Gediz Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kütahya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gediz’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,4 oyla MHP kazandı. AK Parti %29,4 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 14,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gediz’de Recep Tayyip Erdoğan %69,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%38,4
2024 katılım
%84,9
yerel seçim
Seçmen
18.495
2024
Sandık
59
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gediz sonuçları Kütahya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGediz, Kütahya · katılım %84,9GedizKütahyaMHP%38,35%30,97AK Parti%29,44%30,06Yeniden Refah%14,10%13,30İYİ Parti%10,55%2,69CHP%6,05%19,30Saadet%0,70%1,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGediz, Kütahya · katılım %91,7GedizKütahyaErdoğan%65,82%66,31Kılıçdaroğlu%27,45%26,39Sinan Oğan%5,98%6,67Muharrem İnce%0,75%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGediz, Kütahya · katılım %89,6GedizKütahyaErdoğan%69,70%70,59Kılıçdaroğlu%30,30%29,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGediz, Kütahya · katılım %91,8GedizKütahyaAK Parti%39,83%46,24MHP%22,07%12,95İYİ Parti%14,70%10,61CHP%12,36%16,42Yeniden Refah%5,14%7,17Zafer Partisi%1,51%1,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gediz’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gediz’de oyların %30,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 14,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

11 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Umurbey Mah.AK Parti → MHP38,216,4
Özyurt Mah.AK Parti → MHP35,217,0
Ergenekon Mah.AK Parti → MHP32,314,6
Muhipler Mah.AK Parti → MHP30,94,8
Dayınlar Mah.AK Parti (aynı)30,90,1
Salur Mah.AK Parti → MHP30,38,6
Uluoymak Mah.AK Parti → MHP28,512,1
Kızıltepe Mah.AK Parti (aynı)24,81,7
Saygılar Mah.AK Parti → MHP24,35,4
Gazikemal Mah.AK Parti (aynı)23,31,3
Kumtaş Mah.AK Parti → MHP19,71,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,1
MHP%47,6
Saadet%3,1
Katılım %91,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,0
Meral Akşener%14,7
Muharrem İnce%14,3
Katılım %92,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,8
İYİ Parti%14,4
MHP%14,4
Katılım %92,2
2019 YerelYerel
AK Parti%43,3
İYİ Parti%30,7
MHP%23,5
Katılım %87,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,8
Kemal Kılıçdaroğlu%27,5
Sinan Oğan%6,0
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,8
MHP%22,1
İYİ Parti%14,7
Katılım %91,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,7
Kemal Kılıçdaroğlu%30,3
Katılım %89,6
2024 YerelYerel
MHP%38,4
AK Parti%29,4
Yeniden Refah%14,1
Katılım %84,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gediz’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akcaalan Mah.CHP %43,0%88,0
Camikebir Mah.MHP %35,8%93,3
Dayınlar Mah.AK Parti %36,6%84,4
Ergenekon Mah.MHP %40,4%85,5
Gazikemal Mah.AK Parti %35,5%86,0
Golcuk Mah.İYİ Parti %56,9%95,2
Guney Mah.AK Parti %54,7%93,0
Hacıbaba Mah.MHP %36,0%71,8
Hamzabey Mah.Yeniden Refah %48,6%99,2
Hisar Mah.MHP %45,6%95,4
Ibrahimkahya Mah.İYİ Parti %33,1%101,7
Ismetpasa Mah.MHP %42,9%90,0
Kumtaş Mah.MHP %32,9%83,1
Kurtulus Mah.MHP %45,1%92,7
Kuzey Mah.AK Parti %49,8%89,8
Kızıltepe Mah.AK Parti %34,4%87,4
Muhipler Mah.MHP %40,6%91,7
Park Mah.MHP %44,0%92,7
Sabirgazi Mah.MHP %69,5%95,5
Salur Mah.MHP %38,7%89,0

Altın sandık

Gediz’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gediz’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Kurtulus Mah.%45,1
Park Mah.%44,0
Özyurt Mah.%43,6
En zayıf
Yeni Mah.%4,2
Kızıltepe Mah.%32,7
Kumtaş Mah.%32,9
AK Parti
En güçlü
Guney Mah.%54,7
Kuzey Mah.%49,8
Yeni Mah.%38,0
En zayıf
Golcuk Mah.%3,8
Akcaalan Mah.%15,2
Kurtulus Mah.%15,2
Yeniden Refah
En güçlü
Yeni Mah.%52,9
Umurbey Mah.%17,8
Salur Mah.%15,1
En zayıf
Akcaalan Mah.%0,8
Kurtulus Mah.%1,2
Camikebir Mah.%1,7

Seçime katılım

2024 Yerel%84,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,6 / TR %84,1
2019 Yerel%87,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Golcuk Mah.%95,2
Yeni Mah.%94,7
Camikebir Mah.%93,3
Guney Mah.%93,0
Park Mah.%92,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Uluoymak Mah.%81,3
Özyurt Mah.%81,9
Saygılar Mah.%83,1
Kumtaş Mah.%83,1
Dayınlar Mah.%84,4

Gediz seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gediz’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gediz’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,4 oyla MHP kazandı. AK Parti %29,4 ile ikinci oldu.

Gediz’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gediz’de 18.495 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 59 sandıkta kullanıldı.

Gediz’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,8, Kemal Kılıçdaroğlu %27,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,7 ile önde çıktı.

Gediz’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,8, MHP %22,1, İYİ Parti %14,7, CHP %12,4, Yeniden Refah %5,1.

Gediz’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gediz’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gediz’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gediz’de oyların %30,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 14,3 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Gediz’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Umurbey Mah., Özyurt Mah., Ergenekon Mah..

Gediz’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gediz’de etkin parti sayısı 3,72; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,9 puan.

Gediz’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gediz’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gediz’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gediz’de geçersiz oy oranı %3,73 (Kütahya: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Gediz’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gediz’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gediz hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gediz’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Gediz’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gediz’deki 25 mahallenin 15 tanesinde MHP, 5 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Gediz’in altın sandığı hangisi?

Gediz’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gediz, Saygılar Mah., 1036 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,92 puan saptı.

Gediz’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kurtulus (%45,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%4,2) mahallesinde aldı.

Gediz’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Guney (%54,7) mahallesinde, en düşük oyu Golcuk (%3,8) mahallesinde aldı.

Gediz’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Golcuk Mah. (%95,2), en düşük katılım Uluoymak Mah. (%81,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kütahya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.