Kavaklıdere Seçim Sonuçları
2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kavaklıdere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kavaklıdere’de Recep Tayyip Erdoğan %60,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kavaklıdere sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kavaklıdere’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kavaklıdere’de oyların %12,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 10,3 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → CHP | 22,4 | 22,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kavaklıdere’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bakırcılar Mah. | AK Parti %51,1 | %91,6 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %57,3 | %88,5 |
| Derebağ Mah. | CHP %49,0 | %94,1 |
| Kurucuova Mah. | AK Parti %72,8 | %89,7 |
| Menteşe Mah. | AK Parti %62,0 | %93,1 |
| Nebiler Mah. | AK Parti %63,6 | %95,8 |
| Ortaköy Mah. | AK Parti %55,3 | %96,8 |
| Salkım Mah. | AK Parti %49,8 | %92,7 |
| Yeni Mah. | AK Parti %51,2 | %91,2 |
| Yeşilköy Mah. | AK Parti %57,7 | %98,1 |
| Çamlıbel Mah. | AK Parti %72,1 | %90,4 |
| Çamlıyurt Mah. | AK Parti %63,0 | %97,8 |
| Çatak Mah. | AK Parti %58,7 | %94,5 |
| Çavdır Mah. | CHP %59,3 | %91,4 |
| Çayboyu Mah. | AK Parti %67,6 | %94,5 |
Altın sandık
Kavaklıdere’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kavaklıdere’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kavaklıdere seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kavaklıdere’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kavaklıdere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,7 ile ikinci oldu.
Kavaklıdere’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kavaklıdere’de 8.615 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 30 sandıkta kullanıldı.
Kavaklıdere’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,2, Kemal Kılıçdaroğlu %36,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,1 ile önde çıktı.
Kavaklıdere’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %41,1, CHP %20,9, İYİ Parti %15,7, MHP %14,6, Zafer Partisi %1,6.
Kavaklıdere’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kavaklıdere’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kavaklıdere’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kavaklıdere’de oyların %12,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,3 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.
Kavaklıdere’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Cumhuriyet Mah..
Kavaklıdere’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kavaklıdere’de etkin parti sayısı 2,09; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 18,5 puan.
Kavaklıdere’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 11,4 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 10,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Kavaklıdere’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kavaklıdere’de geçersiz oy oranı %6,26 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Kavaklıdere’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kavaklıdere’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kavaklıdere hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kavaklıdere’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Kavaklıdere’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kavaklıdere’deki 15 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.
Kavaklıdere’nin altın sandığı hangisi?
Kavaklıdere’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kavaklıdere, Ortaköy Mah., 1026 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,16 puan saptı.
Kavaklıdere’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çamlıbel (%72,1) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%35,3) mahallesinde aldı.
Kavaklıdere’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%57,3) mahallesinde, en düşük oyu Çamlıbel (%25,0) mahallesinde aldı.
Kavaklıdere’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %92,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çamlıyurt Mah. (%97,8), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%88,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.