Köyceğiz Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Köyceğiz’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 12,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Köyceğiz’de Kemal Kılıçdaroğlu %57,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%60,1
2024 katılım
%86,0
yerel seçim
Seçmen
31.896
2024
Sandık
108
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Köyceğiz sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKöyceğiz, Muğla · katılım %86,0KöyceğizMuğlaCHP%60,14%49,57AK Parti%33,55%28,52İYİ Parti%3,74%8,89Yeniden Refah%0,85%0,79Zafer Partisi%0,54%1,38DEM Parti%0,35%1,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKöyceğiz, Muğla · katılım %90,2KöyceğizMuğlaKılıçdaroğlu%53,86%62,93Erdoğan%40,52%31,64Sinan Oğan%4,71%4,76Muharrem İnce%0,91%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKöyceğiz, Muğla · katılım %86,5KöyceğizMuğlaKılıçdaroğlu%57,48%66,57Erdoğan%42,52%33,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKöyceğiz, Muğla · katılım %90,2KöyceğizMuğlaCHP%34,05%37,68AK Parti%30,70%23,59İYİ Parti%15,17%17,26MHP%7,46%6,03TİP%3,82%5,71Zafer Partisi%1,58%1,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Köyceğiz’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Köyceğiz’de oyların %17,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 13,8 puan.

8 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti23 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çandır Mah.AK Parti → CHP26,528,0
Beyobası Mah.AK Parti → CHP23,534,8
Akköprü Mah.AK Parti → CHP23,42,9
Yangı Mah.AK Parti → CHP22,125,7
Pınar Mah.AK Parti (aynı)21,33,5
Köyceğiz Mah.AK Parti → CHP20,817,9
Zeytinalanı Mah.AK Parti → CHP20,513,9
Yeşilköy Mah.AK Parti → CHP20,025,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,1
CHP%46,0
MHP%6,7
Katılım %92,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%42,8
Recep Tayyip Erdoğan%41,8
Meral Akşener%13,4
Katılım %88,2
2018 MVMilletvekili
CHP%39,2
AK Parti%35,9
İYİ Parti%13,3
Katılım %88,2
2019 YerelYerel
AK Parti%49,1
CHP%48,0
BTP%1,2
Katılım %89,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,9
Recep Tayyip Erdoğan%40,5
Sinan Oğan%4,7
Katılım %90,2
2023 MVMilletvekili
CHP%34,1
AK Parti%30,7
İYİ Parti%15,2
Katılım %90,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,5
Recep Tayyip Erdoğan%42,5
Katılım %86,5
2024 YerelYerel
CHP%60,1
AK Parti%33,6
İYİ Parti%3,7
Katılım %86,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Köyceğiz’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akköprü Mah.CHP %48,8%95,4
Balcılar Mah.CHP %49,7%97,8
Beyobası Mah.CHP %64,1%87,0
Döğüşbelen Mah.CHP %59,9%87,1
Ekincik Mah.AK Parti %54,7%96,1
Gelişim Mah.CHP %72,5%79,2
Gülpınar Mah.CHP %76,3%78,9
Hamitköy Mah.CHP %66,6%91,5
Karaçam Mah.CHP %57,6%98,9
Kavakarası Mah.CHP %69,0%90,9
Köyceğiz Mah.CHP %57,3%90,4
Otmanlar Mah.AK Parti %50,7%88,5
Pınar Mah.AK Parti %48,5%87,8
Sazak Mah.AK Parti %63,0%91,6
Sultaniye Mah.AK Parti %70,7%96,9
Toparlar Mah.CHP %53,4%84,2
Ulucami Mah.CHP %74,9%81,0
Yangı Mah.CHP %59,3%86,1
Yayla Mah.CHP %57,8%93,5
Yeni Mah.CHP %68,9%80,9

Altın sandık

Köyceğiz’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Köyceğiz’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gülpınar Mah.%76,3
Ulucami Mah.%74,9
Gelişim Mah.%72,5
En zayıf
Ekincik Mah.%41,4
Çayhisar Mah.%41,8
Otmanlar Mah.%42,7
AK Parti
En güçlü
Ekincik Mah.%54,7
Çayhisar Mah.%52,4
Otmanlar Mah.%50,7
En zayıf
Ulucami Mah.%16,8
Gülpınar Mah.%17,9
Gelişim Mah.%20,2

Seçime katılım

2024 Yerel%86,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,5 / TR %84,1
2019 Yerel%89,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ekincik Mah.%96,1
Akköprü Mah.%95,4
Çayhisar Mah.%94,7
Çandır Mah.%93,9
Yeşilköy Mah.%93,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gülpınar Mah.%78,9
Gelişim Mah.%79,2
Yeni Mah.%80,9
Ulucami Mah.%81,0
Toparlar Mah.%84,2

Köyceğiz seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Köyceğiz’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Köyceğiz’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,5 ile ikinci oldu.

Köyceğiz’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Köyceğiz’de 31.896 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 108 sandıkta kullanıldı.

Köyceğiz’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,9, Recep Tayyip Erdoğan %40,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,5 ile önde çıktı.

Köyceğiz’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,0, AK Parti %30,7, İYİ Parti %15,2, MHP %7,5, TİP %3,8.

Köyceğiz’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Köyceğiz’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Köyceğiz’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Köyceğiz’de oyların %17,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 13,8 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Köyceğiz’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Çandır Mah., Beyobası Mah., Akköprü Mah..

Köyceğiz’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Köyceğiz’de etkin parti sayısı 2,1; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 26,6 puan.

Köyceğiz’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 11,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 12,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Köyceğiz’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Köyceğiz’de geçersiz oy oranı %5,13 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Köyceğiz’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Köyceğiz’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Köyceğiz hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Köyceğiz’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Köyceğiz’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Köyceğiz’deki 25 mahallenin 19 tanesinde CHP, 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Köyceğiz’in altın sandığı hangisi?

Köyceğiz’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Köyceğiz, Toparlar Mah., 1065 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,71 puan saptı.

Köyceğiz’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gülpınar (%76,2) mahallesinde, en düşük oyu Ekincik (%41,4) mahallesinde aldı.

Köyceğiz’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ekincik (%54,6) mahallesinde, en düşük oyu Ulucami (%16,8) mahallesinde aldı.

Köyceğiz’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ekincik Mah. (%96,1), en düşük katılım Gülpınar Mah. (%78,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muğla il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.