Marmaris Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Marmaris’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Marmaris’te Kemal Kılıçdaroğlu %71,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%44,8
2024 katılım
%76,7
yerel seçim
Seçmen
73.439
2024
Sandık
226
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Marmaris sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMarmaris, Muğla · katılım %76,7MarmarisMuğlaCHP%44,80%49,57AK Parti%41,16%28,52İYİ Parti%9,87%8,89DEM Parti%1,53%1,64Zafer Partisi%1,00%1,38TİP%0,74%0,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMarmaris, Muğla · katılım %87,7MarmarisMuğlaKılıçdaroğlu%67,75%62,93Erdoğan%26,93%31,64Sinan Oğan%4,74%4,76Muharrem İnce%0,59%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMarmaris, Muğla · katılım %84,2MarmarisMuğlaKılıçdaroğlu%71,44%66,57Erdoğan%28,56%33,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMarmaris, Muğla · katılım %87,7MarmarisMuğlaCHP%41,92%37,68AK Parti%19,87%23,59İYİ Parti%14,68%17,26TİP%7,27%5,71MHP%4,90%6,03Yeşil Sol Parti%4,45%3,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Marmaris’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Marmaris’te oyların %20,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 1,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti24 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bozburun Mah.DSP → Millet İttifakı41,022,7
Bayır Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,011,0
Söğüt Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,327,4
Turunç Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,35,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%49,8
AK Parti%35,2
MHP%7,6
Katılım %86,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%61,1
Recep Tayyip Erdoğan%27,0
Meral Akşener%7,5
Katılım %85,3
2018 MVMilletvekili
CHP%47,9
AK Parti%21,7
İYİ Parti%14,1
Katılım %85,3
2019 YerelYerel
CHP%44,7
AK Parti%34,8
DSP%19,7
Katılım %82,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%67,8
Recep Tayyip Erdoğan%26,9
Sinan Oğan%4,7
Katılım %87,7
2023 MVMilletvekili
CHP%41,9
AK Parti%19,9
İYİ Parti%14,7
Katılım %87,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%71,4
Recep Tayyip Erdoğan%28,6
Katılım %84,2
2024 YerelYerel
CHP%44,8
AK Parti%41,2
İYİ Parti%9,9
Katılım %76,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Marmaris’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adaköy Mah.CHP %53,5%69,1
Armutalan Mah.CHP %43,9%75,8
Bayır Mah.AK Parti %43,2%89,4
Beldibi Mah.CHP %45,0%80,1
Bozburun Mah.CHP %51,8%83,6
Camiavlu Mah.CHP %46,1%78,0
Golenye Mah.AK Parti %45,2%75,8
Hatipirimi Mah.CHP %46,9%74,3
Hisarönü Mah.AK Parti %46,3%79,4
Karaca Mah.CHP %57,5%93,1
Karsiyaka Mah.CHP %42,9%77,2
Kemeraltı Mah.CHP %45,2%73,8
Orhaniye Mah.AK Parti %56,3%85,2
Osmaniye Mah.AK Parti %65,5%86,4
Sarıana Mah.CHP %46,7%76,7
Selimiye Mah.CHP %45,5%86,1
Sinan Mah.AK Parti %47,4%77,2
Siteler Mah.CHP %47,4%71,4
Söğüt Mah.CHP %52,9%84,4
Taşlıca Mah.AK Parti %58,3%89,8

Altın sandık

Marmaris’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Marmaris’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Karaca Mah.%57,5
Yesilova Mah.%57,0
Adaköy Mah.%53,5
En zayıf
Osmaniye Mah.%23,8
Taşlıca Mah.%29,0
Orhaniye Mah.%34,8
AK Parti
En güçlü
Osmaniye Mah.%65,5
Taşlıca Mah.%58,3
Orhaniye Mah.%56,3
En zayıf
Adaköy Mah.%25,0
Yesilova Mah.%30,9
Karaca Mah.%32,4
İYİ Parti
En güçlü
Bayır Mah.%18,1
Selimiye Mah.%16,5
Turgut Mah.%15,3
En zayıf
Hisarönü Mah.%5,5
Orhaniye Mah.%5,9
Çetibeli Mah.%7,1

Seçime katılım

2024 Yerel%76,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,2 / TR %84,1
2019 Yerel%82,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karaca Mah.%93,1
Çetibeli Mah.%90,1
Taşlıca Mah.%89,8
Bayır Mah.%89,4
Turgut Mah.%87,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İçmeler Mah.%66,6
Adaköy Mah.%69,1
Siteler Mah.%71,4
Çıldır Mah.%73,4
Tepe Mah.%73,6

Marmaris seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Marmaris’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Marmaris’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,2 ile ikinci oldu.

Marmaris’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Marmaris’te 73.439 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 226 sandıkta kullanıldı.

Marmaris’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,8, Recep Tayyip Erdoğan %26,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,4 ile önde çıktı.

Marmaris’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %41,9, AK Parti %19,9, İYİ Parti %14,7, TİP %7,3, MHP %4,9.

Marmaris’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Marmaris’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Marmaris’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Marmaris’te oyların %20,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 1,8 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Marmaris’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Bozburun Mah., Bayır Mah., Söğüt Mah..

Marmaris’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Marmaris’te etkin parti sayısı 2,63; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,6 puan.

Marmaris’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Marmaris’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Marmaris’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Marmaris’te geçersiz oy oranı %3,16 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Marmaris’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Marmaris’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Marmaris hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Marmaris’te CHP 5 kez birinci oldu.

Marmaris’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Marmaris’teki 30 mahallenin 18 tanesinde CHP, 12 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Marmaris’in altın sandığı hangisi?

Marmaris’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Marmaris, Beldibi Mah., 1042 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,41 puan saptı.

Marmaris’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karaca (%57,5) mahallesinde, en düşük oyu Osmaniye (%23,8) mahallesinde aldı.

Marmaris’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Osmaniye (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu Adaköy (%25,0) mahallesinde aldı.

Marmaris’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karaca Mah. (%93,1), en düşük katılım İçmeler Mah. (%66,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muğla il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.