Battalgazi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Malatya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Battalgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,0 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %19,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Battalgazi’de Recep Tayyip Erdoğan %79,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%56,0
2024 katılım
%70,6
yerel seçim
Seçmen
189.523
2024
Sandık
602
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Battalgazi sonuçları Malatya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBattalgazi, Malatya · katılım %70,6BattalgaziMalatyaAK Parti%56,03%47,95Yeniden Refah%19,70%16,99CHP%19,27%27,52Saadet%1,05%0,95Zafer Partisi%0,92%0,69DEM Parti%0,88%0,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBattalgazi, Malatya · katılım %80,7BattalgaziMalatyaErdoğan%76,84%69,39Kılıçdaroğlu%19,97%27,11Sinan Oğan%2,95%3,26Muharrem İnce%0,24%0,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBattalgazi, Malatya · katılım %78,8BattalgaziMalatyaErdoğan%79,26%71,96Kılıçdaroğlu%20,74%28,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBattalgazi, Malatya · katılım %80,7BattalgaziMalatyaAK Parti%51,82%44,83CHP%15,81%21,43Yeniden Refah%11,78%9,40MHP%10,89%12,87İYİ Parti%3,03%3,93Yeşil Sol Parti%2,28%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Battalgazi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Battalgazi’de oyların %21,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti84 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
K. Huseyinbey Mah.AK Parti (aynı)24,90,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%71,6
CHP%12,4
Saadet%6,8
Katılım %86,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,1
Muharrem İnce%16,9
Meral Akşener%3,5
Katılım %87,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%60,4
MHP%15,7
CHP%12,0
Katılım %87,3
2019 YerelYerel
AK Parti%70,3
İYİ Parti%23,0
Saadet%2,8
Katılım %80,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,8
Kemal Kılıçdaroğlu%20,0
Sinan Oğan%3,0
Katılım %80,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,8
CHP%15,8
Yeniden Refah%11,8
Katılım %80,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,3
Kemal Kılıçdaroğlu%20,7
Katılım %78,8
2024 YerelYerel
AK Parti%56,0
Yeniden Refah%19,7
CHP%19,3
Katılım %70,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Battalgazi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adagören Mah.AK Parti %70,9%96,7
Akpınar Mah.AK Parti %63,0%56,7
Alacakapı Mah.AK Parti %52,6%77,3
Alhanuşağı Mah.AK Parti %80,6%96,3
Alişar Mah.AK Parti %68,9%84,9
Aslanbey Mah.AK Parti %52,5%62,6
Ataköy Mah.CHP %77,4%70,5
Ağılyazı Mah.AK Parti %64,1%91,0
B. Huseyinbey Mah.AK Parti %46,9%57,9
B. Mustafa Pasa Mah.AK Parti %51,3%67,3
Bahri Mah.AK Parti %61,9%70,4
Bahçelievler Mah.AK Parti %43,7%86,6
Battalgazi Mah.AK Parti %69,5%73,9
Bağtepe Mah.AK Parti %74,2%91,3
Başharık Mah.AK Parti %50,7%68,4
Beydağı Mah.CHP %48,9%84,8
Beylerbaşı Mah.AK Parti %49,6%68,8
Boran Mah.AK Parti %64,1%83,8
Bulgurlu Mah.AK Parti %64,0%73,8
Bulutlu Mah.AK Parti %58,9%90,2

Altın sandık

Battalgazi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Battalgazi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hacıhaliloğluçiftliği Mah.%73,4
Yarımcahan Mah.%71,5
Hatunsuyu Mah.%71,1
En zayıf
Ataköy Mah.%12,7
Paşaköşkü Mah.%15,9
Serintepe Mah.%20,4
Yeniden Refah
En güçlü
Kuluşağı Mah.%37,6
Çolaklı Mah.%34,9
Karahan Mah.%33,1
En zayıf
Ataköy Mah.%4,9
Paşaköşkü Mah.%7,6
Beydağı Mah.%9,4
CHP
En güçlü
Ataköy Mah.%77,4
Paşaköşkü Mah.%71,8
Serintepe Mah.%58,0
En zayıf
Hasırcılar Mah.%4,1
Hacıyusuflar Mah.%5,1
Yarımcahan Mah.%5,3

Seçime katılım

2024 Yerel%70,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%80,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,8 / TR %84,1
2019 Yerel%80,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hacıyusuflar Mah.%95,1
Kuluşağı Mah.%93,3
Çolaklı Mah.%92,4
Çolakoğlu Mah.%92,3
Kemerköprü Mah.%91,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kavaklıbağ Mah.%49,7
Saray Mah.%52,1
Hamidiye Mah.%53,5
Şifa Mah.%56,0
İzzetiye Mah.%56,5

Battalgazi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Battalgazi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Battalgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,0 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %19,7 ile ikinci oldu.

Battalgazi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Battalgazi’de 189.523 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 602 sandıkta kullanıldı.

Battalgazi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,8, Kemal Kılıçdaroğlu %20,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,3 ile önde çıktı.

Battalgazi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,8, CHP %15,8, Yeniden Refah %11,8, MHP %10,9, İYİ Parti %3,0.

Battalgazi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Battalgazi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Battalgazi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Battalgazi’de oyların %21,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,7 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Battalgazi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları K. Huseyinbey Mah..

Battalgazi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Battalgazi’de etkin parti sayısı 2,56; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 36,3 puan.

Battalgazi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Battalgazi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Battalgazi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Battalgazi’de geçersiz oy oranı %4,92 (Malatya: %4,83). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Battalgazi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Battalgazi’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Battalgazi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Battalgazi’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Battalgazi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Battalgazi’deki 104 mahallenin 96 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Battalgazi’nin altın sandığı hangisi?

Battalgazi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Battalgazi, Fırat Mah., 2099 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

Battalgazi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hacıhaliloğluçiftliği (%73,4) mahallesinde, en düşük oyu Ataköy (%12,7) mahallesinde aldı.

Battalgazi’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Kuluşağı (%37,6) mahallesinde, en düşük oyu Ataköy (%4,8) mahallesinde aldı.

Battalgazi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %70,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hacıyusuflar Mah. (%95,1), en düşük katılım Kavaklıbağ Mah. (%49,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Malatya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.