Pütürge Seçim Sonuçları

2014–2024 · Malatya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pütürge’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %42,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pütürge’de Recep Tayyip Erdoğan %83,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%53,2
2024 katılım
%77,8
yerel seçim
Seçmen
12.300
2024
Sandık
93
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pütürge sonuçları Malatya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPütürge, Malatya · katılım %77,8PütürgeMalatyaAK Parti%53,16%47,95Yeniden Refah%42,11%16,99DEM Parti%1,71%0,75Saadet%1,13%0,95İYİ Parti%0,93%1,01BTP%0,72%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPütürge, Malatya · katılım %81,5PütürgeMalatyaErdoğan%81,96%69,39Kılıçdaroğlu%16,08%27,11Sinan Oğan%1,72%3,26Muharrem İnce%0,23%0,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPütürge, Malatya · katılım %82,1PütürgeMalatyaErdoğan%83,74%71,96Kılıçdaroğlu%16,26%28,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPütürge, Malatya · katılım %81,5PütürgeMalatyaAK Parti%60,06%44,83CHP%12,58%21,43Yeniden Refah%10,86%9,40MHP%7,91%12,87Yeşil Sol Parti%2,57%2,99İYİ Parti%2,25%3,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pütürge’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pütürge’de oyların %45,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 24,4 puan.

11 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti14 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Nohutlu Mah.Saadet → AK Parti84,414,8
Örmeli Mah.Saadet → Yeniden Refah68,225,9
Aktarla Mah.Saadet → AK Parti65,920,4
Bakımlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah60,921,3
Ormaniçi Mah.AK Parti → Yeniden Refah55,89,9
Taşbaşı Mah.AK Parti → Yeniden Refah55,611,6
Pazarcık Mah.AK Parti → Yeniden Refah54,710,3
Taşmış Mah.AK Parti (aynı)50,60,3
Yazıca Mah.Saadet → AK Parti50,46,5
Ağalar Mah.AK Parti (aynı)48,13,8
Köylü Mah.AK Parti (aynı)47,74,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%71,3
Saadet%14,9
MHP%11,2
Katılım %79,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,0
Muharrem İnce%10,9
Meral Akşener%1,9
Katılım %82,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%75,1
MHP%9,2
CHP%8,3
Katılım %82,0
2019 YerelYerel
AK Parti%59,8
Saadet%39,6
BTP%0,6
Katılım %80,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,0
Kemal Kılıçdaroğlu%16,1
Sinan Oğan%1,7
Katılım %81,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%60,1
CHP%12,6
Yeniden Refah%10,9
Katılım %81,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,7
Kemal Kılıçdaroğlu%16,3
Katılım %82,1
2024 YerelYerel
AK Parti%53,2
Yeniden Refah%42,1
DEM Parti%1,7
Katılım %77,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pütürge’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktarla Mah.AK Parti %58,6%72,1
Alihan Mah.AK Parti %52,3%79,3
Aliçeri Mah.AK Parti %72,2%62,3
Arslankent Mah.AK Parti %86,7%45,1
Arınlı Mah.AK Parti %97,8%102,2
Arıtoprak Mah.AK Parti %64,2%81,7
Ağalar Mah.AK Parti %50,0%76,1
Bakımlı Mah.Yeniden Refah %59,6%83,6
Balpınarı Mah.AK Parti %61,5%87,1
Bayırköy Mah.Yeniden Refah %60,7%40,3
Başmezra Mah.AK Parti %75,6%90,0
Belenköy Mah.AK Parti %61,1%50,0
Bölükkaya Mah.AK Parti %37,8%66,1
Bölünmez Mah.Yeniden Refah %62,4%71,9
Büyüköz Mah.AK Parti %67,0%80,3
Deredüzü Mah.AK Parti %77,1%52,2
Erdemler Mah.Yeniden Refah %75,0%100,0
Ersele Mah.Yeniden Refah %51,3%79,7
Esencik Mah.AK Parti %68,8%45,1
Esenlik Mah.AK Parti %89,5%62,5

Altın sandık

Pütürge’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Pütürge’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Tepehan Mah.%64,2
Nohutlu Mah.%56,3
Poskıran Mah.%55,0
En zayıf
Örmeli Mah.%27,3
Bakımlı Mah.%38,3
Taşbaşı Mah.%42,1
Yeniden Refah
En güçlü
Bakımlı Mah.%59,6
Pazarcık Mah.%53,8
Taşbaşı Mah.%53,7
En zayıf
Tepehan Mah.%34,3
Nohutlu Mah.%41,5
Poskıran Mah.%44,0

Seçime katılım

2024 Yerel%77,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,1 / TR %84,1
2019 Yerel%80,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Örmeli Mah.%92,3
Nohutlu Mah.%90,4
Yazıca Mah.%86,4
Bakımlı Mah.%83,6
Pazarcık Mah.%80,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tepehan Mah.%69,1
Taşbaşı Mah.%71,2
Ağalar Mah.%76,1
Köylü Mah.%77,3
Taşmış Mah.%79,4

Pütürge seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pütürge’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pütürge’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %42,1 ile ikinci oldu.

Pütürge’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pütürge’de 12.300 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 93 sandıkta kullanıldı.

Pütürge’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,0, Kemal Kılıçdaroğlu %16,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,7 ile önde çıktı.

Pütürge’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %60,1, CHP %12,6, Yeniden Refah %10,9, MHP %7,9, Yeşil Sol Parti %2,6.

Pütürge’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pütürge’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pütürge’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pütürge’de oyların %45,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 24,4 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Pütürge’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Nohutlu Mah., Örmeli Mah., Aktarla Mah..

Pütürge’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pütürge’de etkin parti sayısı 2,17; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 11,0 puan.

Pütürge’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Pütürge’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Pütürge’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pütürge’de geçersiz oy oranı %5,77 (Malatya: %4,83). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Pütürge’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pütürge’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pütürge hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pütürge’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Pütürge’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pütürge’deki 68 mahallenin 46 tanesinde AK Parti, 21 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Pütürge’nin altın sandığı hangisi?

Pütürge’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pütürge, Ağalar Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,55 puan saptı.

Pütürge’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tepehan (%64,2) mahallesinde, en düşük oyu Örmeli (%27,3) mahallesinde aldı.

Pütürge’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Bakımlı (%59,6) mahallesinde, en düşük oyu Tepehan (%34,3) mahallesinde aldı.

Pütürge’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Örmeli Mah. (%92,3), en düşük katılım Tepehan Mah. (%69,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Malatya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.