Sarayönü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sarayönü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %41,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarayönü’de Recep Tayyip Erdoğan %83,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%46,9
2024 katılım
%88,5
yerel seçim
Seçmen
21.223
2024
Sandık
77
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sarayönü sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSarayönü, Konya · katılım %88,5SarayönüKonyaYeniden Refah%46,90%23,43AK Parti%41,73%40,08Saadet%5,83%2,85DEVA%2,05%0,50BTP%1,55%0,26Zafer Partisi%0,98%3,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSarayönü, Konya · katılım %91,4SarayönüKonyaErdoğan%79,85%68,96Kılıçdaroğlu%15,08%23,90Sinan Oğan%4,74%6,75Muharrem İnce%0,33%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSarayönü, Konya · katılım %89,5SarayönüKonyaErdoğan%83,45%73,03Kılıçdaroğlu%16,55%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSarayönü, Konya · katılım %91,4SarayönüKonyaAK Parti%55,68%47,75MHP%16,55%14,31CHP%8,07%13,24İYİ Parti%6,30%8,77Yeniden Refah%6,16%5,16Zafer Partisi%2,09%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sarayönü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sarayönü’de oyların %50,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 43,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ladik Mah.AK Parti → Yeniden Refah79,260,3
Kurşunlu Mah.AK Parti → Yeniden Refah67,035,4
Bahçesaray Mah.AK Parti → Yeniden Refah61,028,5
Başhüyük Mah.AK Parti (aynı)52,30,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,4
Saadet%35,8
MHP%7,0
Katılım %93,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,5
Muharrem İnce%8,3
Meral Akşener%6,4
Katılım %92,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%68,0
MHP%13,2
İYİ Parti%6,6
Katılım %92,2
2019 YerelYerel
AK Parti%81,4
Saadet%8,4
İYİ Parti%5,3
Katılım %91,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,9
Kemal Kılıçdaroğlu%15,1
Sinan Oğan%4,7
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%55,7
MHP%16,6
CHP%8,1
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,5
Kemal Kılıçdaroğlu%16,6
Katılım %89,5
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%46,9
AK Parti%41,7
Saadet%5,8
Katılım %88,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sarayönü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçesaray Mah.Yeniden Refah %57,8%97,6
Batı İstasyon Mah.AK Parti %69,8%87,1
Başhüyük Mah.AK Parti %40,3%80,4
Boyalı Mah.AK Parti %57,5%73,0
Büyükzengi Mah.AK Parti %46,7%108,2
Değirmenli Mah.AK Parti %58,1%114,3
Doğu İstasyon Mah.AK Parti %68,5%83,0
Ertuğrul Mah.AK Parti %55,6%91,8
Fatih Mah.AK Parti %68,5%87,7
Gözlü Mah.AK Parti %72,9%94,6
Hatip Mah.AK Parti %62,3%88,1
Kadıoğlu Mah.AK Parti %68,4%70,4
Karabıyık Mah.AK Parti %74,6%90,2
Karatepe Mah.AK Parti %76,2%83,1
Kayıören Mah.AK Parti %81,3%61,7
Konar Mah.AK Parti %75,5%100,0
Kurşunlu Mah.Yeniden Refah %65,7%95,0
Kuyulusebil Mah.AK Parti %59,6%88,2
Ladik Mah.Yeniden Refah %78,5%92,1
Saraç Mah.AK Parti %67,8%82,9

Altın sandık

Sarayönü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sarayönü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Ladik Mah.%78,5
Kurşunlu Mah.%65,7
Bahçesaray Mah.%57,8
En zayıf
Başhüyük Mah.%6,9
Batı İstasyon Mah.%8,7
Özkent Mah.%9,4
AK Parti
En güçlü
Özkent Mah.%83,2
Yenicekaya Mah.%75,0
Gözlü Mah.%72,9
En zayıf
Ladik Mah.%18,2
Bahçesaray Mah.%29,3
Kurşunlu Mah.%30,3
Saadet
En güçlü
Batı İstasyon Mah.%14,4
Doğu İstasyon Mah.%13,2
Yukarı Mah.%12,5
En zayıf
Kurşunlu Mah.%2,0
Ladik Mah.%2,2
Kadıoğlu Mah.%3,3

Seçime katılım

2024 Yerel%88,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,5 / TR %84,1
2019 Yerel%91,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Özkent Mah.%97,8
Bahçesaray Mah.%97,6
Kurşunlu Mah.%95,0
Gözlü Mah.%94,6
Yenicekaya Mah.%94,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kadıoğlu Mah.%70,4
Çeşmelisebil Mah.%79,4
Başhüyük Mah.%80,4
Saraç Mah.%82,9
Doğu İstasyon Mah.%83,0

Sarayönü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sarayönü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sarayönü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %41,7 ile ikinci oldu.

Sarayönü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sarayönü’de 21.223 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 77 sandıkta kullanıldı.

Sarayönü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,8, Kemal Kılıçdaroğlu %15,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,5 ile önde çıktı.

Sarayönü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %55,7, MHP %16,6, CHP %8,1, İYİ Parti %6,3, Yeniden Refah %6,2.

Sarayönü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sarayönü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sarayönü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sarayönü’de oyların %50,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 43,3 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Sarayönü’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Ladik Mah., Kurşunlu Mah., Bahçesaray Mah..

Sarayönü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sarayönü’de etkin parti sayısı 2,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,2 puan.

Sarayönü’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 21,4 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 13,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Sarayönü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sarayönü’de geçersiz oy oranı %4,85 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Sarayönü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarayönü’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Sarayönü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarayönü’de AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Sarayönü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sarayönü’deki 26 mahallenin 23 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Sarayönü’nün altın sandığı hangisi?

Sarayönü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarayönü, Kurşunlu Mah., 1035 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 6,9 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 2,75 puan sapmayla verdi.

Sarayönü’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Ladik (%78,5) mahallesinde, en düşük oyu Başhüyük (%6,9) mahallesinde aldı.

Sarayönü’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Özkent (%83,2) mahallesinde, en düşük oyu Ladik (%18,2) mahallesinde aldı.

Sarayönü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Özkent Mah. (%97,8), en düşük katılım Kadıoğlu Mah. (%70,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.