Güneysınır Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Güneysınır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %34,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Güneysınır’da Recep Tayyip Erdoğan %89,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%35,7
2024 katılım
%89,1
yerel seçim
Seçmen
7.066
2024
Sandık
30
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Güneysınır sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGüneysınır, Konya · katılım %89,1GüneysınırKonyaAK Parti%35,67%40,08Yeniden Refah%34,14%23,43BBP%27,57%3,15Saadet%1,21%2,85İYİ Parti%0,47%3,39Zafer Partisi%0,42%3,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGüneysınır, Konya · katılım %92,7GüneysınırKonyaErdoğan%86,14%68,96Kılıçdaroğlu%9,92%23,90Sinan Oğan%3,61%6,75Muharrem İnce%0,33%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGüneysınır, Konya · katılım %91,9GüneysınırKonyaErdoğan%89,55%73,03Kılıçdaroğlu%10,45%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGüneysınır, Konya · katılım %92,7GüneysınırKonyaAK Parti%56,13%47,75MHP%19,34%14,31İYİ Parti%5,21%8,77BBP%5,13%2,04Yeniden Refah%5,07%5,16CHP%4,79%13,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Güneysınır’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Güneysınır’da oyların %34,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 27,8 puan.

6 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karasınır Mah.BBP → Yeniden Refah65,647,8
Mehmet Ali Mah.AK Parti → Yeniden Refah57,016,7
Aydoğmuş Mah.AK Parti → Yeniden Refah52,822,9
Ağras Mah.AK Parti → Yeniden Refah51,815,3
Bardas Mah.AK Parti → Yeniden Refah39,82,0
Mevlana Mah.AK Parti → Yeniden Refah38,55,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,6
Saadet%32,2
CHP%10,0
Katılım %95,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,2
Meral Akşener%5,1
Muharrem İnce%4,1
Katılım %94,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%72,1
MHP%16,6
İYİ Parti%5,1
Katılım %94,5
2019 YerelYerel
AK Parti%57,0
BBP%38,0
Saadet%2,3
Katılım %92,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,1
Kemal Kılıçdaroğlu%9,9
Sinan Oğan%3,6
Katılım %92,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%56,1
MHP%19,3
İYİ Parti%5,2
Katılım %92,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,6
Kemal Kılıçdaroğlu%10,5
Katılım %91,9
2024 YerelYerel
AK Parti%35,7
Yeniden Refah%34,1
BBP%27,6
Katılım %89,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Güneysınır’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Avcıtepe Mah.Yeniden Refah %38,2%103,6
Aydoğmuş Mah.Yeniden Refah %52,8%92,0
Ağras Mah.Yeniden Refah %49,8%94,3
Bardas Mah.Yeniden Refah %36,1%94,0
Durayda Mah.AK Parti %55,6%91,5
Emirhan Mah.Yeniden Refah %56,6%90,2
Güneybağ Mah.AK Parti %50,6%87,0
Gürağaç Mah.BBP %47,7%94,6
Habiller Mah.AK Parti %53,9%86,5
Karasınır Mah.Yeniden Refah %65,0%82,9
Kayaağzı Mah.AK Parti %55,8%86,6
Kurukavak Mah.AK Parti %50,0%89,5
Kızılöz Mah.AK Parti %48,7%97,5
Mehmet Ali Mah.Yeniden Refah %46,9%96,1
Mevlana Mah.Yeniden Refah %37,4%83,1
Sarıhacı Mah.AK Parti %50,6%94,0
Ömeroğlu Mah.BBP %43,6%83,9
Örenboyalı Mah.AK Parti %57,0%97,1

Altın sandık

Güneysınır’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Güneysınır’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Güneybağ Mah.%50,6
Bardas Mah.%34,1
Mevlana Mah.%31,9
En zayıf
Karasınır Mah.%17,2
Gürağaç Mah.%25,8
Mevlana Mah.%31,9
Yeniden Refah
En güçlü
Karasınır Mah.%65,0
Mevlana Mah.%37,4
Bardas Mah.%36,1
En zayıf
Güneybağ Mah.%5,5
Gürağaç Mah.%24,5
Bardas Mah.%36,1
BBP
En güçlü
Gürağaç Mah.%47,7
Güneybağ Mah.%42,1
Mevlana Mah.%27,9
En zayıf
Karasınır Mah.%14,5
Bardas Mah.%25,1
Mevlana Mah.%27,9

Seçime katılım

2024 Yerel%89,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,9 / TR %84,1
2019 Yerel%92,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gürağaç Mah.%94,6
Bardas Mah.%94,0
Güneybağ Mah.%87,0
Mevlana Mah.%83,1
Karasınır Mah.%82,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karasınır Mah.%82,9
Mevlana Mah.%83,1
Güneybağ Mah.%87,0
Bardas Mah.%94,0
Gürağaç Mah.%94,6

Güneysınır seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Güneysınır’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Güneysınır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %34,1 ile ikinci oldu.

Güneysınır’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Güneysınır’da 7.066 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 30 sandıkta kullanıldı.

Güneysınır’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,1, Kemal Kılıçdaroğlu %9,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %89,5 ile önde çıktı.

Güneysınır’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %56,1, MHP %19,3, İYİ Parti %5,2, BBP %5,1, Yeniden Refah %5,1.

Güneysınır’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Güneysınır’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Güneysınır’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Güneysınır’da oyların %34,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 27,8 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Güneysınır’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Karasınır Mah., Mehmet Ali Mah., Aydoğmuş Mah..

Güneysınır’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Güneysınır’da etkin parti sayısı 3,12; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 1,5 puan.

Güneysınır’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Güneysınır’da geçersiz oy oranı %5,2 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Güneysınır’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Güneysınır’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Güneysınır hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Güneysınır’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Güneysınır’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Güneysınır’daki 18 mahallenin 8 tanesinde Yeniden Refah, 8 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde BBP birinci çıktı.

Güneysınır’ın altın sandığı hangisi?

Güneysınır’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güneysınır, Bardas Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,64 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,39 puan sapmayla verdi.

Güneysınır’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Güneybağ (%50,6) mahallesinde, en düşük oyu Karasınır (%17,2) mahallesinde aldı.

Güneysınır’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Karasınır (%65,0) mahallesinde, en düşük oyu Güneybağ (%5,5) mahallesinde aldı.

Güneysınır’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gürağaç Mah. (%94,6), en düşük katılım Karasınır Mah. (%82,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.