Milas Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Milas’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Milas’ta Kemal Kılıçdaroğlu %68,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,4
2024 katılım
%82,9
yerel seçim
Seçmen
117.313
2024
Sandık
403
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Milas sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMilas, Muğla · katılım %82,9MilasMuğlaCHP%50,35%49,57AK Parti%35,47%28,52İYİ Parti%6,65%8,89DEM Parti%2,56%1,64Zafer Partisi%1,51%1,38TİP%1,09%0,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMilas, Muğla · katılım %91,4MilasMuğlaKılıçdaroğlu%64,43%62,93Erdoğan%30,23%31,64Sinan Oğan%4,53%4,76Muharrem İnce%0,80%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMilas, Muğla · katılım %88,0MilasMuğlaKılıçdaroğlu%68,12%66,57Erdoğan%31,88%33,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMilas, Muğla · katılım %91,4MilasMuğlaCHP%38,64%37,68AK Parti%22,35%23,59İYİ Parti%17,56%17,26MHP%6,10%6,03TİP%4,46%5,71Yeşil Sol Parti%4,10%3,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Milas’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Milas’ta oyların %12,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 7,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

16 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti97 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Küçükdibekdere Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,018,9
Fesleğen Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,99,2
Ekinanbarı Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,837,8
Damlıboğaz Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,511,0
Akkovanlık Mah.AK Parti (aynı)23,93,1
Çallı Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,316,5
Kapıkırı Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,227,6
Akçalı Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,31,9
Sarıkaya Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,323,2
Gölyaka Mah.AK Parti → Millet İttifakı21,526,4
Ortaköy Mah.AK Parti (aynı)20,04,0
Kalem Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,75,6
Yoğunoluk Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,55,3
Akyol Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,417,6
Söğütçük Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,221,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%50,0
AK Parti%25,1
MHP%20,8
Katılım %92,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%54,0
Recep Tayyip Erdoğan%29,8
Meral Akşener%11,8
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
CHP%42,9
AK Parti%25,5
İYİ Parti%17,3
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
CHP%51,3
AK Parti%45,1
DP%1,9
Katılım %88,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,4
Recep Tayyip Erdoğan%30,2
Sinan Oğan%4,5
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
CHP%38,6
AK Parti%22,4
İYİ Parti%17,6
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,1
Recep Tayyip Erdoğan%31,9
Katılım %88,0
2024 YerelYerel
CHP%50,4
AK Parti%35,5
İYİ Parti%6,7
Katılım %82,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Milas’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetcavus Hayitli Mah.CHP %56,4%80,8
Akkovanlık Mah.AK Parti %46,5%95,3
Akyol Mah.CHP %52,3%92,6
Akçakaya Mah.CHP %69,0%97,0
Akçalı Mah.AK Parti %46,7%94,4
Alatepe Mah.CHP %65,9%100,0
Alaçam Mah.CHP %70,0%93,7
Aslanyaka Mah.CHP %60,9%93,8
Avşar Mah.CHP %49,1%91,6
Aydınlıkevler Mah.AK Parti %41,7%73,9
Ağaçlıhüyük Mah.CHP %58,5%92,6
Bafa Mah.CHP %60,2%90,0
Baharlı Mah.CHP %68,8%89,3
Bahçe Mah.CHP %55,9%94,1
Bahçeburun Mah.CHP %43,5%92,7
Balcılar Mah.CHP %51,7%95,7
Bayır Mah.CHP %58,9%94,8
Bağdamları Mah.CHP %44,9%93,3
Beyciler Mah.CHP %56,4%90,8
Beçin Mah.CHP %46,3%82,6

Altın sandık

Milas’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Milas’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Derince Mah.%71,3
Karacahisar Mah.%70,9
Kemikler Mah.%70,1
En zayıf
Karahayıt Mah.%16,7
Sakarkaya Mah.%19,0
Kafaca Mah.%29,0
AK Parti
En güçlü
Karahayıt Mah.%69,9
Sakarkaya Mah.%69,1
Çukur Mah.%59,6
En zayıf
Kuzyaka Mah.%14,5
Karacahisar Mah.%15,4
Baharlı Mah.%18,5
İYİ Parti
En güçlü
Kuzyaka Mah.%19,9
Kafaca Mah.%19,6
Fesleğen Mah.%17,6
En zayıf
Kıyıkışlacık Mah.%1,6
Küçükdibekdere Mah.%2,0
Boğaziçi Mah.%2,8

Seçime katılım

2024 Yerel%82,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,0 / TR %84,1
2019 Yerel%88,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ekiztaş Mah.%98,6
Çomakdağkızılağaç Mah.%98,3
Kultak Mah.%97,5
Çökertme Mah.%96,8
Çallı Mah.%96,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Boğaziçi Mah.%66,0
Bozbük Mah.%71,5
Güllük Mah.%72,0
Meşelik Mah.%73,7
Aydınlıkevler Mah.%73,9

Milas seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Milas’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Milas’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,5 ile ikinci oldu.

Milas’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Milas’ta 117.313 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 403 sandıkta kullanıldı.

Milas’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,4, Recep Tayyip Erdoğan %30,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,1 ile önde çıktı.

Milas’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %38,6, AK Parti %22,4, İYİ Parti %17,6, MHP %6,1, TİP %4,5.

Milas’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Milas’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Milas’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Milas’ta oyların %12,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 7,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Milas’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Küçükdibekdere Mah., Fesleğen Mah., Ekinanbarı Mah..

Milas’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Milas’ta etkin parti sayısı 2,6; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,9 puan.

Milas’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Milas’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Milas’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Milas’ta geçersiz oy oranı %4,94 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Milas’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Milas’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Milas hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Milas’ta CHP 5 kez birinci oldu.

Milas’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Milas’taki 132 mahallenin 101 tanesinde CHP, 31 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Milas’ın altın sandığı hangisi?

Milas’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Milas, Hacı İlyas Mah., 1244 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,3 puan saptı.

Milas’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Derince (%71,3) mahallesinde, en düşük oyu Karahayıt (%16,7) mahallesinde aldı.

Milas’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karahayıt (%69,9) mahallesinde, en düşük oyu Kuzyaka (%14,5) mahallesinde aldı.

Milas’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ekiztaş Mah. (%98,6), en düşük katılım Boğaziçi Mah. (%66,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muğla il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.