Tavşanlı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kütahya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tavşanlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %27,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tavşanlı’da Recep Tayyip Erdoğan %72,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%40,8
2024 katılım
%81,3
yerel seçim
Seçmen
54.942
2024
Sandık
170
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tavşanlı sonuçları Kütahya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTavşanlı, Kütahya · katılım %81,3TavşanlıKütahyaYeniden Refah%40,78%13,30AK Parti%27,77%30,06MHP%20,90%30,97CHP%3,99%19,30Saadet%3,48%1,34İYİ Parti%0,83%2,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTavşanlı, Kütahya · katılım %93,0TavşanlıKütahyaErdoğan%68,04%66,31Kılıçdaroğlu%24,38%26,39Sinan Oğan%6,96%6,67Muharrem İnce%0,62%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTavşanlı, Kütahya · katılım %90,0TavşanlıKütahyaErdoğan%72,86%70,59Kılıçdaroğlu%27,14%29,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTavşanlı, Kütahya · katılım %93,0TavşanlıKütahyaAK Parti%48,08%46,24MHP%16,31%12,95CHP%14,09%16,42İYİ Parti%9,75%10,61Yeniden Refah%6,15%7,17Zafer Partisi%1,51%1,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tavşanlı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tavşanlı’da oyların %59,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 29,2 puan.

19 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Beyköy Mah.Saadet → Yeniden Refah68,73,1
Bağlık Mah.AK Parti → MHP67,514,1
Çardaklı Mah.Saadet → Yeniden Refah65,132,0
İstasyon Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,824,5
Dedeler Mah.Saadet → MHP63,716,2
Ömerbey Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,310,4
Dağçeşme Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,29,7
Hanımçeşme Mah.AK Parti → Yeniden Refah62,619,3
Çırçırçeşme Mah.AK Parti → Yeniden Refah62,520,2
Moymul Mah.Saadet → Yeniden Refah61,919,0
Karakova Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,713,9
Yıldırım Beyazıt Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,35,1
Ada Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,010,5
Subaşı Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,813,1
Durak Mah.Saadet → Yeniden Refah58,414,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,3
Saadet%36,0
MHP%7,9
Katılım %91,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,1
Muharrem İnce%15,2
Meral Akşener%9,7
Katılım %92,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,4
MHP%16,4
İYİ Parti%11,2
Katılım %92,6
2019 YerelYerel
AK Parti%45,4
Saadet%45,0
MHP%6,1
Katılım %86,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,0
Kemal Kılıçdaroğlu%24,4
Sinan Oğan%7,0
Katılım %93,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,1
MHP%16,3
CHP%14,1
Katılım %93,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,9
Kemal Kılıçdaroğlu%27,1
Katılım %90,0
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%40,8
AK Parti%27,8
MHP%20,9
Katılım %81,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tavşanlı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ada Mah.Yeniden Refah %40,3%89,5
Balikoy-civgalar Mah.AK Parti %60,0%97,1
Balikoy-kadi Mah.AK Parti %58,8%94,7
Balikoy-karasehir Mah.AK Parti %49,3%93,7
Balikoy-kisla Mah.MHP %61,1%98,5
Balikoy-merkez Mah.AK Parti %50,9%88,4
Bağlık Mah.MHP %42,3%88,9
Beyköy Mah.Yeniden Refah %38,2%87,3
Dağçeşme Mah.Yeniden Refah %38,6%82,3
Dedeler Mah.MHP %41,7%91,5
Durak Mah.Yeniden Refah %43,4%78,0
Guragac Cevizli Mah.AK Parti %47,6%95,6
Guragac Cinar Mah.AK Parti %50,4%93,6
Hanımçeşme Mah.Yeniden Refah %44,6%85,0
Karakova Mah.Yeniden Refah %46,1%90,8
Kavaklı Mah.Yeniden Refah %41,2%80,5
Kurucay-guzelyurt Mah.MHP %52,6%91,7
Kurucay-kocapinar Mah.MHP %50,3%91,9
Kurucay-oren Mah.AK Parti %49,3%89,7
Moymul Mah.Yeniden Refah %43,6%79,2

Altın sandık

Tavşanlı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tavşanlı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Çardaklı Mah.%55,5
İstasyon Mah.%46,4
Karakova Mah.%46,1
En zayıf
Balikoy-merkez Mah.%0,7
Kurucay-kocapinar Mah.%1,1
Tuncbilek Merkez Mah.%1,4
AK Parti
En güçlü
Balikoy-merkez Mah.%50,9
Guragac Cinar Mah.%50,4
Kurucay-oren Mah.%49,3
En zayıf
Tuncbilek Merkez Mah.%16,1
Ömerbey Mah.%21,4
İstasyon Mah.%21,9
MHP
En güçlü
Tuncbilek Merkez Mah.%80,4
Tuncbilek-hamitabat Mah.%64,9
Tuncbilek-koprubasi Mah.%62,5
En zayıf
Çardaklı Mah.%10,6
Karakova Mah.%15,1
Kavaklı Mah.%16,2

Seçime katılım

2024 Yerel%81,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,0 / TR %84,1
2019 Yerel%86,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tuncbilek-hamitabat Mah.%97,5
Tuncbilek-koprubasi Mah.%96,3
Guragac Cevizli Mah.%95,6
Çardaklı Mah.%95,0
Tepecik-asagi Mah.%95,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ulucami Mah.%76,8
Yeni Mah.%77,7
Durak Mah.%78,0
Moymul Mah.%79,2
Kavaklı Mah.%80,5

Tavşanlı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tavşanlı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tavşanlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %27,8 ile ikinci oldu.

Tavşanlı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tavşanlı’da 54.942 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 170 sandıkta kullanıldı.

Tavşanlı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,0, Kemal Kılıçdaroğlu %24,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,9 ile önde çıktı.

Tavşanlı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,1, MHP %16,3, CHP %14,1, İYİ Parti %9,8, Yeniden Refah %6,2.

Tavşanlı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tavşanlı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tavşanlı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tavşanlı’da oyların %59,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 29,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Tavşanlı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 19 salıncak mahalle var; en oynakları Beyköy Mah., Bağlık Mah., Çardaklı Mah..

Tavşanlı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tavşanlı’da etkin parti sayısı 3,45; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 13,0 puan.

Tavşanlı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,3 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 5,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Tavşanlı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tavşanlı’da geçersiz oy oranı %4,25 (Kütahya: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Tavşanlı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tavşanlı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Tavşanlı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tavşanlı’da AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Tavşanlı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tavşanlı’daki 39 mahallenin 19 tanesinde Yeniden Refah, 12 tanesinde MHP, 8 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Tavşanlı’nın altın sandığı hangisi?

Tavşanlı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tavşanlı, Ulucami Mah., 1124 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,09 puan saptı.

Tavşanlı’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Çardaklı (%55,5) mahallesinde, en düşük oyu Balikoy-merkez (%0,7) mahallesinde aldı.

Tavşanlı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Balikoy-merkez (%50,9) mahallesinde, en düşük oyu Tuncbilek Merkez (%16,1) mahallesinde aldı.

Tavşanlı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tuncbilek-hamitabat Mah. (%97,5), en düşük katılım Ulucami Mah. (%76,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kütahya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.