Dalaman Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Dalaman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 32,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dalaman’da Kemal Kılıçdaroğlu %61,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%57,7
2024 katılım
%81,8
yerel seçim
Seçmen
37.185
2024
Sandık
119
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Dalaman sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDalaman, Muğla · katılım %81,8DalamanMuğlaCHP%57,66%49,57AK Parti%27,47%28,52Zafer Partisi%5,98%1,38İYİ Parti%5,41%8,89Yeniden Refah%1,76%0,79DEM Parti%0,73%1,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDalaman, Muğla · katılım %90,9DalamanMuğlaKılıçdaroğlu%56,66%62,93Erdoğan%36,39%31,64Sinan Oğan%6,26%4,76Muharrem İnce%0,69%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDalaman, Muğla · katılım %87,1DalamanMuğlaKılıçdaroğlu%61,36%66,57Erdoğan%38,64%33,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDalaman, Muğla · katılım %90,9DalamanMuğlaCHP%32,78%37,68AK Parti%26,73%23,59İYİ Parti%19,66%17,26MHP%7,47%6,03TİP%3,56%5,71Yeşil Sol Parti%2,54%3,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Dalaman’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Dalaman’da oyların %41,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 21,6 puan.

20 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti21 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Narlı Mah.AK Parti → CHP56,534,7
Gürköy Mah.AK Parti → CHP51,228,3
Sabunlu Mah.AK Parti → CHP49,011,5
Hürriyet Mah.AK Parti → CHP46,835,2
Bezkese Mah.AK Parti → CHP45,327,7
Gürleyk Mah.AK Parti → CHP44,242,3
Kapukargın Mah.AK Parti → CHP43,940,4
Karaçalı Mah.AK Parti → CHP43,435,8
Altıntas Mah.AK Parti → CHP42,731,0
Atakent Mah.AK Parti → CHP42,718,9
Elcik Mah.AK Parti → CHP42,111,5
Söğütlüyurt Mah.AK Parti → CHP41,135,6
Kargınkürü Mah.AK Parti → CHP41,025,9
Merkez Mah.AK Parti → CHP40,928,6
Çöğmen Mah.İYİ Parti → CHP40,339,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%32,5
AK Parti%32,5
MHP%32,2
Katılım %91,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%42,0
Recep Tayyip Erdoğan%40,7
Meral Akşener%14,4
Katılım %88,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%33,6
CHP%33,3
İYİ Parti%18,6
Katılım %88,5
2019 YerelYerel
AK Parti%37,9
CHP%24,8
İYİ Parti%20,8
Katılım %89,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,7
Recep Tayyip Erdoğan%36,4
Sinan Oğan%6,3
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
CHP%32,8
AK Parti%26,7
İYİ Parti%19,7
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,4
Recep Tayyip Erdoğan%38,6
Katılım %87,1
2024 YerelYerel
CHP%57,7
AK Parti%27,5
Zafer Partisi%6,0
Katılım %81,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Dalaman’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçataş Mah.CHP %47,8%97,4
Altıntas Mah.CHP %57,2%77,0
Atakent Mah.CHP %50,8%85,0
Bezkese Mah.CHP %56,8%83,8
Bozbel Mah.CHP %52,3%95,0
Darıyeri Mah.CHP %57,6%100,0
Ege Mah.CHP %58,3%77,1
Elcik Mah.CHP %48,1%93,2
Gürköy Mah.CHP %58,6%92,4
Gürleyk Mah.CHP %67,8%95,1
Hürriyet Mah.CHP %59,0%77,8
Kapukargın Mah.CHP %67,4%96,3
Karacaağaç Mah.CHP %55,7%96,2
Karaçalı Mah.CHP %59,7%77,2
Kargınkürü Mah.CHP %57,9%93,2
Kavacık Mah.CHP %54,8%95,4
Kayadibi Mah.CHP %49,7%96,1
Kızılkaya Mah.CHP %62,5%98,9
Merkez Mah.CHP %55,1%77,0
Narlı Mah.CHP %63,3%93,7

Altın sandık

Dalaman’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Dalaman’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gürleyk Mah.%67,8
Kapukargın Mah.%67,4
Çöğmen Mah.%64,9
En zayıf
Taşbaşı Mah.%43,0
Elcik Mah.%48,1
Kayadibi Mah.%49,7
AK Parti
En güçlü
Taşbaşı Mah.%47,8
Kayadibi Mah.%44,7
Elcik Mah.%36,6
En zayıf
Ege Mah.%22,3
Hürriyet Mah.%23,8
Karaçalı Mah.%23,9
Zafer Partisi
En güçlü
Ege Mah.%9,5
Merkez Mah.%8,5
Atakent Mah.%7,1
En zayıf
Kızılkaya Mah.%0,9
Kayadibi Mah.%1,1
Gürleyk Mah.%1,2

Seçime katılım

2024 Yerel%81,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,1 / TR %84,1
2019 Yerel%89,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kızılkaya Mah.%98,9
Çöğmen Mah.%96,5
Kapukargın Mah.%96,3
Kayadibi Mah.%96,1
Gürleyk Mah.%95,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Söğütlüyurt Mah.%76,1
Altıntas Mah.%77,0
Merkez Mah.%77,0
Ege Mah.%77,1
Karaçalı Mah.%77,2

Dalaman seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Dalaman’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Dalaman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,5 ile ikinci oldu.

Dalaman’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Dalaman’da 37.185 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 119 sandıkta kullanıldı.

Dalaman’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,7, Recep Tayyip Erdoğan %36,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,4 ile önde çıktı.

Dalaman’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %32,8, AK Parti %26,7, İYİ Parti %19,7, MHP %7,5, TİP %3,6.

Dalaman’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Dalaman’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Dalaman’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Dalaman’da oyların %41,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 21,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Dalaman’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 20 salıncak mahalle var; en oynakları Narlı Mah., Gürköy Mah., Sabunlu Mah..

Dalaman’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Dalaman’da etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 30,2 puan.

Dalaman’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,4 puan daha yüksek; Zafer Partisi oyu ortalama 2,5 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Dalaman’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Dalaman’da geçersiz oy oranı %3,71 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Dalaman’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dalaman’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Dalaman hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dalaman’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Dalaman’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Dalaman’daki 25 mahallenin 24 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Dalaman’ın altın sandığı hangisi?

Dalaman’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dalaman, Hürriyet Mah., 1049 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

Dalaman’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gürleyk (%67,8) mahallesinde, en düşük oyu Taşbaşı (%43,0) mahallesinde aldı.

Dalaman’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Taşbaşı (%47,8) mahallesinde, en düşük oyu Ege (%22,3) mahallesinde aldı.

Dalaman’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kızılkaya Mah. (%98,9), en düşük katılım Söğütlüyurt Mah. (%76,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muğla il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.