Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kütahya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %29,7 oyla CHP kazandı. MHP %29,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %68,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%29,7
2024 katılım
%80,5
yerel seçim
Seçmen
177.297
2024
Sandık
549
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Kütahya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Kütahya · katılım %80,5MerkezKütahyaCHP%29,69%19,30MHP%29,27%30,97AK Parti%27,80%30,06Yeniden Refah%8,08%13,30İYİ Parti%1,85%2,69Zafer Partisi%1,12%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Kütahya · katılım %92,3MerkezKütahyaErdoğan%64,22%66,31Kılıçdaroğlu%27,95%26,39Sinan Oğan%7,35%6,67Muharrem İnce%0,48%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Kütahya · katılım %89,4MerkezKütahyaErdoğan%68,44%70,59Kılıçdaroğlu%31,56%29,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Kütahya · katılım %92,3MerkezKütahyaAK Parti%44,60%46,24CHP%19,44%16,42İYİ Parti%10,14%10,61MHP%9,47%12,95Yeniden Refah%9,12%7,17Zafer Partisi%2,06%1,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %14,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 6,7 puan.

11 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti58 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İnköy Mah.MHP → AK Parti40,713,5
Kirazpınar Mah.AK Parti (aynı)29,73,1
Alayunt Mah.MHP → AK Parti28,33,5
Siner Mah.MHP → AK Parti28,31,9
Osmangazi Mah.MHP → CHP26,114,4
Andız Mah.AK Parti (aynı)23,32,3
Şair Şeyhi Dumlupınar Mah.MHP → CHP22,79,8
Müderris Mah.MHP → AK Parti21,12,9
Sultanbağı Mah.MHP → AK Parti19,27,3
Hamidiye Mah.MHP → AK Parti18,41,3
Ziraat Mah.MHP → AK Parti18,32,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,1
MHP%46,3
Saadet%2,4
Katılım %91,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,8
Muharrem İnce%18,6
Meral Akşener%8,6
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,7
MHP%23,1
CHP%14,6
Katılım %91,0
2019 YerelYerel
MHP%38,7
AK Parti%32,3
CHP%25,6
Katılım %86,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,2
Kemal Kılıçdaroğlu%28,0
Sinan Oğan%7,4
Katılım %92,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,6
CHP%19,4
İYİ Parti%10,1
Katılım %92,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,4
Kemal Kılıçdaroğlu%31,6
Katılım %89,4
2024 YerelYerel
CHP%29,7
MHP%29,3
AK Parti%27,8
Katılım %80,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
100. Yıl Mah.CHP %38,1%79,8
30 Ağustos Mah.CHP %34,4%78,8
75. Yıl Mah.CHP %41,5%81,3
Akkent Mah.MHP %30,8%79,8
Alayunt Mah.AK Parti %32,2%95,7
Alipaşa Mah.CHP %38,0%72,4
Andız Mah.AK Parti %32,1%92,5
Aydoğdu Mah.CHP %72,8%97,2
Ağaçköy Mah.AK Parti %43,2%96,3
Bahçelievler Mah.AK Parti %34,4%83,1
Balıklı Mah.CHP %35,5%74,9
Bölücek Mah.AK Parti %41,6%90,0
Börekçiler Mah.MHP %30,0%72,6
Cedit Mah.MHP %30,4%83,9
Cemalettin Mah.CHP %31,1%80,4
Civli Mah.MHP %40,0%96,3
Cumhuriyet Mah.CHP %36,3%79,5
Dumlupınar Mah.MHP %31,6%80,7
Enne Mah.AK Parti %47,5%86,7
Evliya Çelebi Mah.AK Parti %31,6%81,1

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
75. Yıl Mah.%41,5
Osmangazi Mah.%41,5
100. Yıl Mah.%38,1
En zayıf
Ziğra Mah.%8,3
Perli Mah.%10,4
Bölücek Mah.%14,1
MHP
En güçlü
Yoncalı Mah.%45,4
Paşam Sultan Mah.%34,5
Parmakören Mah.%32,9
En zayıf
Perli Mah.%12,5
Ağaçköy Mah.%14,8
İnköy Mah.%15,8
AK Parti
En güçlü
Perli Mah.%63,5
Ziğra Mah.%54,0
Okçu Mah.%50,9
En zayıf
Alipaşa Mah.%19,9
75. Yıl Mah.%20,0
Yoncalı Mah.%20,4

Seçime katılım

2024 Yerel%80,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,4 / TR %84,1
2019 Yerel%86,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Siner Mah.%96,9
Perli Mah.%96,3
Ağaçköy Mah.%96,3
Alayunt Mah.%95,7
Ziğra Mah.%95,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Alipaşa Mah.%72,4
Börekçiler Mah.%72,6
Kirazpınar Mah.%72,7
Servi Mah.%73,1
Saray Mah.%73,4

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %29,7 oyla CHP kazandı. MHP %29,3 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 177.297 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 549 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,2, Kemal Kılıçdaroğlu %27,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,4 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,6, CHP %19,4, İYİ Parti %10,1, MHP %9,5, Yeniden Refah %9,1.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %14,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları İnköy Mah., Kirazpınar Mah., Alayunt Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,87; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 0,4 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %3,76 (Kütahya: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 68 mahallenin 32 tanesinde AK Parti, 20 tanesinde CHP, 16 tanesinde MHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Meydan Mah., 1361 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,21 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu 75. Yıl (%41,5) mahallesinde, en düşük oyu Ziğra (%8,3) mahallesinde aldı.

Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yoncalı (%45,4) mahallesinde, en düşük oyu Perli (%12,5) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Siner Mah. (%96,9), en düşük katılım Alipaşa Mah. (%72,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kütahya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.