Artuklu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mardin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Artuklu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,6 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Artuklu’da Recep Tayyip Erdoğan %51,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%43,6
2024 katılım
%72,9
yerel seçim
Seçmen
120.146
2024
Sandık
406
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Artuklu sonuçları Mardin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıArtuklu, Mardin · katılım %72,9ArtukluMardinDEM Parti%43,63%54,48AK Parti%33,89%26,33Yeniden Refah%8,19%6,64CHP%5,49%2,64HÜDA PAR%4,83%3,62DEVA%1,27%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurArtuklu, Mardin · katılım %86,5ArtukluMardinErdoğan%49,54%32,29Kılıçdaroğlu%47,87%66,11Sinan Oğan%2,34%1,36Muharrem İnce%0,26%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurArtuklu, Mardin · katılım %82,9ArtukluMardinErdoğan%51,58%34,76Kılıçdaroğlu%48,42%65,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiArtuklu, Mardin · katılım %86,5ArtukluMardinYeşil Sol Parti%39,14%59,17AK Parti%38,43%25,63CHP%8,40%6,91MHP%7,29%3,37İYİ Parti%1,77%1,17Yeniden Refah%1,63%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Artuklu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Artuklu’da oyların %24,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 12,4 puan.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti58 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kumlu Mah.AK Parti → HÜDA PAR60,510,2
Boztepe Mah.AK Parti → DEM Parti56,641,1
Ortaköy Mah.AK Parti → HÜDA PAR49,112,7
Sultanköy Mah.AK Parti → DEM Parti47,846,2
Cevizlik Mah.AK Parti → DEM Parti41,88,2
Çiftlikköy Mah.AK Parti → DEM Parti41,438,3
Çağlar Mah.AK Parti → DEM Parti40,064,3
Cevizpınarı Mah.AK Parti → DEM Parti37,67,6
Yaylacık Mah.AK Parti → DEM Parti28,725,2
Yukarıaydınlı Mah.DEM Parti → AK Parti26,413,5
Çabuk Mah.AK Parti → DEM Parti26,38,4
Diyarbakır Kapı Mah.AK Parti → DEM Parti24,01,8
13 Mart Mah.AK Parti → DEM Parti22,45,2
Nur Mah.AK Parti → DEM Parti21,921,6
Yalım Mah.AK Parti → DEM Parti20,69,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%36,0
AK Parti%35,2
Saadet%24,9
Katılım %88,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,0
Selahattin Demirtaş%34,7
Muharrem İnce%8,2
Katılım %85,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,4
HDP%38,3
MHP%4,5
Katılım %85,5
2019 YerelYerel
AK Parti%53,5
HDP%38,4
CHP%2,4
Katılım %81,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,5
Kemal Kılıçdaroğlu%47,9
Sinan Oğan%2,3
Katılım %86,5
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%39,1
AK Parti%38,4
CHP%8,4
Katılım %86,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,6
Kemal Kılıçdaroğlu%48,4
Katılım %82,9
2024 YerelYerel
DEM Parti%43,6
AK Parti%33,9
Yeniden Refah%8,2
Katılım %72,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Artuklu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
13 Mart Mah.DEM Parti %41,4%67,3
Acar Mah.DEM Parti %83,8%91,7
Ahmetli Mah.DEM Parti %72,6%68,0
Akbağ Mah.DEM Parti %73,7%93,4
Akıncı Mah.DEM Parti %60,5%84,2
Alakuş Mah.DEM Parti %80,2%78,1
Alımlı Mah.DEM Parti %56,3%102,3
Ambar Mah.DEM Parti %98,3%90,5
Aran Mah.DEM Parti %86,4%78,0
Arpatepe Mah.DEM Parti %64,7%91,5
Avcılar Mah.DEM Parti %66,2%100,7
Aytepe Mah.DEM Parti %70,1%74,8
Aşağıyeniköy Mah.DEM Parti %91,1%66,9
Bağlıca Mah.DEM Parti %76,0%63,6
Boztepe Mah.DEM Parti %59,2%97,4
Buğday Mah.DEM Parti %74,7%71,8
Cevizlik Mah.DEM Parti %43,1%94,6
Cevizpınarı Mah.DEM Parti %39,1%89,7
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %70,8%75,7
Dara Mah.DEM Parti %64,6%83,3

Altın sandık

Artuklu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Artuklu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Aran Mah.%86,4
Kotek Mah.%82,6
İstasyon Mah.%81,3
En zayıf
Kumlu Mah.%9,7
Kabala Mah.%18,4
Şehidiye Mah.%18,6
AK Parti
En güçlü
Kuyulu Mah.%72,5
Ulucami Mah.%62,3
Şar Mah.%59,9
En zayıf
Çatak Mah.%6,2
Kotek Mah.%9,7
İstasyon Mah.%10,2
Yeniden Refah
En güçlü
Kabala Mah.%23,8
Yaylı Mah.%21,5
Cevizpınarı Mah.%15,8
En zayıf
Çağlar Mah.%0,5
Bağlıca Mah.%1,0
Buğday Mah.%1,3

Seçime katılım

2024 Yerel%72,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,9 / TR %84,1
2019 Yerel%81,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Boztepe Mah.%97,4
Çağlar Mah.%95,1
Cevizlik Mah.%94,6
Akbağ Mah.%93,4
Sultanköy Mah.%91,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ulucami Mah.%57,1
Kuyulu Mah.%57,2
Diyarbakır Kapı Mah.%62,9
Bağlıca Mah.%63,6
Yenikapı Mah.%65,0

Artuklu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Artuklu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Artuklu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,6 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,9 ile ikinci oldu.

Artuklu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Artuklu’da 120.146 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 406 sandıkta kullanıldı.

Artuklu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,5, Kemal Kılıçdaroğlu %47,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,6 ile önde çıktı.

Artuklu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %39,1, AK Parti %38,4, CHP %8,4, MHP %7,3, İYİ Parti %1,8.

Artuklu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Artuklu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Artuklu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Artuklu’da oyların %24,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 12,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Artuklu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Kumlu Mah., Boztepe Mah., Ortaköy Mah..

Artuklu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Artuklu’da etkin parti sayısı 3,15; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,7 puan.

Artuklu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Artuklu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Artuklu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Artuklu’da geçersiz oy oranı %6,89 (Mardin: %6,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

Artuklu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Artuklu’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Artuklu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Artuklu’da AK Parti 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Artuklu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Artuklu’daki 92 mahallenin 63 tanesinde DEM Parti, 26 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde HÜDA PAR, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Artuklu’nun altın sandığı hangisi?

Artuklu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Artuklu, 13 Mart Mah., 1038 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,08 puan saptı.

Artuklu’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Aran (%86,3) mahallesinde, en düşük oyu Kumlu (%9,7) mahallesinde aldı.

Artuklu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kuyulu (%72,5) mahallesinde, en düşük oyu Çatak (%6,2) mahallesinde aldı.

Artuklu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Boztepe Mah. (%97,4), en düşük katılım Ulucami Mah. (%57,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mardin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.