Selendi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Selendi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,4 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %37,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Selendi’de Recep Tayyip Erdoğan %67,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%42,4
2024 katılım
%92,3
yerel seçim
Seçmen
15.668
2024
Sandık
84
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Selendi sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSelendi, Manisa · katılım %92,3SelendiManisaYeniden Refah%42,37%4,78MHP%37,72%13,55CHP%16,93%46,21İYİ Parti%1,41%7,65Saadet%0,95%2,16BTP%0,33%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSelendi, Manisa · katılım %91,2SelendiManisaErdoğan%63,09%47,15Kılıçdaroğlu%31,35%46,08Sinan Oğan%4,31%6,12Muharrem İnce%1,25%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSelendi, Manisa · katılım %88,0SelendiManisaErdoğan%67,39%50,20Kılıçdaroğlu%32,61%49,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSelendi, Manisa · katılım %91,2SelendiManisaAK Parti%38,18%30,89MHP%23,29%13,98CHP%21,21%29,30İYİ Parti%9,40%11,18ittifak)%1,41%0,75Zafer Partisi%1,16%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Selendi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Selendi’de oyların %43,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 33,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

25 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti36 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İnnice Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah72,355,8
Yıldız Mah.MHP → Yeniden Refah65,539,4
Kazıklı Mah.MHP → Yeniden Refah64,039,8
Çamlıca Mah.MHP → Yeniden Refah58,129,3
Karabeyler Mah.MHP → Yeniden Refah58,028,5
Hacılar Mah.MHP → Yeniden Refah56,825,9
Eskin Mah.MHP → Yeniden Refah55,724,9
Karakozan Mah.MHP → Yeniden Refah53,417,5
Çamköy Mah.MHP → Yeniden Refah51,711,8
Tepeynihan Mah.MHP → Yeniden Refah50,011,5
Karaselendi Mah.MHP → Yeniden Refah49,712,2
Karşıova Mah.MHP → Yeniden Refah48,112,4
Çinan Mah.MHP → Yeniden Refah48,06,6
Zafer Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah47,519,4
Çanşa Mah.MHP → Yeniden Refah46,68,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%44,2
AK Parti%39,5
CHP%14,4
Katılım %95,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,0
Muharrem İnce%24,1
Meral Akşener%12,3
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,0
MHP%32,2
CHP%16,3
Katılım %90,6
2019 YerelYerel
MHP%61,3
İYİ Parti%36,7
Vatan%1,1
Katılım %93,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,1
Kemal Kılıçdaroğlu%31,4
Sinan Oğan%4,3
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,2
MHP%23,3
CHP%21,2
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,4
Kemal Kılıçdaroğlu%32,6
Katılım %88,0
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%42,4
MHP%37,7
CHP%16,9
Katılım %92,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Selendi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçakertil Mah.CHP %33,6%102,3
Altınköy Mah.Yeniden Refah %57,7%102,2
Avlaşa Mah.MHP %40,1%82,9
Aşağıtefen Mah.MHP %37,4%95,4
Bekirağalar Mah.MHP %50,8%100,0
Beypınar Mah.Yeniden Refah %48,8%94,8
Dedeler Mah.Yeniden Refah %36,3%98,1
Dumanlar Mah.MHP %48,4%96,6
Eskicami Mah.Yeniden Refah %42,0%92,4
Eskin Mah.Yeniden Refah %54,2%92,5
Fatih Mah.Yeniden Refah %42,6%89,1
Gölbaşı Mah.Yeniden Refah %44,1%100,7
Hacıhaliller Mah.Yeniden Refah %50,0%97,7
Hacılar Mah.Yeniden Refah %56,2%96,5
Halılar Mah.Yeniden Refah %45,1%97,1
Havaoğlu Mah.CHP %38,5%87,6
Kabaklar Mah.Yeniden Refah %63,0%94,2
Karabeyler Mah.Yeniden Refah %58,0%97,0
Karakozan Mah.Yeniden Refah %51,5%98,8
Karaselendi Mah.Yeniden Refah %48,2%93,8

Altın sandık

Selendi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Selendi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Kazıklı Mah.%63,4
Karabeyler Mah.%58,0
Hacılar Mah.%56,2
En zayıf
Rahmanlar Mah.%24,5
Çıkrıkçı Mah.%31,8
Yenice Mah.%31,8
MHP
En güçlü
Çıkrıkçı Mah.%60,9
Yenice Mah.%56,1
Tavak Mah.%52,5
En zayıf
Kazıklı Mah.%23,6
Zafer Mah.%26,5
Eskin Mah.%29,3
CHP
En güçlü
Kurtuluş Mah.%27,6
Zafer Mah.%25,5
Rahmanlar Mah.%22,8
En zayıf
Çıkrıkçı Mah.%4,7
Yenice Mah.%7,1
Hacılar Mah.%9,3

Seçime katılım

2024 Yerel%92,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,0 / TR %84,1
2019 Yerel%93,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karabeyler Mah.%97,0
Hacılar Mah.%96,5
Çıkrıkçı Mah.%95,4
Yenice Mah.%94,9
Kazıklı Mah.%94,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kurtuluş Mah.%82,6
Yenicami Mah.%87,0
Fatih Mah.%89,1
Şerefiye Mah.%90,3
Zafer Mah.%91,1

Selendi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Selendi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Selendi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,4 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %37,7 ile ikinci oldu.

Selendi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Selendi’de 15.668 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 84 sandıkta kullanıldı.

Selendi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,1, Kemal Kılıçdaroğlu %31,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,4 ile önde çıktı.

Selendi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,2, MHP %23,3, CHP %21,2, İYİ Parti %9,4, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,4.

Selendi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Selendi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Selendi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Selendi’de oyların %43,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 33,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Selendi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 25 salıncak mahalle var; en oynakları İnnice Mah., Yıldız Mah., Kazıklı Mah..

Selendi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Selendi’de etkin parti sayısı 2,85; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci MHP arasındaki fark 4,7 puan.

Selendi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Selendi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Selendi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Selendi’de geçersiz oy oranı %6,53 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Selendi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Selendi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Selendi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Selendi’de MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Selendi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Selendi’deki 57 mahallenin 32 tanesinde Yeniden Refah, 20 tanesinde MHP, 5 tanesinde CHP birinci çıktı.

Selendi’nin altın sandığı hangisi?

Selendi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Selendi, Karşıova Mah., 1046 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.

Selendi’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Kazıklı (%63,4) mahallesinde, en düşük oyu Rahmanlar (%24,5) mahallesinde aldı.

Selendi’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çıkrıkçı (%60,9) mahallesinde, en düşük oyu Kazıklı (%23,6) mahallesinde aldı.

Selendi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %92,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karabeyler Mah. (%97,0), en düşük katılım Kurtuluş Mah. (%82,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.