Salihli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Salihli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,3 oyla CHP kazandı. MHP %32,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Salihli’de Kemal Kılıçdaroğlu %57,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Salihli sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Salihli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Salihli’de oyların %19,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 14,3 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Çamurhamamı Mah. | MHP → CHP | 48,2 | 20,7 |
| Bahçecik Mah. | MHP → CHP | 41,5 | 19,3 |
| Çavlu Mah. | MHP → CHP | 33,2 | 11,4 |
| Eminbey Mah. | MHP → CHP | 31,5 | 27,8 |
| Gaziler Mah. | MHP → CHP | 30,1 | 23,2 |
| Yeşilyurt Mah. | MHP → CHP | 29,4 | 23,7 |
| Allahdiyen Mah. | MHP → CHP | 29,3 | 11,6 |
| Yenipazar Mah. | MHP → CHP | 29,0 | 13,9 |
| Kordon Mah. | MHP → CHP | 28,5 | 21,9 |
| Gümüş Mah. | MHP → CHP | 27,5 | 6,9 |
| Emirhacılı Mah. | MHP → CHP | 27,5 | 7,0 |
| Gökköy Mah. | MHP → CHP | 26,9 | 5,7 |
| Beylikli Mah. | MHP → CHP | 26,3 | 11,1 |
| Taytan Mah. | MHP → CHP | 26,1 | 7,1 |
| Poyrazdamları Mah. | MHP → CHP | 25,6 | 9,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Salihli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adala Mah. | CHP %65,2 | %88,9 |
| Aksoy Mah. | CHP %70,1 | %84,4 |
| Akyar Mah. | CHP %45,0 | %116,7 |
| Akçaköy Mah. | MHP %36,8 | %116,7 |
| Akören Mah. | CHP %51,6 | %90,3 |
| Allahdiyen Mah. | CHP %52,6 | %92,8 |
| Atatürk Mah. | CHP %51,5 | %80,6 |
| Bahçecik Mah. | CHP %54,1 | %94,8 |
| Barış Mah. | CHP %64,6 | %85,7 |
| Bağcılar Mah. | CHP %74,2 | %106,0 |
| Başlıoğlu Mah. | MHP %50,4 | %96,2 |
| Beylikli Mah. | CHP %50,6 | %91,7 |
| Beşeylül Mah. | CHP %50,2 | %83,3 |
| Burhan Mah. | MHP %67,0 | %96,7 |
| Caferbey Mah. | CHP %76,5 | %89,3 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %64,6 | %82,2 |
| Damatlı Mah. | MHP %65,5 | %91,5 |
| Dedetaşı Mah. | CHP %49,3 | %83,8 |
| Delibaşlı Mah. | CHP %55,8 | %88,5 |
| Derbent Mah. | MHP %46,9 | %103,3 |
Altın sandık
Salihli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Salihli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Salihli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Salihli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Salihli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,3 oyla CHP kazandı. MHP %32,3 ile ikinci oldu.
Salihli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Salihli’de 128.643 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 428 sandıkta kullanıldı.
Salihli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,3, Recep Tayyip Erdoğan %39,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,9 ile önde çıktı.
Salihli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %36,2, AK Parti %24,5, MHP %14,3, İYİ Parti %11,8, Yeşil Sol Parti %6,0.
Salihli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Salihli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Salihli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Salihli’de oyların %19,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 14,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Salihli’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 31 salıncak mahalle var; en oynakları Çamurhamamı Mah., Bahçecik Mah., Çavlu Mah..
Salihli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Salihli’de etkin parti sayısı 2,25; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 26,0 puan.
Salihli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 6,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Salihli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Salihli’de geçersiz oy oranı %5,44 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Salihli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Salihli’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Salihli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Salihli’de CHP 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
Salihli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Salihli’deki 104 mahallenin 79 tanesinde CHP, 25 tanesinde MHP birinci çıktı.
Salihli’nin altın sandığı hangisi?
Salihli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Salihli, Kocaçeşme Mah., 1216 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,52 puan saptı.
Salihli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kabazlı (%91,5) mahallesinde, en düşük oyu Karaağaç (%16,9) mahallesinde aldı.
Salihli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Karaağaç (%79,2) mahallesinde, en düşük oyu Kabazlı (%5,7) mahallesinde aldı.
Salihli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gökköy Mah. (%99,0), en düşük katılım Mitatpaşa Mah. (%77,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.