaCHP%58,67%49,57AK Parti%35,56%28,52İYİ Parti%2,32%8,89Zafer Partisi%1,02%1,38Yeniden Refah%0,86%0,79DEM Parti%0,70%1,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUla, Muğla · katılım %91,5UlaMuğlaKılıçdaroğlu%61,07%62,93Erdoğan%33,88%31,64Sinan Oğan%4,33%4,76Muharrem İnce%0,71%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUla, Muğla · katılım %88,7UlaMuğlaKılıçdaroğlu%64,34%66,57Erdoğan%35,66%33,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUla, Muğla · katılım %91,5UlaMuğlaCHP%39,54%37,68AK Parti%26,09%23,59İYİ Parti%13,07%17,26TİP%6,79%5,71MHP%5,70%6,03Yeşil Sol Parti%1,88%3,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ula’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ula’da oyların %20,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 14,4 puan.

10 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti23 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Akçapınar Mah.AK Parti → CHP40,550,7
Kızılağaç Mah.AK Parti → CHP37,036,1
Gökova Mah.AK Parti → CHP33,232,3
Ataköy Mah.AK Parti → CHP32,533,9
Elmalı Mah.AK Parti → CHP25,627,6
Gökçe Mah.AK Parti → CHP24,91,2
Turgut Mah.AK Parti → CHP22,48,7
Çıtlık Mah.AK Parti → CHP21,125,1
Esentepe Mah.AK Parti → CHP20,632,8
Gölcük Mah.AK Parti → CHP20,113,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%43,0
AK Parti%34,8
MHP%18,0
Katılım %93,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%52,0
Recep Tayyip Erdoğan%34,5
Meral Akşener%10,8
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
CHP%43,0
AK Parti%30,4
İYİ Parti%14,4
Katılım %90,6
2019 YerelYerel
AK Parti%46,5
CHP%40,9
İYİ Parti%10,7
Katılım %90,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,1
Recep Tayyip Erdoğan%33,9
Sinan Oğan%4,3
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
CHP%39,5
AK Parti%26,1
İYİ Parti%13,1
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,3
Recep Tayyip Erdoğan%35,7
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
CHP%58,7
AK Parti%35,6
İYİ Parti%2,3
Katılım %86,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ula’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akyaka Mah.CHP %73,1%76,3
Akçapınar Mah.CHP %73,7%91,0
Alparslan Mah.CHP %56,4%83,7
Armutcuk Mah.AK Parti %56,4%88,1
Arıcılar Mah.AK Parti %52,3%98,0
Ataköy Mah.CHP %64,5%90,0
Ayazkıyı Mah.CHP %61,4%80,7
Demirtaş Mah.CHP %55,9%81,1
Elmalı Mah.CHP %62,2%91,9
Esentepe Mah.CHP %62,3%92,2
Gökova Mah.CHP %64,1%84,1
Gökçe Mah.CHP %47,0%85,0
Gölcük Mah.CHP %54,5%96,1
Karabörtlen Mah.CHP %59,0%88,4
Kavakçalı Mah.AK Parti %56,2%98,7
Köprübaşı Mah.CHP %56,9%80,2
Kıra Mah.AK Parti %64,1%96,4
Kızılağaç Mah.CHP %65,3%90,3
Kızılyaka Mah.CHP %62,2%90,7
Portakallık Mah.CHP %76,1%94,5

Altın sandık

Ula’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ula’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Portakallık Mah.%76,1
Akçapınar Mah.%73,7
Akyaka Mah.%73,1
En zayıf
Kıra Mah.%32,8
Yeşilçam Mah.%39,4
Gökçe Mah.%47,0
AK Parti
En güçlü
Kıra Mah.%64,1
Yeşilçam Mah.%55,3
Gökçe Mah.%45,9
En zayıf
Portakallık Mah.%19,5
Akçapınar Mah.%23,0
Akyaka Mah.%23,1

Seçime katılım

2024 Yerel%86,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%90,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeşilçam Mah.%99,5
Turgut Mah.%99,5
Kıra Mah.%96,4
Gölcük Mah.%96,1
Portakallık Mah.%94,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Akyaka Mah.%76,3
Köprübaşı Mah.%80,2
Ayazkıyı Mah.%80,7
Demirtaş Mah.%81,1
Alparslan Mah.%83,7

Ula seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ula’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ula’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,6 ile ikinci oldu.

Ula’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ula’da 22.534 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 79 sandıkta kullanıldı.

Ula’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,1, Recep Tayyip Erdoğan %33,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,3 ile önde çıktı.

Ula’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %39,5, AK Parti %26,1, İYİ Parti %13,1, TİP %6,8, MHP %5,7.

Ula’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ula’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ula’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ula’da oyların %20,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 14,4 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Ula’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Akçapınar Mah., Kızılağaç Mah., Gökova Mah..

Ula’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ula’da etkin parti sayısı 2,12; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 23,1 puan.

Ula’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,9 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 5,9 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 1,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ula’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ula’da geçersiz oy oranı %5,08 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Ula’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ula’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ula hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ula’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Ula’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ula’daki 30 mahallenin 21 tanesinde CHP, 9 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ula’nın altın sandığı hangisi?

Ula’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ula, Çıtlık Mah., 1023 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,36 puan saptı.

Ula’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Portakallık (%76,1) mahallesinde, en düşük oyu Kıra (%32,8) mahallesinde aldı.

Ula’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kıra (%64,1) mahallesinde, en düşük oyu Portakallık (%19,5) mahallesinde aldı.

Ula’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşilçam Mah. (%99,5), en düşük katılım Akyaka Mah. (%76,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muğla il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.