Mazıdağı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mardin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mazıdağı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %36,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mazıdağı’da Kemal Kılıçdaroğlu %75,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%51,5
2024 katılım
%81,2
yerel seçim
Seçmen
22.599
2024
Sandık
97
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mazıdağı sonuçları Mardin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMazıdağı, Mardin · katılım %81,2MazıdağıMardinDEM Parti%51,45%54,48AK Parti%36,88%26,33HÜDA PAR%5,88%3,62CHP%2,25%2,64Gelecek%1,08%0,25İYİ Parti%0,95%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMazıdağı, Mardin · katılım %81,3MazıdağıMardinKılıçdaroğlu%78,03%66,11Erdoğan%20,40%32,29Sinan Oğan%1,29%1,36Muharrem İnce%0,28%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMazıdağı, Mardin · katılım %77,0MazıdağıMardinKılıçdaroğlu%75,51%65,24Erdoğan%24,49%34,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMazıdağı, Mardin · katılım %81,3MazıdağıMardinYeşil Sol Parti%69,41%59,17AK Parti%16,23%25,63CHP%8,23%6,91İYİ Parti%1,32%1,17MHP%1,06%3,37Yeniden Refah%0,67%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mazıdağı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mazıdağı’da oyların %8,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 2,4 puan.

4 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ekinciler Mah.DEM Parti (aynı)34,74,3
Yetkinler Mah.DEM Parti → AK Parti27,22,8
Kemerli Mah.DEM Parti → AK Parti22,019,7
Ulutaş Mah.AK Parti → DEM Parti20,033,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%61,7
AK Parti%26,7
HÜDA PAR%8,7
Katılım %84,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%71,8
Recep Tayyip Erdoğan%22,2
Muharrem İnce%4,8
Katılım %86,6
2018 MVMilletvekili
HDP%72,0
AK Parti%17,1
HÜDA PAR%4,4
Katılım %86,3
2019 YerelYerel
HDP%56,4
AK Parti%37,0
CHP%3,5
Katılım %87,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%78,0
Recep Tayyip Erdoğan%20,4
Sinan Oğan%1,3
Katılım %81,3
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%69,4
AK Parti%16,2
CHP%8,2
Katılım %81,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%75,5
Recep Tayyip Erdoğan%24,5
Katılım %77,0
2024 YerelYerel
DEM Parti%51,5
AK Parti%36,9
HÜDA PAR%5,9
Katılım %81,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mazıdağı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aksu Mah.DEM Parti %69,5%81,8
Arıköy Mah.DEM Parti %37,7%101,8
Arısu Mah.AK Parti %47,7%100,0
Atalar Mah.AK Parti %76,0%79,7
Atlıca Mah.DEM Parti %51,6%75,9
Aykut Mah.DEM Parti %86,8%92,1
Aşağıocak Mah.DEM Parti %69,6%85,0
Bahçecik Mah.AK Parti %65,3%100,8
Balpınar Mah.AK Parti %64,2%88,2
Bilge Mah.AK Parti %75,6%69,6
Derecik Mah.DEM Parti %73,3%87,4
Dikyamaç Mah.AK Parti %66,7%116,7
Duraklı Mah.AK Parti %47,6%85,2
Ekinciler Mah.DEM Parti %47,0%78,2
Engin Mah.AK Parti %75,6%94,1
Erdalı Mah.DEM Parti %69,1%82,6
Evciler Mah.DEM Parti %70,7%75,5
Gümüşpınar Mah.DEM Parti %52,2%73,5
Gümüşyuva Mah.DEM Parti %43,6%88,3
Gündoğan Mah.DEM Parti %59,6%81,5

Altın sandık

Mazıdağı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mazıdağı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Evciler Mah.%70,7
Şanlı Mah.%63,0
Ulutaş Mah.%62,8
En zayıf
Balpınar Mah.%19,9
Yağmur Mah.%25,2
Sakızlı Mah.%36,4
AK Parti
En güçlü
Balpınar Mah.%64,2
Yağmur Mah.%54,2
Sakızlı Mah.%51,0
En zayıf
Karşıyaka Mah.%22,4
Evciler Mah.%23,5
Gündoğan Mah.%28,2
HÜDA PAR
En güçlü
Karşıyaka Mah.%16,9
Kocakent Mah.%11,9
Poyraz Mah.%11,6
En zayıf
Şenyuva Mah.%0,6
Şanlı Mah.%1,0
Ömürlü Mah.%1,1

Seçime katılım

2024 Yerel%81,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,0 / TR %84,1
2019 Yerel%87,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yağmur Mah.%92,0
Ulutaş Mah.%91,6
Sağmal Mah.%90,3
Şenyuva Mah.%89,2
Yetkinler Mah.%88,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karaalani Mah.%57,9
Poyraz Mah.%72,8
Gümüşpınar Mah.%73,5
Evciler Mah.%75,5
Karşıyaka Mah.%75,8

Mazıdağı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mazıdağı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mazıdağı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %36,9 ile ikinci oldu.

Mazıdağı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mazıdağı’da 22.599 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 97 sandıkta kullanıldı.

Mazıdağı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %78,0, Recep Tayyip Erdoğan %20,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %75,5 ile önde çıktı.

Mazıdağı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %69,4, AK Parti %16,2, CHP %8,2, İYİ Parti %1,3, MHP %1,1.

Mazıdağı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mazıdağı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Mazıdağı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mazıdağı’da oyların %8,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,4 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Mazıdağı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Ekinciler Mah., Yetkinler Mah., Kemerli Mah..

Mazıdağı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mazıdağı’da etkin parti sayısı 2,47; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,6 puan.

Mazıdağı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda HÜDA PAR oyu ortalama 1,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Mazıdağı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mazıdağı’da geçersiz oy oranı %7,44 (Mardin: %6,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Mazıdağı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mazıdağı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Mazıdağı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mazıdağı’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Mazıdağı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mazıdağı’daki 53 mahallenin 35 tanesinde DEM Parti, 18 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Mazıdağı’nın altın sandığı hangisi?

Mazıdağı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mazıdağı, Karaalani Mah., 1036 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.

Mazıdağı’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Evciler (%70,7) mahallesinde, en düşük oyu Balpınar (%19,9) mahallesinde aldı.

Mazıdağı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Balpınar (%64,2) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%22,4) mahallesinde aldı.

Mazıdağı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yağmur Mah. (%92,0), en düşük katılım Karaalani Mah. (%57,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mardin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.