Gölmarmara Seçim Sonuçları
2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Gölmarmara’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gölmarmara’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Gölmarmara sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Gölmarmara’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Gölmarmara’da oyların %15,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 13,0 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Taşkuyucak Mah. | AK Parti → CHP | 31,7 | 19,6 |
| Atatürk Mah. | AK Parti → CHP | 18,7 | 25,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Gölmarmara’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Atatürk Mah. | CHP %61,4 | %90,7 |
| Ayanlar Mah. | AK Parti %77,1 | %93,9 |
| Beyler Mah. | CHP %65,0 | %101,6 |
| Değnekler Mah. | AK Parti %71,5 | %96,0 |
| Eski Camii Mah. | CHP %61,6 | %86,6 |
| Hacıbaştanlar Mah. | AK Parti %61,0 | %100,0 |
| Hacıveliler Mah. | CHP %84,7 | %100,0 |
| Hıroğlu Mah. | AK Parti %52,6 | %93,0 |
| Kayaaltı Mah. | CHP %47,9 | %92,2 |
| Kayapınar Mah. | CHP %57,7 | %86,6 |
| Kılcanlar Mah. | CHP %69,8 | %100,0 |
| Ozanca Mah. | CHP %50,9 | %94,5 |
| Taşkuyucak Mah. | CHP %59,3 | %96,0 |
| Tiyenli Mah. | CHP %62,3 | %93,7 |
| Yeni Camii Mah. | CHP %65,9 | %88,0 |
| Yeniköy Mah. | CHP %56,3 | %94,8 |
| Yunuslar Mah. | CHP %55,1 | %90,9 |
| Çamköy Mah. | AK Parti %65,4 | %96,5 |
| Çömlekçi Mah. | CHP %60,4 | %98,1 |
| İhsaniye Mah. | CHP %54,9 | %88,2 |
Altın sandık
Gölmarmara’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Gölmarmara’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Gölmarmara seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Gölmarmara’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Gölmarmara’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,5 ile ikinci oldu.
Gölmarmara’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Gölmarmara’da 11.749 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 45 sandıkta kullanıldı.
Gölmarmara’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,1, Recep Tayyip Erdoğan %40,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,0 ile önde çıktı.
Gölmarmara’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %27,7, AK Parti %26,1, Yeşil Sol Parti %18,2, MHP %12,5, İYİ Parti %10,0.
Gölmarmara’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Gölmarmara’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Gölmarmara’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Gölmarmara’da oyların %15,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 13,0 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.
Gölmarmara’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Taşkuyucak Mah., Atatürk Mah..
Gölmarmara’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Gölmarmara’da etkin parti sayısı 2,14; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 21,1 puan.
Gölmarmara’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 8,3 puan daha yüksek; DEM Parti oyu ortalama 3,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Gölmarmara’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Gölmarmara’da geçersiz oy oranı %4,61 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Gölmarmara’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gölmarmara’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Gölmarmara hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gölmarmara’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.
Gölmarmara’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Gölmarmara’daki 21 mahallenin 16 tanesinde CHP, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Gölmarmara’nın altın sandığı hangisi?
Gölmarmara’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gölmarmara, İhsaniye Mah., 1023 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,8 puan saptı.
Gölmarmara’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İsmetpaşa (%66,6) mahallesinde, en düşük oyu Değnekler (%27,8) mahallesinde aldı.
Gölmarmara’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Değnekler (%71,5) mahallesinde, en düşük oyu Kayapınar (%18,9) mahallesinde aldı.
Gölmarmara’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %91,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Taşkuyucak Mah. (%96,0), en düşük katılım Eski Camii Mah. (%86,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.