Karatay Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karatay’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %25,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 22,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karatay’da Recep Tayyip Erdoğan %82,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%54,5
2024 katılım
%71,8
yerel seçim
Seçmen
253.278
2024
Sandık
758
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karatay sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKaratay, Konya · katılım %71,8KaratayKonyaAK Parti%54,55%40,08Yeniden Refah%25,00%23,43CHP%5,82%14,72Saadet%3,36%2,85Zafer Partisi%3,33%3,09BBP%2,27%3,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKaratay, Konya · katılım %90,1KaratayKonyaErdoğan%78,27%68,96Kılıçdaroğlu%15,21%23,90Sinan Oğan%6,23%6,75Muharrem İnce%0,28%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKaratay, Konya · katılım %87,1KaratayKonyaErdoğan%82,19%73,03Kılıçdaroğlu%17,81%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKaratay, Konya · katılım %90,1KaratayKonyaAK Parti%54,91%47,75MHP%14,81%14,31CHP%7,30%13,24Yeniden Refah%6,80%5,16İYİ Parti%5,46%8,77Zafer Partisi%2,97%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karatay’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karatay’da oyların %33,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 23,7 puan.

3 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti46 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Tatlıcak Mah.AK Parti (aynı)37,61,5
Başak Mah.AK Parti (aynı)37,31,3
Erler Mah.AK Parti → DEM Parti25,65,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%76,5
MHP%9,3
Saadet%8,3
Katılım %90,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,0
Muharrem İnce%6,3
Meral Akşener%4,4
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%69,4
MHP%14,5
İYİ Parti%4,7
Katılım %90,6
2019 YerelYerel
AK Parti%77,0
İYİ Parti%8,5
BBP%6,2
Katılım %83,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,3
Kemal Kılıçdaroğlu%15,2
Sinan Oğan%6,2
Katılım %90,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,9
MHP%14,8
CHP%7,3
Katılım %90,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,2
Kemal Kılıçdaroğlu%17,8
Katılım %87,1
2024 YerelYerel
AK Parti%54,6
Yeniden Refah%25,0
CHP%5,8
Katılım %71,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karatay’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acıdort Mah.AK Parti %66,4%96,7
Akabe Mah.AK Parti %52,6%66,4
Akbaş Mah.AK Parti %75,6%98,8
Akörenkışla Mah.AK Parti %64,2%87,8
Araplar Mah.AK Parti %56,5%73,7
Aziziye Mah.AK Parti %57,9%70,1
Ağsaklı Mah.AK Parti %45,9%66,9
Bakırtolu Mah.AK Parti %72,6%97,3
Başak Mah.AK Parti %31,2%76,4
Başgötüren Mah.AK Parti %44,6%95,8
Beşağıl Mah.AK Parti %59,3%96,8
Büyükburnak Mah.AK Parti %46,2%94,1
Divanlar Mah.AK Parti %55,3%79,6
Emirgazi Mah.AK Parti %53,2%67,4
Erenler Mah.AK Parti %52,0%68,8
Erler Mah.DEM Parti %37,2%64,2
Esentepe Mah.AK Parti %69,8%97,6
Fetih Mah.AK Parti %53,5%68,7
Fevziçakmak Mah.AK Parti %57,8%72,1
Gaziosmanpaşa Mah.AK Parti %56,1%72,6

Altın sandık

Karatay’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karatay’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hayıroğlu Mah.%75,2
Göçü Mah.%73,2
Sultan Mesud Mah.%65,0
En zayıf
Başak Mah.%31,2
Erler Mah.%31,9
Tatlıcak Mah.%32,6
Yeniden Refah
En güçlü
Yenikent Mah.%31,9
Yağlıbayat Mah.%31,8
İsmil Mah.%31,6
En zayıf
Konya E Tipi Kapali Ceza Evi Mah.%7,9
Tatlıcak Mah.%12,6
Hayıroğlu Mah.%13,8
CHP
En güçlü
Konya E Tipi Kapali Ceza Evi Mah.%37,6
Tatlıcak Mah.%31,1
Ovakavağı Mah.%19,8
En zayıf
Yağlıbayat Mah.%1,5
Zincirli Mah.%2,1
Göçü Mah.%2,6

Seçime katılım

2024 Yerel%71,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,1 / TR %84,1
2019 Yerel%83,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Beşağıl Mah.%96,8
Göçü Mah.%96,5
Hayıroğlu Mah.%95,9
Sakyatan Mah.%95,8
Yarma Mah.%95,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Konya E Tipi Kapali Ceza Evi Mah.%37,4
Şemsitebrizi Mah.%61,8
Erler Mah.%64,2
Akabe Mah.%66,4
Ağsaklı Mah.%66,9

Karatay seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karatay’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karatay’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %25,0 ile ikinci oldu.

Karatay’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karatay’da 253.278 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 758 sandıkta kullanıldı.

Karatay’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,3, Kemal Kılıçdaroğlu %15,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,2 ile önde çıktı.

Karatay’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,9, MHP %14,8, CHP %7,3, Yeniden Refah %6,8, İYİ Parti %5,5.

Karatay’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karatay’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Karatay’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karatay’da oyların %33,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 23,7 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Karatay’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Tatlıcak Mah., Başak Mah., Erler Mah..

Karatay’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karatay’da etkin parti sayısı 2,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 29,5 puan.

Karatay’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Karatay’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Karatay’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karatay’da geçersiz oy oranı %5,86 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 16 sandık var.

Karatay’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karatay’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Karatay hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karatay’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Karatay’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karatay’daki 64 mahallenin 62 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Karatay’ın altın sandığı hangisi?

Karatay’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karatay, Yediler Mah., 1377 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,71 puan saptı.

Karatay’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hayıroğlu (%75,2) mahallesinde, en düşük oyu Başak (%31,1) mahallesinde aldı.

Karatay’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yenikent (%31,9) mahallesinde, en düşük oyu Konya E Tipi Kapali Ceza Evi (%7,9) mahallesinde aldı.

Karatay’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beşağıl Mah. (%96,8), en düşük katılım Konya E Tipi Kapali Ceza Evi Mah. (%37,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.