Saruhanlı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Saruhanlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,8 oyla AK Parti kazandı. Saadet %37,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Saruhanlı’da Kemal Kılıçdaroğlu %54,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,8
2024 katılım
%88,2
yerel seçim
Seçmen
44.801
2024
Sandık
154
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Saruhanlı sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSaruhanlı, Manisa · katılım %88,2SaruhanlıManisaAK Parti%42,76%20,62Saadet%37,49%2,16DEM Parti%6,13%1,23İYİ Parti%5,51%7,65Zafer Partisi%2,85%1,03Yeniden Refah%2,49%4,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSaruhanlı, Manisa · katılım %93,2SaruhanlıManisaKılıçdaroğlu%50,87%46,08Erdoğan%43,57%47,15Sinan Oğan%4,89%6,12Muharrem İnce%0,67%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSaruhanlı, Manisa · katılım %90,2SaruhanlıManisaKılıçdaroğlu%54,40%49,80Erdoğan%45,60%50,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSaruhanlı, Manisa · katılım %93,2SaruhanlıManisaCHP%32,75%29,30AK Parti%31,66%30,89İYİ Parti%11,50%11,18MHP%9,95%13,98Yeşil Sol Parti%7,25%5,65Zafer Partisi%1,88%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Saruhanlı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Saruhanlı’da oyların %50,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Saadet lehine 18,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

23 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti39 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Azimli Mah.Millet İttifakı → DEM Parti80,251,7
Kemiklidere Mah.Millet İttifakı → Saadet77,043,5
Dilek Mah.Millet İttifakı → Saadet75,143,6
Kumkuyucak Mah.Millet İttifakı → Saadet71,430,2
Hacırahmanlı Mah.Millet İttifakı → Saadet67,610,4
Tirkeş Mah.Millet İttifakı → Saadet67,428,6
Nuriye Mah.Millet İttifakı → Saadet63,24,4
Gökçeköy Mah.Millet İttifakı → Saadet60,913,1
Alibeyli Mah.Millet İttifakı → Saadet60,910,8
Kayışlar Mah.Millet İttifakı → Saadet60,511,8
İstasyon Mah.Millet İttifakı → Saadet59,57,4
İshakçelebi Mah.Millet İttifakı → Saadet58,313,1
Atatürk Mah.Millet İttifakı → Saadet57,80,5
Kurtuluş Mah.Millet İttifakı → AK Parti56,21,9
Cengiz Topel Mah.Millet İttifakı → AK Parti54,52,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%39,9
CHP%32,6
MHP%22,3
Katılım %94,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%42,6
Muharrem İnce%39,1
Meral Akşener%11,4
Katılım %93,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,3
CHP%32,1
İYİ Parti%14,4
Katılım %93,2
2019 YerelYerel
CHP%56,0
AK Parti%42,4
Saadet%0,8
Katılım %91,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,9
Recep Tayyip Erdoğan%43,6
Sinan Oğan%4,9
Katılım %93,2
2023 MVMilletvekili
CHP%32,8
AK Parti%31,7
İYİ Parti%11,5
Katılım %93,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,4
Recep Tayyip Erdoğan%45,6
Katılım %90,2
2024 YerelYerel
AK Parti%42,8
Saadet%37,5
DEM Parti%6,1
Katılım %88,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Saruhanlı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adiloba Mah.AK Parti %51,2%89,3
Alibeyli Mah.Saadet %47,9%90,3
Apak Mah.AK Parti %62,3%96,6
Atatürk Mah.Saadet %40,3%84,5
Aydınlar Mah.AK Parti %86,1%103,0
Azimli Mah.DEM Parti %68,3%94,1
Bahadır Mah.AK Parti %37,0%100,0
Bedeller Mah.Saadet %47,2%91,4
Büyükbelen Mah.AK Parti %50,0%88,6
Cengiz Topel Mah.AK Parti %38,0%80,9
Cumhuriyet Mah.AK Parti %40,0%83,5
Develi Mah.AK Parti %58,8%96,2
Dilek Mah.Saadet %69,0%95,7
Gökçeköy Mah.Saadet %51,2%96,0
Gözlet Mah.AK Parti %60,7%96,1
Gümülceli Mah.AK Parti %54,7%90,3
Hacımusa Mah.AK Parti %35,1%95,0
Hacırahmanlı Mah.Saadet %47,4%89,8
Halitpaşa Mah.AK Parti %48,3%88,5
Hatıplar Mah.AK Parti %73,6%90,7

Altın sandık

Saruhanlı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Saruhanlı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Çullugörece Mah.%72,5
Heybeli Mah.%67,6
Taşdibi Mah.%60,9
En zayıf
Azimli Mah.%16,6
Kemiklidere Mah.%22,1
Dilek Mah.%25,4
Saadet
En güçlü
Dilek Mah.%69,0
Kemiklidere Mah.%65,6
Tirkeş Mah.%56,2
En zayıf
Azimli Mah.%8,9
Çullugörece Mah.%17,1
Kurtuluş Mah.%19,3
DEM Parti
En güçlü
Azimli Mah.%68,3
Kurtuluş Mah.%32,4
Mütevelli Mah.%12,3
En zayıf
Yılmaz Mah.%0,5
Dilek Mah.%0,7
Halitpaşa Mah.%1,2

Seçime katılım

2024 Yerel%88,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,2 / TR %84,1
2019 Yerel%91,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Taşdibi Mah.%98,2
Develi Mah.%96,2
Gökçeköy Mah.%96,0
Dilek Mah.%95,7
Kayışlar Mah.%95,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cengiz Topel Mah.%80,9
Kurtuluş Mah.%81,3
Saruhan Mah.%82,2
Cumhuriyet Mah.%83,5
Atatürk Mah.%84,5

Saruhanlı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Saruhanlı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Saruhanlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,8 oyla AK Parti kazandı. Saadet %37,5 ile ikinci oldu.

Saruhanlı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Saruhanlı’da 44.801 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 154 sandıkta kullanıldı.

Saruhanlı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,9, Recep Tayyip Erdoğan %43,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,4 ile önde çıktı.

Saruhanlı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %32,8, AK Parti %31,7, İYİ Parti %11,5, MHP %9,9, Yeşil Sol Parti %7,2.

Saruhanlı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Saruhanlı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Saruhanlı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Saruhanlı’da oyların %50,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Saadet lehine 18,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Saruhanlı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 23 salıncak mahalle var; en oynakları Azimli Mah., Kemiklidere Mah., Dilek Mah..

Saruhanlı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Saruhanlı’da etkin parti sayısı 3,01; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Saadet arasındaki fark 5,3 puan.

Saruhanlı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 5,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Saruhanlı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Saruhanlı’da geçersiz oy oranı %6,44 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Saruhanlı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Saruhanlı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Saruhanlı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Saruhanlı’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Saruhanlı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Saruhanlı’daki 50 mahallenin 34 tanesinde AK Parti, 15 tanesinde Saadet, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Saruhanlı’nın altın sandığı hangisi?

Saruhanlı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Saruhanlı, Cumhuriyet Mah., 1043 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,6 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,68 puan sapmayla verdi.

Saruhanlı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çullugörece (%72,5) mahallesinde, en düşük oyu Azimli (%16,6) mahallesinde aldı.

Saruhanlı’da Saadet en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Saadet en yüksek oyu Dilek (%69,0) mahallesinde, en düşük oyu Azimli (%8,9) mahallesinde aldı.

Saruhanlı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Taşdibi Mah. (%98,2), en düşük katılım Cengiz Topel Mah. (%80,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.