Ahmetli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ahmetli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,6 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %29,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ahmetli’de Recep Tayyip Erdoğan %53,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%43,6
2024 katılım
%89,1
yerel seçim
Seçmen
13.642
2024
Sandık
51
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ahmetli sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAhmetli, Manisa · katılım %89,1AhmetliManisaCHP%43,62%46,21İYİ Parti%29,34%7,65AK Parti%25,18%20,62Yeniden Refah%1,01%4,78Zafer Partisi%0,26%1,03Saadet%0,22%2,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAhmetli, Manisa · katılım %91,6AhmetliManisaErdoğan%50,65%47,15Kılıçdaroğlu%43,39%46,08Sinan Oğan%5,44%6,12Muharrem İnce%0,51%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAhmetli, Manisa · katılım %89,2AhmetliManisaErdoğan%53,59%50,20Kılıçdaroğlu%46,41%49,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAhmetli, Manisa · katılım %91,6AhmetliManisaAK Parti%34,91%30,89CHP%27,26%29,30MHP%13,56%13,98İYİ Parti%11,32%11,18Yeşil Sol Parti%5,14%5,65Yeniden Refah%1,83%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ahmetli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ahmetli’de oyların %37,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 26,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

8 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti14 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kargın Mah.AK Parti → Millet İttifakı57,367,2
Zafer Mah.AK Parti → Millet İttifakı45,853,6
Kurtuluş Mah.AK Parti → Millet İttifakı42,156,0
Alahıdır Mah.AK Parti → Millet İttifakı39,812,0
Barbaros Mah.AK Parti → Millet İttifakı39,447,8
Dereköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,940,5
Güldede Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,850,8
Karaköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,931,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,8
MHP%35,2
CHP%20,6
Katılım %94,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,6
Muharrem İnce%31,0
Meral Akşener%12,8
Katılım %91,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,9
CHP%23,3
İYİ Parti%14,9
Katılım %91,5
2019 YerelYerel
AK Parti%42,7
CHP%37,4
DP%18,9
Katılım %91,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,7
Kemal Kılıçdaroğlu%43,4
Sinan Oğan%5,4
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,9
CHP%27,3
MHP%13,6
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,6
Kemal Kılıçdaroğlu%46,4
Katılım %89,2
2024 YerelYerel
CHP%43,6
İYİ Parti%29,3
AK Parti%25,2
Katılım %89,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ahmetli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alahıdır Mah.AK Parti %43,3%92,3
Altıeylül Mah.CHP %50,4%86,6
Ataköy Mah.CHP %49,8%93,9
Bahçecik Mah.AK Parti %38,4%100,0
Barbaros Mah.CHP %43,0%85,5
Canbazli Mah.AK Parti %33,3%94,7
Dereköy Mah.CHP %36,8%97,0
Derici Mah.AK Parti %52,9%100,8
Dibekdere Mah.AK Parti %38,6%100,0
Gökkaya Mah.CHP %65,6%95,5
Güldede Mah.CHP %52,3%87,4
Hacıköseli Mah.AK Parti %54,7%97,5
Halilkahya Mah.CHP %35,9%107,9
Karaköy Mah.İYİ Parti %36,3%99,0
Kargın Mah.İYİ Parti %62,1%89,4
Kendirlik Mah.AK Parti %45,1%100,8
Kestelli Mah.CHP %44,2%92,7
Kurtuluş Mah.CHP %51,0%85,7
Mandallı Mah.AK Parti %52,6%92,8
Seydiköy Mah.CHP %62,1%100,0

Altın sandık

Ahmetli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ahmetli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gökkaya Mah.%65,6
Güldede Mah.%52,3
Kurtuluş Mah.%51,0
En zayıf
Alahıdır Mah.%12,3
Kargın Mah.%21,2
Barbaros Mah.%43,0
İYİ Parti
En güçlü
Kargın Mah.%62,1
Alahıdır Mah.%42,9
Ulu Cami Mah.%31,7
En zayıf
Gökkaya Mah.%17,6
Güldede Mah.%22,4
Zafer Mah.%24,6
AK Parti
En güçlü
Alahıdır Mah.%43,3
Barbaros Mah.%25,0
Güldede Mah.%23,9
En zayıf
Gökkaya Mah.%15,8
Kargın Mah.%16,1
Ulu Cami Mah.%20,6

Seçime katılım

2024 Yerel%89,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,2 / TR %84,1
2019 Yerel%91,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gökkaya Mah.%95,5
Alahıdır Mah.%92,3
Kargın Mah.%89,4
Güldede Mah.%87,4
Zafer Mah.%87,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Barbaros Mah.%85,5
Kurtuluş Mah.%85,7
Ulu Cami Mah.%85,9
Altıeylül Mah.%86,6
Zafer Mah.%87,0

Ahmetli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ahmetli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ahmetli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,6 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %29,3 ile ikinci oldu.

Ahmetli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ahmetli’de 13.642 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 51 sandıkta kullanıldı.

Ahmetli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,6, Kemal Kılıçdaroğlu %43,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,6 ile önde çıktı.

Ahmetli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,9, CHP %27,3, MHP %13,6, İYİ Parti %11,3, Yeşil Sol Parti %5,1.

Ahmetli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ahmetli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Ahmetli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ahmetli’de oyların %37,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 26,5 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Ahmetli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Kargın Mah., Zafer Mah., Kurtuluş Mah..

Ahmetli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ahmetli’de etkin parti sayısı 2,94; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 14,3 puan.

Ahmetli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 7,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ahmetli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ahmetli’de geçersiz oy oranı %4,48 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Ahmetli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ahmetli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ahmetli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ahmetli’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Ahmetli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ahmetli’deki 23 mahallenin 13 tanesinde CHP, 8 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Ahmetli’nin altın sandığı hangisi?

Ahmetli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ahmetli, Barbaros Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,71 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,73 puan sapmayla verdi.

Ahmetli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gökkaya (%65,6) mahallesinde, en düşük oyu Alahıdır (%12,3) mahallesinde aldı.

Ahmetli’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Kargın (%62,1) mahallesinde, en düşük oyu Gökkaya (%17,6) mahallesinde aldı.

Ahmetli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gökkaya Mah. (%95,5), en düşük katılım Barbaros Mah. (%85,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.