Hüyük Seçim Sonuçları
2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Hüyük’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %76,3 oyla AK Parti kazandı. Zafer Partisi %8,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hüyük’te Recep Tayyip Erdoğan %66,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Hüyük sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Hüyük’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Hüyük’te oyların %42,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 6,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Bahçeli Evler Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 66,0 | 73,9 |
| Mutlu Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 65,1 | 60,0 |
| Cumhuriyet Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 60,7 | 66,2 |
| Ulupınar Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 60,4 | 74,0 |
| Budak Mah. | AK Parti → Zafer Partisi | 56,2 | 6,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Hüyük’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akdağ Mah. | AK Parti %79,1 | %89,4 |
| Bahçeli Evler Mah. | AK Parti %80,8 | %85,1 |
| Başlamış Mah. | AK Parti %72,0 | %76,3 |
| Budak Mah. | Zafer Partisi %48,7 | %88,5 |
| Burunsuz Mah. | AK Parti %87,6 | %84,6 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %77,9 | %84,5 |
| Değirmenaltı Mah. | AK Parti %83,6 | %89,8 |
| Görünmez Mah. | AK Parti %76,9 | %73,3 |
| Göçeri Mah. | AK Parti %74,6 | %86,4 |
| Köşk Mah. | AK Parti %77,8 | %89,1 |
| Kıreli Mah. | AK Parti %82,8 | %82,7 |
| Mutlu Mah. | AK Parti %70,8 | %89,9 |
| Pınarbaşı Mah. | AK Parti %91,7 | %85,4 |
| Selki Mah. | AK Parti %75,3 | %88,2 |
| Suludere Mah. | AK Parti %61,1 | %90,0 |
| Tolca Mah. | AK Parti %83,9 | %89,2 |
| Ulupınar Mah. | AK Parti %80,2 | %85,4 |
| Yenice Mah. | AK Parti %82,0 | %97,7 |
| Çamlıca Mah. | AK Parti %76,9 | %86,6 |
| Çavuş Mah. | AK Parti %83,5 | %83,4 |
Altın sandık
Hüyük’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Hüyük’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Hüyük seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Hüyük’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Hüyük’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %76,3 oyla AK Parti kazandı. Zafer Partisi %8,8 ile ikinci oldu.
Hüyük’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Hüyük’te 12.771 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.
Hüyük’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,9, Kemal Kılıçdaroğlu %31,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,7 ile önde çıktı.
Hüyük’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %43,8, CHP %17,5, MHP %14,5, İYİ Parti %13,7, Yeniden Refah %3,0.
Hüyük’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Hüyük’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Hüyük’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Hüyük’te oyların %42,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 6,4 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.
Hüyük’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçeli Evler Mah., Mutlu Mah., Cumhuriyet Mah..
Hüyük’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Hüyük’te etkin parti sayısı 1,68; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Zafer Partisi arasındaki fark 67,5 puan.
Hüyük’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Hüyük’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Hüyük’ün geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Hüyük’te geçersiz oy oranı %7,63 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Hüyük’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hüyük’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Hüyük hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hüyük’te AK Parti 5 kez birinci oldu.
Hüyük’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Hüyük’teki 23 mahallenin 22 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Zafer Partisi birinci çıktı.
Hüyük’ün altın sandığı hangisi?
Hüyük’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hüyük, Selki Mah., 1040 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,87 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,06 puan sapmayla verdi.
Hüyük’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Burunsuz (%87,6) mahallesinde, en düşük oyu Budak (%42,2) mahallesinde aldı.
Hüyük’te Zafer Partisi en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Zafer Partisi en yüksek oyu Budak (%48,7) mahallesinde, en düşük oyu Çavuş (%1,4) mahallesinde aldı.
Hüyük’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %86,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Suludere Mah. (%90,0), en düşük katılım Görünmez Mah. (%73,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.