Yazıhan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Malatya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yazıhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 11,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yazıhan’da Recep Tayyip Erdoğan %66,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%43,7
2024 katılım
%87,9
yerel seçim
Seçmen
12.132
2024
Sandık
50
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yazıhan sonuçları Malatya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYazıhan, Malatya · katılım %87,9YazıhanMalatyaCHP%43,67%27,52AK Parti%42,44%47,95Yeniden Refah%7,98%16,99DEM Parti%2,90%0,75HÜDA PAR%0,95%0,46İYİ Parti%0,85%1,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYazıhan, Malatya · katılım %89,1YazıhanMalatyaErdoğan%63,45%69,39Kılıçdaroğlu%34,58%27,11Sinan Oğan%1,76%3,26Muharrem İnce%0,21%0,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYazıhan, Malatya · katılım %86,7YazıhanMalatyaErdoğan%66,18%71,96Kılıçdaroğlu%33,82%28,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYazıhan, Malatya · katılım %89,2YazıhanMalatyaAK Parti%38,69%44,83CHP%23,80%21,43MHP%11,99%12,87Yeniden Refah%9,38%9,40Yeşil Sol Parti%9,13%2,99İYİ Parti%2,63%3,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yazıhan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yazıhan’da oyların %22,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 16,6 puan.

6 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti24 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hamidiye Mah.AK Parti → CHP44,241,5
Sürür Mah.AK Parti → CHP40,76,1
Doğuş Mah.AK Parti → CHP33,718,6
Mısırdere Mah.AK Parti (aynı)26,63,2
Ambarcık Mah.AK Parti → CHP25,918,9
Bahçelievler Mah.AK Parti → CHP20,69,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,2
CHP%27,5
Saadet%14,6
Katılım %86,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,0
Muharrem İnce%25,8
Selahattin Demirtaş%6,9
Katılım %84,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,1
CHP%19,5
MHP%15,0
Katılım %84,7
2019 YerelYerel
AK Parti%64,0
CHP%32,0
HDP%2,6
Katılım %89,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,5
Kemal Kılıçdaroğlu%34,6
Sinan Oğan%1,8
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,7
CHP%23,8
MHP%12,0
Katılım %89,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,2
Kemal Kılıçdaroğlu%33,8
Katılım %86,7
2024 YerelYerel
CHP%43,7
AK Parti%42,4
Yeniden Refah%8,0
Katılım %87,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yazıhan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akyazı Mah.AK Parti %48,8%92,5
Alican Mah.CHP %36,7%97,3
Ambarcık Mah.CHP %55,9%92,5
Bahçelievler Mah.CHP %46,9%94,6
Balaban Mah.CHP %45,7%90,7
Bereketli Mah.CHP %83,2%87,9
Boyaca Mah.AK Parti %36,5%90,9
Boztepe Mah.AK Parti %56,6%95,6
Buzluk Mah.AK Parti %60,7%89,4
Böğürtlen Mah.AK Parti %54,1%98,5
Dedekargın Mah.CHP %76,0%82,7
Doğuş Mah.CHP %52,8%88,9
Durucasu Mah.AK Parti %53,4%86,9
Epreme Mah.AK Parti %56,3%90,0
Erecek Mah.AK Parti %60,3%88,4
Eğribük Mah.CHP %86,4%94,5
Fethiye Mah.CHP %80,8%63,2
Gayret Mah.CHP %68,5%88,4
Gövük Mah.AK Parti %63,2%98,5
Hamidiye Mah.CHP %64,6%90,7

Altın sandık

Yazıhan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yazıhan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Tecirli Mah.%81,8
Fethiye Mah.%80,8
Hamidiye Mah.%64,6
En zayıf
Buzluk Mah.%18,2
Kömüşhan Mah.%22,9
Erecek Mah.%24,8
AK Parti
En güçlü
Buzluk Mah.%60,7
Erecek Mah.%60,3
Yeni Mah.%57,8
En zayıf
Fethiye Mah.%11,3
Tecirli Mah.%15,0
Hamidiye Mah.%23,1
Yeniden Refah
En güçlü
Kömüşhan Mah.%14,5
Epreme Mah.%13,0
Erecek Mah.%12,5
En zayıf
Tecirli Mah.%1,0
Doğuş Mah.%2,2
Fethiye Mah.%3,0

Seçime katılım

2024 Yerel%87,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,7 / TR %84,1
2019 Yerel%89,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçelievler Mah.%94,6
Mısırdere Mah.%93,3
Ambarcık Mah.%92,5
Balaban Mah.%90,7
Hamidiye Mah.%90,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fethiye Mah.%63,2
Tecirli Mah.%80,9
Yeni Mah.%86,3
Durucasu Mah.%86,9
Erecek Mah.%88,4

Yazıhan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yazıhan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yazıhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,4 ile ikinci oldu.

Yazıhan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yazıhan’da 12.132 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 50 sandıkta kullanıldı.

Yazıhan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,5, Kemal Kılıçdaroğlu %34,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,2 ile önde çıktı.

Yazıhan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,7, CHP %23,8, MHP %12,0, Yeniden Refah %9,4, Yeşil Sol Parti %9,1.

Yazıhan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yazıhan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yazıhan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yazıhan’da oyların %22,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 16,6 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Yazıhan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Hamidiye Mah., Sürür Mah., Doğuş Mah..

Yazıhan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yazıhan’da etkin parti sayısı 2,64; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,2 puan.

Yazıhan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 10,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 8,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yazıhan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yazıhan’da geçersiz oy oranı %4,98 (Malatya: %4,83). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yazıhan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yazıhan’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Yazıhan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yazıhan’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Yazıhan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yazıhan’daki 33 mahallenin 19 tanesinde AK Parti, 14 tanesinde CHP birinci çıktı.

Yazıhan’ın altın sandığı hangisi?

Yazıhan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yazıhan, Sürür Mah., 1043 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,51 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,19 puan sapmayla verdi.

Yazıhan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Tecirli (%81,8) mahallesinde, en düşük oyu Buzluk (%18,2) mahallesinde aldı.

Yazıhan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Buzluk (%60,7) mahallesinde, en düşük oyu Fethiye (%11,3) mahallesinde aldı.

Yazıhan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bahçelievler Mah. (%94,6), en düşük katılım Fethiye Mah. (%63,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Malatya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.