Dargeçit Seçim Sonuçları
2014–2024 · Mardin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Dargeçit’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,1 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %43,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dargeçit’te Kemal Kılıçdaroğlu %68,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Dargeçit sonuçları Mardin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Dargeçit’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Dargeçit’te oyların %8,6’i el değiştirdi (sakin). Net kayma DEM Parti lehine 5,3 puan.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Dargeçit’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akyol Mah. | DEM Parti %62,0 | %96,2 |
| Akçaköy Mah. | AK Parti %50,0 | %104,4 |
| Alayunt Mah. | DEM Parti %52,9 | %91,2 |
| Altınoluk Mah. | AK Parti %59,2 | %82,4 |
| Altıyol Mah. | AK Parti %67,7 | %84,6 |
| Bahçebaşı Mah. | DEM Parti %51,2 | %72,2 |
| Batur Mah. | DEM Parti %57,9 | %135,7 |
| Baysun Mah. | DEM Parti %85,4 | %93,2 |
| Bağözü Mah. | DEM Parti %66,7 | %93,8 |
| Belen Mah. | DEM Parti %85,3 | %84,8 |
| Beğendi Mah. | DEM Parti %72,9 | %90,0 |
| Bostanlı Mah. | DEM Parti %68,7 | %82,0 |
| Değerli Mah. | DEM Parti %58,8 | %100,0 |
| Gürgen Mah. | DEM Parti %66,7 | %115,4 |
| Gürışık Mah. | AK Parti %64,4 | %86,3 |
| Ilısu Mah. | AK Parti %60,3 | %72,5 |
| Karabayır Mah. | AK Parti %87,3 | %82,6 |
| Kartalkaya Mah. | AK Parti %79,3 | %105,2 |
| Korucu Mah. | DEM Parti %50,0 | %100,0 |
| Kumdere Mah. | DEM Parti %67,5 | %104,9 |
Altın sandık
Dargeçit’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Dargeçit’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Dargeçit seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Dargeçit’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Dargeçit’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,1 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %43,6 ile ikinci oldu.
Dargeçit’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Dargeçit’te 18.451 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 80 sandıkta kullanıldı.
Dargeçit’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,6, Recep Tayyip Erdoğan %29,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,2 ile önde çıktı.
Dargeçit’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %62,7, AK Parti %24,3, CHP %6,0, MHP %1,6, Yeniden Refah %1,2.
Dargeçit’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Dargeçit’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Dargeçit’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Dargeçit’te oyların %8,6’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 5,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Dargeçit’te salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Dargeçit’te salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Dargeçit’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Dargeçit’te etkin parti sayısı 2,31; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,5 puan.
Dargeçit’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 11,1 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 10,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Dargeçit’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Dargeçit’te geçersiz oy oranı %7,56 (Mardin: %6,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Dargeçit’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dargeçit’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Dargeçit hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dargeçit’te BDP 1 kez, HDP 1 kez, AK Parti 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Dargeçit’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Dargeçit’teki 40 mahallenin 26 tanesinde DEM Parti, 14 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Dargeçit’in altın sandığı hangisi?
Dargeçit’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dargeçit, Bahçebaşı Mah., 1015 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,21 puan saptı.
Dargeçit’te DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Kılavuz (%74,0) mahallesinde, en düşük oyu Karabayır (%8,7) mahallesinde aldı.
Dargeçit’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karabayır (%87,3) mahallesinde, en düşük oyu Kılavuz (%21,9) mahallesinde aldı.
Dargeçit’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yoncalı Mah. (%93,2), en düşük katılım Bahçebaşı Mah. (%72,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.