Turgutlu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Turgutlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,2 oyla CHP kazandı. MHP %33,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Turgutlu’da Recep Tayyip Erdoğan %50,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Turgutlu sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Turgutlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Turgutlu’da oyların %27,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 1,7 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Sarıbey Mah. | BBP → CHP | 67,0 | 18,4 |
| Mustafa Kemal Mah. | CHP → Yeniden Refah | 57,6 | 3,9 |
| Atatürk Mah. | CHP → Yeniden Refah | 50,5 | 3,5 |
| Musacalı Mah. | BBP → CHP | 45,6 | 4,4 |
| Ören Mah. | MHP (aynı) | 41,8 | 4,4 |
| Çampınar Mah. | MHP → CHP | 41,4 | 3,1 |
| Albayrak Mah. | BBP → MHP | 38,4 | 5,3 |
| Bozkurt Mah. | MHP (aynı) | 35,5 | 3,5 |
| İstiklal Mah. | MHP → CHP | 33,5 | 1,9 |
| Yıldırım Mah. | MHP (aynı) | 32,8 | 0,7 |
| Kurtuluş Mah. | MHP → CHP | 32,0 | 0,3 |
| Akçapınar Mah. | MHP → CHP | 31,4 | 10,2 |
| Yedi Eylül Mah. | MHP → CHP | 29,9 | 4,8 |
| Derbent Mah. | MHP (aynı) | 29,7 | 1,3 |
| Şehitler Mah. | MHP (aynı) | 27,5 | 3,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Turgutlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Acarlar Mah. | CHP %47,6 | %80,9 |
| Akköy Mah. | CHP %36,0 | %108,2 |
| Akçapınar Mah. | CHP %42,0 | %96,5 |
| Albayrak Mah. | MHP %32,2 | %80,2 |
| Altay Mah. | MHP %37,9 | %79,7 |
| Atatürk Mah. | Yeniden Refah %30,7 | %80,3 |
| Avşar Mah. | MHP %46,1 | %88,7 |
| Ayvacık Mah. | MHP %65,9 | %95,9 |
| Aşağıbozkır Mah. | MHP %69,0 | %88,5 |
| Baktırlı Mah. | MHP %55,7 | %100,7 |
| Bozkurt Mah. | MHP %35,5 | %82,3 |
| Bozkır Mah. | CHP %41,8 | %95,4 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %51,2 | %80,1 |
| Dalbahçe Mah. | MHP %53,7 | %94,8 |
| Dağyeniköy Mah. | MHP %60,5 | %92,0 |
| Derbent Mah. | MHP %41,0 | %86,5 |
| Ergenekon Mah. | CHP %42,0 | %81,9 |
| Gökgedik Mah. | CHP %44,0 | %97,0 |
| Güney Mah. | MHP %48,2 | %96,0 |
| Hacıisalar Mah. | MHP %59,2 | %92,7 |
Altın sandık
Turgutlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Turgutlu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Turgutlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Turgutlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Turgutlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,2 oyla CHP kazandı. MHP %33,3 ile ikinci oldu.
Turgutlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Turgutlu’da 130.575 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 405 sandıkta kullanıldı.
Turgutlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,7, Kemal Kılıçdaroğlu %45,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,7 ile önde çıktı.
Turgutlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %32,0, CHP %24,1, MHP %13,9, Yeşil Sol Parti %11,1, İYİ Parti %10,7.
Turgutlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Turgutlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.
Turgutlu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Turgutlu’da oyların %27,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Turgutlu’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 20 salıncak mahalle var; en oynakları Sarıbey Mah., Mustafa Kemal Mah., Atatürk Mah..
Turgutlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Turgutlu’da etkin parti sayısı 3,49; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 3,9 puan.
Turgutlu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Turgutlu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Turgutlu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Turgutlu’da geçersiz oy oranı %4,75 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Turgutlu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Turgutlu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Turgutlu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Turgutlu’da AK Parti 2 kez, CHP 2 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Turgutlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Turgutlu’daki 61 mahallenin 30 tanesinde MHP, 29 tanesinde CHP, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Turgutlu’nun altın sandığı hangisi?
Turgutlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Turgutlu, Yedi Eylül Mah., 1355 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,67 puan saptı.
Turgutlu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çepnidere (%89,9) mahallesinde, en düşük oyu Mustafa Kemal (%24,3) mahallesinde aldı.
Turgutlu’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Dalbahçe (%53,7) mahallesinde, en düşük oyu Çepnidere (%4,5) mahallesinde aldı.
Turgutlu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kayrak Mah. (%98,8), en düşük katılım Mustafa Kemal Mah. (%79,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.