Seydişehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Seydişehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %30,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 12,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Seydişehir’de Recep Tayyip Erdoğan %60,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%35,1
2024 katılım
%84,5
yerel seçim
Seçmen
50.386
2024
Sandık
179
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Seydişehir sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSeydişehir, Konya · katılım %84,5SeydişehirKonyaCHP%35,13%14,72AK Parti%30,64%40,08DP%25,72%1,01Yeniden Refah%4,58%23,43Saadet%1,70%2,85İYİ Parti%0,82%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSeydişehir, Konya · katılım %91,0SeydişehirKonyaErdoğan%55,90%68,96Kılıçdaroğlu%36,32%23,90Sinan Oğan%7,27%6,75Muharrem İnce%0,50%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSeydişehir, Konya · katılım %88,1SeydişehirKonyaErdoğan%60,07%73,03Kılıçdaroğlu%39,93%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSeydişehir, Konya · katılım %91,1SeydişehirKonyaAK Parti%38,14%47,75CHP%26,98%13,24MHP%10,68%14,31İYİ Parti%10,38%8,77Yeniden Refah%5,94%5,16Zafer Partisi%2,55%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Seydişehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Seydişehir’de oyların %43,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 22,8 puan.

30 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti42 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ketenli Mah.AK Parti → DP60,27,8
Tol Mah.AK Parti → CHP59,92,7
Susuz Mah.AK Parti → CHP58,41,1
Kuran Mah.AK Parti (aynı)57,90,7
Saadetler Mah.AK Parti (aynı)54,52,2
Stat Mah.AK Parti (aynı)52,14,3
Gökçehüyük Mah.AK Parti (aynı)51,92,8
Kızılcalar Mah.AK Parti → CHP49,54,3
Değirmenci Mah.AK Parti → CHP48,71,8
Kesecik Mah.AK Parti → CHP48,45,7
Kızılca Mah.AK Parti → CHP47,543,6
Karakavak Mah.AK Parti (aynı)46,52,3
Bahçelievler Mah.AK Parti → CHP46,03,2
Pınarbaşı Mah.AK Parti → CHP45,84,1
Kumluca Mah.AK Parti → CHP44,66,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,7
MHP%35,6
CHP%13,4
Katılım %92,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,0
Muharrem İnce%24,3
Meral Akşener%13,2
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,0
CHP%18,9
İYİ Parti%14,1
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%63,6
CHP%22,6
İYİ Parti%8,2
Katılım %88,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,9
Kemal Kılıçdaroğlu%36,3
Sinan Oğan%7,3
Katılım %91,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,1
CHP%27,0
MHP%10,7
Katılım %91,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,1
Kemal Kılıçdaroğlu%39,9
Katılım %88,1
2024 YerelYerel
CHP%35,1
AK Parti%30,6
DP%25,7
Katılım %84,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Seydişehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktaş Mah.AK Parti %40,9%90,5
Akçalar Mah.CHP %44,4%92,8
Alaylar Bir Mah.CHP %38,3%81,1
Alaylar İki Mah.CHP %42,7%80,9
Anabağlar Mah.AK Parti %33,5%75,1
Aşağıkaraören Mah.CHP %44,3%89,7
Bahçelievler Mah.CHP %34,3%91,9
Başkaraören Mah.AK Parti %48,7%94,2
Bostandere Mah.AK Parti %38,8%90,6
Boyalı Mah.CHP %50,0%92,5
Bükçe Mah.AK Parti %44,0%125,0
Değirmenci Mah.CHP %36,6%87,1
Dikilitaş Mah.AK Parti %73,4%91,9
Gevrekli Mah.AK Parti %36,8%87,4
Gökhüyük Mah.CHP %52,4%92,3
Gökçehüyük Mah.AK Parti %38,5%88,2
Gölyüzü Mah.AK Parti %31,1%90,1
Hacıseyitali Mah.CHP %40,1%80,5
Irmaklı Mah.CHP %36,8%101,2
Karabulak Mah.DP %57,8%100,0

Altın sandık

Seydişehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Seydişehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Ortakaraören Mah.%57,0
Gökhüyük Mah.%52,4
Boyalı Mah.%50,0
En zayıf
Dikilitaş Mah.%4,1
Yaylacık Mah.%9,0
Kavak Mah.%9,9
AK Parti
En güçlü
Dikilitaş Mah.%73,4
Yaylacık Mah.%60,7
Tepecik Mah.%60,6
En zayıf
Gökhüyük Mah.%20,9
Değirmenci Mah.%20,9
Taraşcı Mah.%21,0
DP
En güçlü
Ketenli Mah.%43,3
Değirmenci Mah.%34,8
Çavuş Mah.%32,8
En zayıf
Tepecik Mah.%8,2
Kumluca Mah.%11,8
Bostandere Mah.%14,7

Seçime katılım

2024 Yerel%84,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,1 / TR %84,1
2019 Yerel%88,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kuran Mah.%96,5
İncesu Mah.%95,4
Kumluca Mah.%94,2
Tepecik Mah.%93,4
Yaylacık Mah.%93,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hacıseyitali Mah.%80,5
Pınarbaşı Mah.%80,8
Alaylar İki Mah.%80,9
Karakavak Mah.%81,1
Alaylar Bir Mah.%81,1

Seydişehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Seydişehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Seydişehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %30,6 ile ikinci oldu.

Seydişehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Seydişehir’de 50.386 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 179 sandıkta kullanıldı.

Seydişehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,9, Kemal Kılıçdaroğlu %36,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,1 ile önde çıktı.

Seydişehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,1, CHP %27,0, MHP %10,7, İYİ Parti %10,4, Yeniden Refah %5,9.

Seydişehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Seydişehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Seydişehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Seydişehir’de oyların %43,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 22,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Seydişehir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 30 salıncak mahalle var; en oynakları Ketenli Mah., Tol Mah., Susuz Mah..

Seydişehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Seydişehir’de etkin parti sayısı 3,5; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,5 puan.

Seydişehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Seydişehir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Seydişehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Seydişehir’de geçersiz oy oranı %6,04 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Seydişehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Seydişehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Seydişehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Seydişehir’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Seydişehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Seydişehir’deki 56 mahallenin 27 tanesinde AK Parti, 25 tanesinde CHP, 4 tanesinde DP birinci çıktı.

Seydişehir’in altın sandığı hangisi?

Seydişehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Seydişehir, Stat Mah., 1146 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,45 puan saptı.

Seydişehir’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ortakaraören (%57,0) mahallesinde, en düşük oyu Dikilitaş (%4,1) mahallesinde aldı.

Seydişehir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dikilitaş (%73,4) mahallesinde, en düşük oyu Gökhüyük (%20,9) mahallesinde aldı.

Seydişehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kuran Mah. (%96,5), en düşük katılım Hacıseyitali Mah. (%80,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.