Derik Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mardin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Derik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %29,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Derik’te Kemal Kılıçdaroğlu %78,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%61,9
2024 katılım
%76,7
yerel seçim
Seçmen
37.995
2024
Sandık
150
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Derik sonuçları Mardin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDerik, Mardin · katılım %76,7DerikMardinDEM Parti%61,91%54,48AK Parti%29,69%26,33HÜDA PAR%3,04%3,62CHP%1,87%2,64Yeniden Refah%1,52%6,64DEVA%1,27%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDerik, Mardin · katılım %82,4DerikMardinKılıçdaroğlu%82,59%66,11Erdoğan%16,43%32,29Sinan Oğan%0,75%1,36Muharrem İnce%0,23%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDerik, Mardin · katılım %76,6DerikMardinKılıçdaroğlu%78,77%65,24Erdoğan%21,23%34,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDerik, Mardin · katılım %82,4DerikMardinYeşil Sol Parti%77,78%59,17AK Parti%11,51%25,63CHP%4,66%6,91İYİ Parti%2,00%1,17MHP%1,91%3,37SOL Parti%0,47%0,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Derik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Derik’te oyların %7,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 4,5 puan.

7 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti51 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Subaşı Mah.AK Parti → HÜDA PAR96,890,6
Düztaş Mah.DEM Parti → AK Parti58,930,5
Bozok Mah.DEM Parti → AK Parti38,27,5
Hayırlı Mah.AK Parti → DEM Parti35,250,5
Dağ Mah.DEM Parti (aynı)30,73,2
Bayraklı Mah.DEM Parti → AK Parti25,921,4
Gölbaşı Mah.DEM Parti → AK Parti21,28,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%64,4
AK Parti%32,5
HÜDA PAR%1,6
Katılım %88,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%78,5
Recep Tayyip Erdoğan%17,9
Muharrem İnce%2,6
Katılım %85,8
2018 MVMilletvekili
HDP%79,1
AK Parti%13,9
CHP%2,4
Katılım %85,6
2019 YerelYerel
HDP%69,4
AK Parti%28,1
CHP%2,0
Katılım %85,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%82,6
Recep Tayyip Erdoğan%16,4
Sinan Oğan%0,8
Katılım %82,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%77,8
AK Parti%11,5
CHP%4,7
Katılım %82,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%78,8
Recep Tayyip Erdoğan%21,2
Katılım %76,6
2024 YerelYerel
DEM Parti%61,9
AK Parti%29,7
HÜDA PAR%3,0
Katılım %76,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Derik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adak Mah.AK Parti %90,4%79,5
Adakent Mah.DEM Parti %73,2%94,5
Ahmetli Mah.DEM Parti %72,6%85,3
Akçay Mah.DEM Parti %72,6%70,3
Akıncılar Mah.AK Parti %38,8%67,8
Alagöz Mah.AK Parti %62,7%101,5
Alanlı Mah.DEM Parti %87,8%81,1
Alibey Mah.DEM Parti %67,4%71,0
Ambarlı Mah.DEM Parti %78,5%83,0
Atlı Mah.DEM Parti %98,7%88,1
Aydınlar Mah.DEM Parti %73,6%76,0
Aşağımezra Mah.DEM Parti %64,3%74,1
Bahçelievler Mah.DEM Parti %66,3%74,3
Ballı Mah.AK Parti %84,4%67,0
Balova Mah.DEM Parti %47,5%60,7
Bayraklı Mah.AK Parti %57,3%78,4
Bayırköy Mah.DEM Parti %62,6%66,0
Bağarası Mah.DEM Parti %88,9%135,7
Başaran Mah.AK Parti %63,1%62,2
Beşbudak Mah.DEM Parti %81,3%81,1

Altın sandık

Derik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Derik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Atlı Mah.%98,7
Kovalı Mah.%97,0
Çataltepe Mah.%94,2
En zayıf
Subaşı Mah.%3,8
Koçyiğit Mah.%24,0
Akıncılar Mah.%25,2
AK Parti
En güçlü
Düztaş Mah.%64,4
Koçyiğit Mah.%54,6
Dikmen Mah.%53,1
En zayıf
Atlı Mah.%0,6
Subaşı Mah.%1,6
Kovalı Mah.%1,7

Seçime katılım

2024 Yerel%76,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%76,6 / TR %84,1
2019 Yerel%85,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Düztaş Mah.%98,1
Subaşı Mah.%95,3
Göktaş Mah.%93,3
Kutluca Mah.%91,4
Atlı Mah.%88,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İncesu Mah.%56,0
Dikmen Mah.%56,0
Bozok Mah.%60,7
Pirinçli Mah.%61,4
Bayırköy Mah.%66,0

Derik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Derik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Derik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %29,7 ile ikinci oldu.

Derik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Derik’te 37.995 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 150 sandıkta kullanıldı.

Derik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %82,6, Recep Tayyip Erdoğan %16,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %78,8 ile önde çıktı.

Derik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %77,8, AK Parti %11,5, CHP %4,7, İYİ Parti %2,0, MHP %1,9.

Derik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Derik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 25,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Derik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Derik’te oyların %7,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,5 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Derik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Subaşı Mah., Düztaş Mah., Bozok Mah..

Derik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Derik’te etkin parti sayısı 2,11; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 32,2 puan.

Derik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Derik’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Derik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Derik’te geçersiz oy oranı %5,37 (Mardin: %6,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Derik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Derik’te en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Derik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Derik’te HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Derik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Derik’teki 80 mahallenin 51 tanesinde DEM Parti, 28 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.

Derik’in altın sandığı hangisi?

Derik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Derik, Bahçelievler Mah., 1022 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,94 puan saptı.

Derik’te DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Atlı (%98,7) mahallesinde, en düşük oyu Subaşı (%3,8) mahallesinde aldı.

Derik’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Düztaş (%64,4) mahallesinde, en düşük oyu Atlı (%0,6) mahallesinde aldı.

Derik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Düztaş Mah. (%98,1), en düşük katılım İncesu Mah. (%56,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mardin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.