Kula Seçim Sonuçları
2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kula’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,9 oyla CHP kazandı. MHP %42,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kula’da Recep Tayyip Erdoğan %60,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kula sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kula’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kula’da oyların %25,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 23,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Gölbaşı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 48,8 | 19,0 |
| Esenyazı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 39,0 | 33,0 |
| Körez Mah. | MHP → Millet İttifakı | 38,0 | 28,8 |
| Şeremet Mah. | MHP → Millet İttifakı | 36,9 | 11,8 |
| Balıbey Mah. | MHP → Millet İttifakı | 35,7 | 9,0 |
| Eroğlu Mah. | MHP → Millet İttifakı | 34,9 | 19,6 |
| Başıbüyük Mah. | MHP → Millet İttifakı | 34,8 | 17,1 |
| Çarıkballı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 34,2 | 40,6 |
| Zaferiye Mah. | MHP → Millet İttifakı | 32,7 | 13,8 |
| Ortaköy Mah. | MHP → Millet İttifakı | 31,7 | 44,7 |
| Narıncalıpıtrak Mah. | MHP (aynı) | 31,4 | 2,8 |
| Şehitlioğlu Mah. | MHP → Millet İttifakı | 29,0 | 13,8 |
| Kızılkaya Mah. | MHP (aynı) | 26,3 | 1,7 |
| Akgün Mah. | MHP (aynı) | 25,3 | 4,5 |
| Bebekli Mah. | MHP → Millet İttifakı | 24,0 | 19,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kula’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 4 Eylül Mah. | CHP %52,1 | %80,7 |
| Ahmetli Mah. | MHP %55,7 | %97,1 |
| Akgün Mah. | MHP %50,4 | %88,0 |
| Aktaş Mah. | CHP %56,7 | %95,4 |
| Ayazören Mah. | MHP %82,4 | %96,6 |
| Ayvatlar Mah. | MHP %50,9 | %94,9 |
| Balıbey Mah. | CHP %53,4 | %93,6 |
| Battalmustafa Mah. | CHP %70,7 | %96,6 |
| Bayramşah Mah. | CHP %45,7 | %92,2 |
| Başıbüyük Mah. | CHP %53,3 | %94,4 |
| Bebekli Mah. | CHP %53,7 | %90,7 |
| Bey Mah. | CHP %49,6 | %89,2 |
| Börtlüce Mah. | MHP %60,3 | %100,0 |
| Camii Cedit Mah. | CHP %50,3 | %88,2 |
| Dereköy Mah. | MHP %54,8 | %95,0 |
| Emre Mah. | MHP %59,0 | %97,0 |
| Encekler Mah. | CHP %96,8 | %95,5 |
| Erenbağı Mah. | CHP %45,7 | %102,2 |
| Eroğlu Mah. | CHP %56,2 | %95,7 |
| Esenyazı Mah. | CHP %60,7 | %96,4 |
Altın sandık
Kula’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kula’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kula seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kula’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kula’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,9 oyla CHP kazandı. MHP %42,5 ile ikinci oldu.
Kula’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kula’da 34.898 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 144 sandıkta kullanıldı.
Kula’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,6, Kemal Kılıçdaroğlu %35,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,8 ile önde çıktı.
Kula’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %36,4, CHP %23,7, MHP %19,4, İYİ Parti %10,4, BBP %2,2.
Kula’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kula’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kula’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kula’da oyların %25,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 23,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Kula’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 21 salıncak mahalle var; en oynakları Gölbaşı Mah., Esenyazı Mah., Körez Mah..
Kula’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kula’da etkin parti sayısı 2,22; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 9,4 puan.
Kula’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Kula’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Kula’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kula’da geçersiz oy oranı %7,54 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Kula’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kula’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kula hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kula’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Kula’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kula’daki 60 mahallenin 36 tanesinde CHP, 24 tanesinde MHP birinci çıktı.
Kula’nın altın sandığı hangisi?
Kula’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kula, Bey Mah., 1051 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.
Kula’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Encekler (%96,8) mahallesinde, en düşük oyu Ayazören (%13,0) mahallesinde aldı.
Kula’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Ayazören (%82,3) mahallesinde, en düşük oyu Encekler (%2,9) mahallesinde aldı.
Kula’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %89,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şehitlioğlu Mah. (%99,5), en düşük katılım 4 Eylül Mah. (%80,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.