Alaşehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Alaşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,5 oyla CHP kazandı. MHP %40,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Alaşehir’de Recep Tayyip Erdoğan %50,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,5
2024 katılım
%87,8
yerel seçim
Seçmen
79.334
2024
Sandık
280
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Alaşehir sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAlaşehir, Manisa · katılım %87,9AlaşehirManisaCHP%53,54%46,21MHP%40,76%13,55Yeniden Refah%1,80%4,78İYİ Parti%1,21%7,65DP%0,60%0,73Zafer Partisi%0,51%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAlaşehir, Manisa · katılım %91,3AlaşehirManisaErdoğan%47,27%47,15Kılıçdaroğlu%45,59%46,08Sinan Oğan%6,26%6,12Muharrem İnce%0,88%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAlaşehir, Manisa · katılım %87,6AlaşehirManisaErdoğan%50,80%50,20Kılıçdaroğlu%49,20%49,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAlaşehir, Manisa · katılım %91,3AlaşehirManisaMHP%31,83%13,98CHP%29,77%29,30AK Parti%17,80%30,89İYİ Parti%8,71%11,18Yeşil Sol Parti%4,51%5,65Zafer Partisi%1,76%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Alaşehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Alaşehir’de oyların %8,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 4,0 puan.

6 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti65 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Caberburhan Mah.MHP → CHP39,870,0
Ilıca Mah.MHP → CHP36,357,2
Evrenli Mah.MHP → CHP32,27,4
Alhan Mah.MHP → CHP24,711,1
Belenyaka Mah.MHP → CHP22,09,5
Sarıpınar Mah.MHP → CHP19,118,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%35,4
AK Parti%32,9
CHP%27,0
Katılım %94,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%44,1
Muharrem İnce%37,0
Meral Akşener%13,5
Katılım %90,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%35,3
CHP%29,2
İYİ Parti%15,5
Katılım %90,2
2019 YerelYerel
CHP%49,8
MHP%45,1
BBP%2,8
Katılım %91,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,3
Kemal Kılıçdaroğlu%45,6
Sinan Oğan%6,3
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
MHP%31,8
CHP%29,8
AK Parti%17,8
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,8
Kemal Kılıçdaroğlu%49,2
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
CHP%53,5
MHP%40,8
Yeniden Refah%1,8
Katılım %87,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Alaşehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akkeçili Mah.CHP %56,7%93,6
Alhan Mah.CHP %52,2%97,0
Aydoğdu Mah.CHP %85,0%94,3
Azıtepe Mah.MHP %48,0%98,8
Badınca Mah.CHP %58,8%94,2
Bahadır Mah.MHP %59,0%97,8
Bahçedere Mah.MHP %57,7%96,4
Bahçeliköy Mah.CHP %55,6%99,3
Baklacı Mah.CHP %53,3%91,7
Barış Mah.CHP %66,7%86,4
Belenyaka Mah.CHP %45,5%86,5
Beşeylül Mah.CHP %57,3%80,3
Caberburhan Mah.CHP %82,6%94,4
Caberfakılı Mah.MHP %51,7%93,5
Caberkonakli Mah.CHP %67,3%96,6
Dağarlar Mah.CHP %56,0%85,1
Dağhacıyusuf Mah.MHP %47,2%92,6
Delemenler Mah.CHP %51,3%93,0
Erenköy Mah.MHP %53,2%93,1
Esen Tepe Mah.CHP %49,6%84,3

Altın sandık

Alaşehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Alaşehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Caberburhan Mah.%82,6
Ilıca Mah.%75,0
Çeşneli Mah.%66,8
En zayıf
Sobran Mah.%20,5
Narlıdere Mah.%29,2
Bahadır Mah.%31,1
MHP
En güçlü
Sobran Mah.%71,7
Bahadır Mah.%59,0
Narlıdere Mah.%57,5
En zayıf
Caberburhan Mah.%12,6
Ilıca Mah.%17,8
Barış Mah.%28,0

Seçime katılım

2024 Yerel%87,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%91,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Osmaniye Mah.%99,6
Çeşneli Mah.%99,2
Serinyayla Mah.%98,8
Azıtepe Mah.%98,8
Kozluca Mah.%98,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ilıca Mah.%72,4
Beşeylül Mah.%80,3
Yenice Mah.%81,6
İstasyon Mah.%82,3
Yeniköy Mah.%82,8

Alaşehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Alaşehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Alaşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,5 oyla CHP kazandı. MHP %40,8 ile ikinci oldu.

Alaşehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Alaşehir’de 79.334 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 280 sandıkta kullanıldı.

Alaşehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,3, Kemal Kılıçdaroğlu %45,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,8 ile önde çıktı.

Alaşehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %31,8, CHP %29,8, AK Parti %17,8, İYİ Parti %8,7, Yeşil Sol Parti %4,5.

Alaşehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Alaşehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Alaşehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Alaşehir’de oyların %8,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Alaşehir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Caberburhan Mah., Ilıca Mah., Evrenli Mah..

Alaşehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Alaşehir’de etkin parti sayısı 2,21; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 12,8 puan.

Alaşehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,9 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 5,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Alaşehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Alaşehir’de geçersiz oy oranı %5,55 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Alaşehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Alaşehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Alaşehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Alaşehir’de MHP 2 kez, CHP 2 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Alaşehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Alaşehir’deki 88 mahallenin 56 tanesinde CHP, 32 tanesinde MHP birinci çıktı.

Alaşehir’in altın sandığı hangisi?

Alaşehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Alaşehir, Subaşı Mah., 1224 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,37 puan saptı.

Alaşehir’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Caberburhan (%82,6) mahallesinde, en düşük oyu Sobran (%20,5) mahallesinde aldı.

Alaşehir’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Sobran (%71,7) mahallesinde, en düşük oyu Caberburhan (%12,6) mahallesinde aldı.

Alaşehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Osmaniye Mah. (%99,6), en düşük katılım Ilıca Mah. (%72,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.