Doğanşehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Malatya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Doğanşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Doğanşehir’de Recep Tayyip Erdoğan %59,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,0
2024 katılım
%82,9
yerel seçim
Seçmen
28.202
2024
Sandık
106
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Doğanşehir sonuçları Malatya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDoğanşehir, Malatya · katılım %82,9DoğanşehirMalatyaCHP%50,99%27,52AK Parti%42,27%47,95Yeniden Refah%1,67%16,99İYİ Parti%1,63%1,01BBP%1,25%0,98DEM Parti%1,16%0,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDoğanşehir, Malatya · katılım %83,9DoğanşehirMalatyaErdoğan%57,05%69,39Kılıçdaroğlu%39,72%27,11Sinan Oğan%2,89%3,26Muharrem İnce%0,33%0,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDoğanşehir, Malatya · katılım %83,0DoğanşehirMalatyaErdoğan%59,79%71,96Kılıçdaroğlu%40,21%28,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDoğanşehir, Malatya · katılım %83,9DoğanşehirMalatyaAK Parti%31,90%44,83CHP%30,25%21,43MHP%18,48%12,87Yeşil Sol Parti%5,34%2,99İYİ Parti%5,13%3,93Yeniden Refah%4,05%9,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Doğanşehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Doğanşehir’de oyların %11,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,4 puan.

4 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti34 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Güzelköy Mah.AK Parti → CHP34,11,4
Bıçakçı Mah.AK Parti → CHP28,42,1
Beğre Mah.AK Parti → CHP25,015,5
Kapıdere Mah.AK Parti → CHP18,513,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,6
CHP%26,1
MHP%18,3
Katılım %90,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,0
Muharrem İnce%33,7
Meral Akşener%7,1
Katılım %88,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,6
CHP%22,7
MHP%16,5
Katılım %88,8
2019 YerelYerel
AK Parti%52,3
CHP%46,3
Saadet%1,2
Katılım %89,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,1
Kemal Kılıçdaroğlu%39,7
Sinan Oğan%2,9
Katılım %83,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,9
CHP%30,3
MHP%18,5
Katılım %83,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,8
Kemal Kılıçdaroğlu%40,2
Katılım %83,0
2024 YerelYerel
CHP%51,0
AK Parti%42,3
Yeniden Refah%1,7
Katılım %82,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Doğanşehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altıntop Mah.AK Parti %77,5%96,8
Beğre Mah.CHP %48,1%89,5
Bıçakçı Mah.CHP %46,2%88,7
Dedeyazı Mah.CHP %89,4%76,6
Doğu Mah.CHP %47,8%72,3
Elmalı Mah.AK Parti %60,7%86,6
Erkenek Mah.CHP %56,0%80,7
Esentepe Mah.CHP %65,2%81,0
Eskiköy Mah.CHP %96,0%88,9
Fındık Mah.AK Parti %72,6%93,6
Gövdeli Mah.AK Parti %61,7%88,7
Günedoğru Mah.CHP %54,0%84,2
Gürobası Mah.CHP %94,3%92,9
Güzelköy Mah.CHP %46,2%87,9
Hudut Mah.CHP %81,8%81,7
Kadılı Mah.AK Parti %66,4%92,9
Kapıdere Mah.CHP %52,9%90,5
Karanlıkdere Mah.AK Parti %56,1%97,6
Karaterzi Mah.CHP %83,7%79,7
Karşıyaka Mah.CHP %59,1%74,8

Altın sandık

Doğanşehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Doğanşehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Eskiköy Mah.%96,0
Topraktepe Mah.%89,9
Çığlık Mah.%84,1
En zayıf
Altıntop Mah.%14,5
Fındık Mah.%23,2
Kadılı Mah.%27,0
AK Parti
En güçlü
Altıntop Mah.%77,5
Fındık Mah.%72,6
Kadılı Mah.%66,4
En zayıf
Eskiköy Mah.%1,8
Topraktepe Mah.%6,3
Çığlık Mah.%6,5

Seçime katılım

2024 Yerel%82,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,0 / TR %84,1
2019 Yerel%89,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Örencik Mah.%96,8
Altıntop Mah.%96,8
Yolkoru Mah.%95,9
Fındık Mah.%93,6
Kadılı Mah.%92,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Topraktepe Mah.%67,6
Yeni Mah.%67,8
Doğu Mah.%72,3
Karşıyaka Mah.%74,8
Karaterzi Mah.%79,7

Doğanşehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Doğanşehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Doğanşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,3 ile ikinci oldu.

Doğanşehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Doğanşehir’de 28.202 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 106 sandıkta kullanıldı.

Doğanşehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,0, Kemal Kılıçdaroğlu %39,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,8 ile önde çıktı.

Doğanşehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,9, CHP %30,2, MHP %18,5, Yeşil Sol Parti %5,3, İYİ Parti %5,1.

Doğanşehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Doğanşehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Doğanşehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Doğanşehir’de oyların %11,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,4 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Doğanşehir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Güzelköy Mah., Bıçakçı Mah., Beğre Mah..

Doğanşehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Doğanşehir’de etkin parti sayısı 2,27; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,7 puan.

Doğanşehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Doğanşehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Doğanşehir’de geçersiz oy oranı %4,8 (Malatya: %4,83). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Doğanşehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Doğanşehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Doğanşehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Doğanşehir’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Doğanşehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Doğanşehir’deki 39 mahallenin 23 tanesinde CHP, 16 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Doğanşehir’in altın sandığı hangisi?

Doğanşehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Doğanşehir, Doğu Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,14 puan saptı.

Doğanşehir’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Eskiköy (%96,0) mahallesinde, en düşük oyu Altıntop (%14,5) mahallesinde aldı.

Doğanşehir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Altıntop (%77,5) mahallesinde, en düşük oyu Eskiköy (%1,8) mahallesinde aldı.

Doğanşehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Örencik Mah. (%96,8), en düşük katılım Topraktepe Mah. (%67,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Malatya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.