Taşkent Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Taşkent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla AK Parti kazandı. BBP %36,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Taşkent’te Recep Tayyip Erdoğan %70,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,6
2024 katılım
%89,3
yerel seçim
Seçmen
5.005
2024
Sandık
24
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Taşkent sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTaşkent, Konya · katılım %89,3TaşkentKonyaAK Parti%52,61%40,08BBP%36,16%3,15Gelecek%8,61%0,23Yeniden Refah%1,60%23,43Zafer Partisi%0,40%3,09DEVA%0,26%0,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTaşkent, Konya · katılım %88,7TaşkentKonyaErdoğan%66,58%68,96Kılıçdaroğlu%28,56%23,90Sinan Oğan%4,25%6,75Muharrem İnce%0,61%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTaşkent, Konya · katılım %86,7TaşkentKonyaErdoğan%70,47%73,03Kılıçdaroğlu%29,53%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTaşkent, Konya · katılım %88,7TaşkentKonyaAK Parti%46,07%47,75CHP%14,93%13,24İYİ Parti%14,37%8,77MHP%10,25%14,31Yeniden Refah%7,19%5,16Zafer Partisi%2,02%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Taşkent’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Taşkent’te oyların %12,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 5,5 puan.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ilıcapınar Mah.AK Parti → Gelecek55,522,9
Afşar Tepecik Mah.BBP → AK Parti39,158,0
Afşar Yukarı Mah.BBP → AK Parti30,855,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,7
MHP%29,2
Saadet%21,4
Katılım %94,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,2
Meral Akşener%13,2
Muharrem İnce%10,0
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,1
MHP%12,6
İYİ Parti%11,9
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
AK Parti%50,8
BBP%45,3
Saadet%1,7
Katılım %93,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,6
Kemal Kılıçdaroğlu%28,6
Sinan Oğan%4,3
Katılım %88,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,1
CHP%14,9
İYİ Parti%14,4
Katılım %88,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,5
Kemal Kılıçdaroğlu%29,5
Katılım %86,7
2024 YerelYerel
AK Parti%52,6
BBP%36,2
Gelecek%8,6
Katılım %89,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Taşkent’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Afşar Tepecik Mah.AK Parti %76,6%95,0
Afşar Yukarı Mah.AK Parti %75,9%93,5
Balcılar Orta Mah.BBP %75,3%93,1
Balcılar Veliler Mah.BBP %63,2%91,7
Balcılar Yukarı Mah.BBP %65,2%94,9
Bektaş Mah.AK Parti %50,2%84,7
Bolay Mah.AK Parti %49,7%87,5
Hıra Mah.AK Parti %46,6%79,4
Ilıcapınar Mah.Gelecek %48,6%84,2
Kecimen Mah.AK Parti %97,7%97,4
Kongul Mah.AK Parti %62,3%78,3
Sazak Mah.Gelecek %57,9%97,7
Çetmi Cömeşpınar Mah.AK Parti %70,7%89,7
Çetmi Yeni Mah.AK Parti %61,7%84,0
Şıhlar Mah.AK Parti %49,4%85,1

Altın sandık

Taşkent’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Taşkent’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Afşar Tepecik Mah.%76,6
Afşar Yukarı Mah.%75,9
Çetmi Cömeşpınar Mah.%70,7
En zayıf
Balcılar Orta Mah.%21,4
Balcılar Yukarı Mah.%31,9
Balcılar Veliler Mah.%34,9
BBP
En güçlü
Balcılar Orta Mah.%75,3
Balcılar Yukarı Mah.%65,2
Balcılar Veliler Mah.%63,2
En zayıf
Bektaş Mah.%18,1
Afşar Tepecik Mah.%18,6
Afşar Yukarı Mah.%20,6
Gelecek
En güçlü
Bektaş Mah.%28,4
Hıra Mah.%16,1
Bolay Mah.%11,9
En zayıf
Balcılar Yukarı Mah.%0,4
Balcılar Veliler Mah.%0,5
Balcılar Orta Mah.%0,6

Seçime katılım

2024 Yerel%89,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,7 / TR %84,1
2019 Yerel%93,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Afşar Tepecik Mah.%95,0
Balcılar Yukarı Mah.%94,9
Afşar Yukarı Mah.%93,5
Balcılar Orta Mah.%93,1
Balcılar Veliler Mah.%91,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hıra Mah.%79,4
Çetmi Yeni Mah.%84,0
Bektaş Mah.%84,7
Bolay Mah.%87,5
Çetmi Cömeşpınar Mah.%89,7

Taşkent seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Taşkent’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Taşkent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla AK Parti kazandı. BBP %36,2 ile ikinci oldu.

Taşkent’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Taşkent’te 5.005 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 24 sandıkta kullanıldı.

Taşkent’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,6, Kemal Kılıçdaroğlu %28,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,5 ile önde çıktı.

Taşkent’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,1, CHP %14,9, İYİ Parti %14,4, MHP %10,2, Yeniden Refah %7,2.

Taşkent’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Taşkent’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Taşkent’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Taşkent’te oyların %12,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 5,5 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Taşkent’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Ilıcapınar Mah., Afşar Tepecik Mah., Afşar Yukarı Mah..

Taşkent’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Taşkent’te etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 16,4 puan.

Taşkent’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Taşkent’te geçersiz oy oranı %4,92 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Taşkent’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Taşkent’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Taşkent hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Taşkent’te AK Parti 5 kez birinci oldu.

Taşkent’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Taşkent’teki 15 mahallenin 10 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde BBP, 2 tanesinde Gelecek birinci çıktı.

Taşkent’in altın sandığı hangisi?

Taşkent’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Taşkent, Şıhlar Mah., 1024 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,97 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,87 puan sapmayla verdi.

Taşkent’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Afşar Tepecik (%76,5) mahallesinde, en düşük oyu Balcılar Orta (%21,4) mahallesinde aldı.

Taşkent’te BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Balcılar Orta (%75,3) mahallesinde, en düşük oyu Bektaş (%18,1) mahallesinde aldı.

Taşkent’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Afşar Tepecik Mah. (%95,0), en düşük katılım Hıra Mah. (%79,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.