Kale Seçim Sonuçları

2014–2024 · Malatya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %29,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kale’de Recep Tayyip Erdoğan %89,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%60,3
2024 katılım
%81,1
yerel seçim
Seçmen
5.319
2024
Sandık
32
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kale sonuçları Malatya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKale, Malatya · katılım %81,1KaleMalatyaAK Parti%60,33%47,95Yeniden Refah%29,05%16,99CHP%8,46%27,52İYİ Parti%0,88%1,01Saadet%0,58%0,95BTP%0,34%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKale, Malatya · katılım %90,4KaleMalatyaErdoğan%87,72%69,39Kılıçdaroğlu%10,94%27,11Sinan Oğan%1,17%3,26Muharrem İnce%0,17%0,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKale, Malatya · katılım %90,9KaleMalatyaErdoğan%89,85%71,96Kılıçdaroğlu%10,15%28,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKale, Malatya · katılım %90,2KaleMalatyaAK Parti%68,77%44,83MHP%9,26%12,87CHP%7,79%21,43Yeniden Refah%6,83%9,40BBP%2,28%1,35İYİ Parti%2,13%3,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kale’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kale’de oyların %38,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 20,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Tepebaşı Mah.DP → Cumhur İttifakı61,327,5
Salkımlı Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah51,30,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%66,7
Saadet%21,7
DP%7,2
Katılım %85,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,3
Muharrem İnce%7,5
Meral Akşener%1,8
Katılım %94,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%76,6
MHP%12,3
CHP%6,3
Katılım %94,8
2019 YerelYerel
AK Parti%53,6
DP%25,8
BBP%19,1
Katılım %86,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%87,7
Kemal Kılıçdaroğlu%10,9
Sinan Oğan%1,2
Katılım %90,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%68,8
MHP%9,3
CHP%7,8
Katılım %90,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,9
Kemal Kılıçdaroğlu%10,2
Katılım %90,9
2024 YerelYerel
AK Parti%60,3
Yeniden Refah%29,1
CHP%8,5
Katılım %81,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kale’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abuşoğlu Mah.AK Parti %63,0%88,2
Akuşağı Mah.AK Parti %68,3%85,7
Akça Mah.AK Parti %86,1%57,3
Bağlıca Mah.AK Parti %48,7%75,3
Bentköy Mah.AK Parti %60,9%83,8
Darıpınar Mah.AK Parti %69,1%85,6
Dedeköy Mah.AK Parti %62,6%86,3
Düztarla Mah.AK Parti %56,5%83,1
Erdemli Mah.AK Parti %63,7%88,0
Gülenköy Mah.AK Parti %74,2%68,8
Güneyce Mah.AK Parti %78,4%90,2
Kaleköy Mah.Yeniden Refah %64,5%75,8
Karaağaç Mah.AK Parti %81,5%88,3
Karahüseyin Mah.AK Parti %46,7%72,6
Kozluk Mah.CHP %60,4%80,6
Kumluyazı Mah.AK Parti %64,9%81,3
Kıyıcak Mah.AK Parti %55,9%85,2
Mahmut Dursun Mah.AK Parti %60,7%81,3
Salkımlı Mah.Yeniden Refah %47,0%82,8
Sarıot Mah.AK Parti %72,2%86,0

Altın sandık

Kale’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kale’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kumluyazı Mah.%64,9
Erdemli Mah.%63,7
İkizpınar Mah.%63,3
En zayıf
Bağlıca Mah.%48,7
Kıyıcak Mah.%55,9
Bentköy Mah.%60,9
Yeniden Refah
En güçlü
Kıyıcak Mah.%41,7
Bentköy Mah.%35,9
İkizpınar Mah.%33,1
En zayıf
Bağlıca Mah.%23,2
Kumluyazı Mah.%24,1
Erdemli Mah.%32,0
CHP
En güçlü
Bağlıca Mah.%26,2
Kumluyazı Mah.%10,2
Erdemli Mah.%2,0
En zayıf
Bentköy Mah.%1,0
İkizpınar Mah.%1,0
Kıyıcak Mah.%1,8

Seçime katılım

2024 Yerel%81,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,9 / TR %84,1
2019 Yerel%86,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Erdemli Mah.%88,0
Kıyıcak Mah.%85,2
Bentköy Mah.%83,8
Kumluyazı Mah.%81,3
İkizpınar Mah.%80,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bağlıca Mah.%75,3
İkizpınar Mah.%80,5
Kumluyazı Mah.%81,3
Bentköy Mah.%83,8
Kıyıcak Mah.%85,2

Kale seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kale’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %29,1 ile ikinci oldu.

Kale’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kale’de 5.319 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 32 sandıkta kullanıldı.

Kale’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %87,7, Kemal Kılıçdaroğlu %10,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %89,8 ile önde çıktı.

Kale’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %68,8, MHP %9,3, CHP %7,8, Yeniden Refah %6,8, BBP %2,3.

Kale’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kale’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kale’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kale’de oyların %38,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 20,7 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Kale’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Tepebaşı Mah., Salkımlı Mah..

Kale’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kale’de etkin parti sayısı 2,19; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 31,3 puan.

Kale’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kale’de geçersiz oy oranı %4,66 (Malatya: %4,83). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kale’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kale’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kale hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kale’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kale’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kale’deki 28 mahallenin 25 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kale’nin altın sandığı hangisi?

Kale’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kale, Mahmut Dursun Mah., 1024 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,41 puan saptı.

Kale’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kumluyazı (%64,9) mahallesinde, en düşük oyu Bağlıca (%48,7) mahallesinde aldı.

Kale’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Kıyıcak (%41,7) mahallesinde, en düşük oyu Bağlıca (%23,2) mahallesinde aldı.

Kale’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Erdemli Mah. (%88,0), en düşük katılım Bağlıca Mah. (%75,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Malatya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.