Emet Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kütahya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Emet’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,4 oyla MHP kazandı. AK Parti %35,0 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 26,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Emet’te Recep Tayyip Erdoğan %75,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%35,4
2024 katılım
%82,4
yerel seçim
Seçmen
8.286
2024
Sandık
29
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Emet sonuçları Kütahya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEmet, Kütahya · katılım %82,4EmetKütahyaMHP%35,35%30,97AK Parti%35,03%30,06İYİ Parti%13,44%2,69CHP%10,54%19,30Yeniden Refah%2,73%13,30Saadet%1,56%1,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEmet, Kütahya · katılım %91,0EmetKütahyaErdoğan%71,52%66,31Kılıçdaroğlu%22,34%26,39Sinan Oğan%5,33%6,67Muharrem İnce%0,81%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEmet, Kütahya · katılım %88,5EmetKütahyaErdoğan%75,89%70,59Kılıçdaroğlu%24,11%29,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEmet, Kütahya · katılım %91,0EmetKütahyaAK Parti%51,16%46,24CHP%13,33%16,42MHP%12,43%12,95İYİ Parti%10,15%10,61Yeniden Refah%7,08%7,17Zafer Partisi%1,45%1,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Emet’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Emet’te oyların %48,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 19,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Esentepe Mah.AK Parti → MHP62,214,4
Kapaklıca Mah.AK Parti → MHP53,90,3
Kaynarca Mah.AK Parti → MHP52,00,0
Cumhuriyet Mah.AK Parti → MHP51,51,4
Akpınar Mah.AK Parti → MHP47,81,3
Hamam Mah.AK Parti (aynı)46,64,5
Dere Mah.AK Parti (aynı)42,33,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,0
Saadet%35,9
MHP%14,7
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,8
Muharrem İnce%12,3
Meral Akşener%9,1
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%59,2
MHP%16,9
CHP%9,5
Katılım %91,0
2019 YerelYerel
AK Parti%47,6
DP%33,1
MHP%8,5
Katılım %87,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,5
Kemal Kılıçdaroğlu%22,3
Sinan Oğan%5,3
Katılım %91,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,2
CHP%13,3
MHP%12,4
Katılım %91,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,9
Kemal Kılıçdaroğlu%24,1
Katılım %88,5
2024 YerelYerel
MHP%35,4
AK Parti%35,0
İYİ Parti%13,4
Katılım %82,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Emet’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.MHP %36,5%82,9
Cumhuriyet Mah.MHP %33,2%75,7
Dere Mah.AK Parti %41,3%84,3
Esentepe Mah.MHP %43,5%83,2
Hamam Mah.AK Parti %37,1%83,2
Kapaklıca Mah.MHP %31,7%78,9
Kaynarca Mah.MHP %31,9%74,9
Çalcağıl Mah.AK Parti %36,8%190,0

Altın sandık

Emet’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Emet’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Esentepe Mah.%43,5
Dere Mah.%37,7
Akpınar Mah.%36,5
En zayıf
Kapaklıca Mah.%31,7
Kaynarca Mah.%31,9
Hamam Mah.%32,6
AK Parti
En güçlü
Dere Mah.%41,3
Hamam Mah.%37,1
Akpınar Mah.%35,2
En zayıf
Esentepe Mah.%29,1
Cumhuriyet Mah.%29,6
Kaynarca Mah.%29,8
İYİ Parti
En güçlü
Kaynarca Mah.%19,6
Kapaklıca Mah.%19,0
Cumhuriyet Mah.%18,6
En zayıf
Esentepe Mah.%6,8
Dere Mah.%9,5
Akpınar Mah.%12,6

Seçime katılım

2024 Yerel%82,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,5 / TR %84,1
2019 Yerel%87,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dere Mah.%84,3
Esentepe Mah.%83,2
Hamam Mah.%83,2
Akpınar Mah.%82,9
Kapaklıca Mah.%78,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kaynarca Mah.%74,9
Cumhuriyet Mah.%75,7
Kapaklıca Mah.%78,9
Akpınar Mah.%82,9
Hamam Mah.%83,2

Emet seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Emet’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Emet’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,4 oyla MHP kazandı. AK Parti %35,0 ile ikinci oldu.

Emet’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Emet’te 8.286 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 29 sandıkta kullanıldı.

Emet’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,5, Kemal Kılıçdaroğlu %22,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,9 ile önde çıktı.

Emet’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,2, CHP %13,3, MHP %12,4, İYİ Parti %10,2, Yeniden Refah %7,1.

Emet’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Emet’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Emet’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Emet’te oyların %48,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 19,7 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Emet’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Esentepe Mah., Kapaklıca Mah., Kaynarca Mah..

Emet’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Emet’te etkin parti sayısı 3,6; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,3 puan.

Emet’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Emet’te geçersiz oy oranı %4,13 (Kütahya: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Emet’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Emet’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Emet hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Emet’te AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Emet’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Emet’teki 8 mahallenin 5 tanesinde MHP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Emet’in altın sandığı hangisi?

Emet’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Emet, Hamam Mah., 1025 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,91 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,61 puan sapmayla verdi.

Emet’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Esentepe (%43,5) mahallesinde, en düşük oyu Kapaklıca (%31,6) mahallesinde aldı.

Emet’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dere (%41,3) mahallesinde, en düşük oyu Esentepe (%29,1) mahallesinde aldı.

Emet’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dere Mah. (%84,3), en düşük katılım Kaynarca Mah. (%74,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kütahya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.