Kızıltepe Seçim Sonuçları
2014–2024 · Mardin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kızıltepe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %70,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %14,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kızıltepe’de Kemal Kılıçdaroğlu %79,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kızıltepe sonuçları Mardin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kızıltepe’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kızıltepe’de oyların %11,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 5,5 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Akziyaret Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 96,8 | 90,7 |
| Yukarıazıklı Mah. | AK Parti → CHP | 84,8 | 3,9 |
| Araköy Mah. | AK Parti → DEM Parti | 79,3 | 29,6 |
| Düğürk Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 75,7 | 16,2 |
| Büyükboğaziye Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 63,7 | 11,3 |
| Körsu Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 60,8 | 23,9 |
| Eroğlu Mah. | DEM Parti → AK Parti | 60,1 | 60,7 |
| Ziyaret Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 52,8 | 9,6 |
| Hakverdi Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 50,8 | 8,9 |
| Çaybaşı Mah. | AK Parti → DEM Parti | 50,3 | 27,9 |
| Başak Mah. | DEM Parti → AK Parti | 44,4 | 16,3 |
| Küçükboğaziye Mah. | AK Parti → DEM Parti | 42,6 | 28,1 |
| Yarımca Mah. | AK Parti → DEM Parti | 40,2 | 66,4 |
| Demet Mah. | AK Parti → DEM Parti | 39,7 | 37,0 |
| Dikmen Mah. | DEM Parti → AK Parti | 39,0 | 3,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kızıltepe’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akalın Mah. | DEM Parti %73,5 | %72,9 |
| Akdoğan Mah. | AK Parti %73,1 | %57,4 |
| Akkoç Mah. | DEM Parti %51,7 | %93,8 |
| Aktepe Mah. | DEM Parti %73,9 | %79,3 |
| Aktulga Mah. | DEM Parti %94,2 | %92,8 |
| Akyazı Mah. | DEM Parti %51,6 | %68,2 |
| Akyüz Mah. | AK Parti %69,9 | %104,8 |
| Akziyaret Mah. | Yeniden Refah %93,8 | %97,0 |
| Akça Mah. | DEM Parti %78,4 | %86,1 |
| Akçapınar Mah. | DEM Parti %67,5 | %72,9 |
| Alakuş Mah. | AK Parti %45,0 | %86,1 |
| Alemdar Mah. | AK Parti %55,6 | %69,1 |
| Alipaşa Mah. | Yeniden Refah %28,4 | %96,0 |
| Altıntoprak Mah. | AK Parti %61,8 | %30,6 |
| Arakapı Mah. | DEM Parti %84,6 | %69,6 |
| Araköy Mah. | DEM Parti %52,2 | %94,5 |
| Arıklı Mah. | DEM Parti %48,7 | %79,5 |
| Arıtepe Mah. | AK Parti %67,3 | %66,7 |
| Aslanlı Mah. | DEM Parti %72,8 | %86,2 |
| Ataköy Mah. | DEM Parti %65,8 | %69,1 |
Altın sandık
Kızıltepe’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kızıltepe’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kızıltepe seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kızıltepe’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kızıltepe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %70,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %14,7 ile ikinci oldu.
Kızıltepe’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kızıltepe’de 165.317 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 583 sandıkta kullanıldı.
Kızıltepe’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %80,4, Recep Tayyip Erdoğan %18,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %79,7 ile önde çıktı.
Kızıltepe’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %76,0, AK Parti %14,4, CHP %5,1, MHP %1,1, Yeniden Refah %0,8.
Kızıltepe’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kızıltepe’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 24,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kızıltepe’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kızıltepe’de oyların %11,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 5,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Kızıltepe’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 22 salıncak mahalle var; en oynakları Akziyaret Mah., Yukarıazıklı Mah., Araköy Mah..
Kızıltepe’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kızıltepe’de etkin parti sayısı 1,9; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 56,1 puan.
Kızıltepe’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Kızıltepe’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Kızıltepe’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kızıltepe’de geçersiz oy oranı %5,3 (Mardin: %6,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Kızıltepe’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kızıltepe’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Kızıltepe hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kızıltepe’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Kızıltepe’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kızıltepe’deki 183 mahallenin 122 tanesinde DEM Parti, 48 tanesinde AK Parti, 8 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde HÜDA PAR, 1 tanesinde Saadet, 1 tanesinde DEVA birinci çıktı.
Kızıltepe’nin altın sandığı hangisi?
Kızıltepe’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kızıltepe, Tepebaşı Mah., 1445 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,71 puan saptı.
Kızıltepe’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Erikli (%89,1) mahallesinde, en düşük oyu Akziyaret (%1,6) mahallesinde aldı.
Kızıltepe’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ofis (%89,9) mahallesinde, en düşük oyu Işıklar (%0,3) mahallesinde aldı.
Kızıltepe’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %71,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akziyaret Mah. (%97,0), en düşük katılım Akdoğan Mah. (%57,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.