Arapgir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Malatya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Arapgir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Arapgir’de Recep Tayyip Erdoğan %57,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,9
2024 katılım
%82,4
yerel seçim
Seçmen
8.670
2024
Sandık
69
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Arapgir sonuçları Malatya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıArapgir, Malatya · katılım %82,4ArapgirMalatyaCHP%48,90%27,52AK Parti%45,25%47,95Yeniden Refah%4,08%16,99BTP%1,47%0,41HÜDA PAR%0,29%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurArapgir, Malatya · katılım %86,2ArapgirMalatyaErdoğan%54,23%69,39Kılıçdaroğlu%41,81%27,11Sinan Oğan%3,51%3,26Muharrem İnce%0,45%0,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurArapgir, Malatya · katılım %83,9ArapgirMalatyaErdoğan%57,11%71,96Kılıçdaroğlu%42,89%28,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiArapgir, Malatya · katılım %86,2ArapgirMalatyaAK Parti%37,68%44,83CHP%34,58%21,43MHP%12,38%12,87İYİ Parti%4,93%3,93Yeniden Refah%2,83%9,40Yeşil Sol Parti%2,77%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Arapgir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Arapgir’de oyların %8,6’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 3,5 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,9
CHP%32,3
MHP%18,7
Katılım %86,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,8
Muharrem İnce%36,9
Meral Akşener%6,1
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,2
CHP%30,3
MHP%13,1
Katılım %87,1
2019 YerelYerel
CHP%52,9
AK Parti%42,2
BBP%4,1
Katılım %85,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,2
Kemal Kılıçdaroğlu%41,8
Sinan Oğan%3,5
Katılım %86,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%37,7
CHP%34,6
MHP%12,4
Katılım %86,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,1
Kemal Kılıçdaroğlu%42,9
Katılım %83,9
2024 YerelYerel
CHP%48,9
AK Parti%45,3
Yeniden Refah%4,1
Katılım %82,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Arapgir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktaş Mah.AK Parti %52,6%70,9
Alıçlı Mah.CHP %77,1%100,0
Aşağıulupınar Mah.CHP %72,7%96,3
Aşağıyenice Mah.CHP %67,6%89,6
Aşağıçörenge Mah.CHP %56,1%81,7
Berenge Mah.AK Parti %49,2%82,6
Bostancık Mah.AK Parti %72,4%84,8
Boğazlı Mah.CHP %93,4%96,4
Budak Mah.AK Parti %64,5%94,2
Cömertli Mah.CHP %64,5%85,2
Deregezen Mah.CHP %50,9%63,1
Düzce Mah.AK Parti %68,4%93,2
Esikli Mah.AK Parti %81,5%88,2
Eskiarapgir Mah.AK Parti %63,0%64,9
Eğnir Mah.CHP %66,7%87,4
Gebeli Mah.CHP %59,1%75,0
Göz Mah.CHP %60,0%88,9
Gözeli Mah.CHP %92,6%88,5
Günyüzü Mah.CHP %74,0%101,0
Hezenek Mah.AK Parti %45,8%75,8

Altın sandık

Arapgir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%82,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,9 / TR %84,1
2019 Yerel%85,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Koru Mah.%76,6
Mehmetakif Mah.%75,4
Yeni Mah.%73,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%73,4
Mehmetakif Mah.%75,4
Koru Mah.%76,6

Arapgir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Arapgir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Arapgir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,2 ile ikinci oldu.

Arapgir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Arapgir’de 8.670 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 69 sandıkta kullanıldı.

Arapgir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,2, Kemal Kılıçdaroğlu %41,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,1 ile önde çıktı.

Arapgir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %37,7, CHP %34,6, MHP %12,4, İYİ Parti %4,9, Yeniden Refah %2,8.

Arapgir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Arapgir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Arapgir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Arapgir’de oyların %8,6’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 3,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Arapgir’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Arapgir’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Arapgir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Arapgir’de etkin parti sayısı 2,24; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,7 puan.

Arapgir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Arapgir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Arapgir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Arapgir’de geçersiz oy oranı %4,82 (Malatya: %4,83). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Arapgir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Arapgir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Arapgir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Arapgir’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Arapgir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Arapgir’deki 63 mahallenin 32 tanesinde AK Parti, 31 tanesinde CHP birinci çıktı.

Arapgir’in altın sandığı hangisi?

Arapgir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Arapgir, Yeni Mah., 1061 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,15 puan saptı.

Arapgir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Koru Mah. (%76,6), en düşük katılım Yeni Mah. (%73,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Malatya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.