Köprübaşı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Köprübaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Köprübaşı’da Recep Tayyip Erdoğan %57,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%60,8
2024 katılım
%91,4
yerel seçim
Seçmen
10.608
2024
Sandık
62
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Köprübaşı sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKöprübaşı, Manisa · katılım %91,4KöprübaşıManisaCHP%60,77%46,21AK Parti%35,42%20,62Yeniden Refah%1,61%4,78İYİ Parti%1,11%7,65Hkp%0,41%0,07Saadet%0,35%2,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKöprübaşı, Manisa · katılım %91,7KöprübaşıManisaErdoğan%54,82%47,15Kılıçdaroğlu%39,92%46,08Sinan Oğan%4,44%6,12Muharrem İnce%0,82%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKöprübaşı, Manisa · katılım %88,6KöprübaşıManisaErdoğan%57,79%50,20Kılıçdaroğlu%42,21%49,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKöprübaşı, Manisa · katılım %91,7KöprübaşıManisaAK Parti%34,77%30,89CHP%24,07%29,30MHP%18,55%13,98İYİ Parti%14,42%11,18ittifak)%1,63%0,75Zafer Partisi%1,36%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Köprübaşı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Köprübaşı’da oyların %15,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 13,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İkizkuyu Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,418,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,5
CHP%29,5
MHP%27,1
Katılım %96,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,3
Muharrem İnce%28,2
Meral Akşener%17,0
Katılım %91,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,4
CHP%21,8
İYİ Parti%17,6
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%49,3
İYİ Parti%49,0
Vatan%0,8
Katılım %93,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,8
Kemal Kılıçdaroğlu%39,9
Sinan Oğan%4,4
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,8
CHP%24,1
MHP%18,6
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,8
Kemal Kılıçdaroğlu%42,2
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%60,8
AK Parti%35,4
Yeniden Refah%1,6
Katılım %91,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçaalan Mah.AK Parti %52,9%107,0
Alanyolu Mah.CHP %66,8%91,9
Armağan Mah.AK Parti %70,8%94,3
Arpacı Mah.CHP %64,4%95,9
Atatürk Mah.CHP %66,2%90,0
Azimli Mah.CHP %58,3%64,3
Borlu Mah.CHP %62,9%88,8
Bozburun Mah.CHP %57,5%97,1
Cıcıklı Mah.CHP %52,6%94,6
Döğüşeren Mah.CHP %52,0%97,6
Esat Mah.CHP %69,5%105,2
Gökveliler Mah.CHP %56,6%97,6
Gölbaşı Mah.CHP %53,9%95,7
Gülpınar Mah.CHP %50,8%101,5
Gündoğdu Mah.CHP %57,1%105,3
Karaelmacık Mah.CHP %56,7%94,4
Karyağdı Mah.AK Parti %57,1%95,2
Kasar Mah.CHP %50,9%93,0
Kavakyeri Mah.CHP %53,4%92,8
Kemhallı Mah.CHP %57,4%94,9

Altın sandık

Köprübaşı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Köprübaşı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Mehmet Akif Ersoy Mah.%68,6
Alanyolu Mah.%66,8
Atatürk Mah.%66,2
En zayıf
Namık Kemal Mah.%61,4
Borlu Mah.%62,9
Temrek Mah.%63,6
AK Parti
En güçlü
Namık Kemal Mah.%35,4
Borlu Mah.%35,4
Temrek Mah.%33,2
En zayıf
Alanyolu Mah.%27,3
Mehmet Akif Ersoy Mah.%29,4
Atatürk Mah.%30,8

Seçime katılım

2024 Yerel%91,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%93,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Mehmet Akif Ersoy Mah.%92,6
Alanyolu Mah.%91,9
Atatürk Mah.%90,0
Borlu Mah.%88,8
Namık Kemal Mah.%86,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Temrek Mah.%85,5
Namık Kemal Mah.%86,7
Borlu Mah.%88,8
Atatürk Mah.%90,0
Alanyolu Mah.%91,9

Köprübaşı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Köprübaşı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Köprübaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,4 ile ikinci oldu.

Köprübaşı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’da 10.608 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 62 sandıkta kullanıldı.

Köprübaşı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,8, Kemal Kılıçdaroğlu %39,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,8 ile önde çıktı.

Köprübaşı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,8, CHP %24,1, MHP %18,6, İYİ Parti %14,4, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,6.

Köprübaşı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Köprübaşı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Köprübaşı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Köprübaşı’da oyların %15,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 13,4 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Köprübaşı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları İkizkuyu Mah..

Köprübaşı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’da etkin parti sayısı 2,02; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 25,4 puan.

Köprübaşı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Köprübaşı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’da geçersiz oy oranı %9,25 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Köprübaşı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Köprübaşı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Köprübaşı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Köprübaşı’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Köprübaşı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Köprübaşı’daki 46 mahallenin 37 tanesinde CHP, 9 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Köprübaşı’nın altın sandığı hangisi?

Köprübaşı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Köprübaşı, Namık Kemal Mah., 1044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,04 puan saptı.

Köprübaşı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Mehmet Akif Ersoy (%68,6) mahallesinde, en düşük oyu Namık Kemal (%61,4) mahallesinde aldı.

Köprübaşı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Namık Kemal (%35,4) mahallesinde, en düşük oyu Alanyolu (%27,3) mahallesinde aldı.

Köprübaşı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Mehmet Akif Ersoy Mah. (%92,6), en düşük katılım Temrek Mah. (%85,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.