Ereğli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Ereğli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla CHP kazandı. MHP %33,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ereğli’de Recep Tayyip Erdoğan %57,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Ereğli sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Ereğli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Ereğli’de oyların %18,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Aşağıgöndelen Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 49,4 | 55,1 |
| Kargacı Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 45,7 | 8,7 |
| Yellice Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 45,5 | 2,3 |
| Yeniköy Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 42,8 | 37,8 |
| Kuskuncuk Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 42,3 | 0,6 |
| Çayhan Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 39,8 | 1,5 |
| Taşağıl Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 37,3 | 1,9 |
| Beyköy Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 31,7 | 4,2 |
| Toros Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 29,8 | 1,1 |
| Camikebir Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 28,2 | 12,1 |
| Hortu Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 27,5 | 0,1 |
| Aydınlar Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 25,5 | 0,7 |
| Barbaros Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 25,2 | 5,8 |
| Tatlıkuyu Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 25,2 | 3,1 |
| Fatih Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 25,0 | 2,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Ereğli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 500 Evler Mah. | CHP %40,4 | %84,5 |
| Acıkuyu Mah. | CHP %32,1 | %99,1 |
| Acıpınar Mah. | MHP %58,2 | %91,0 |
| Adabağ Mah. | CHP %40,1 | %87,3 |
| Akhüyük Mah. | CHP %42,7 | %81,3 |
| Alhan Mah. | MHP %63,7 | %85,2 |
| Alpaslan Mah. | CHP %46,0 | %81,3 |
| Atakent Mah. | MHP %51,0 | %80,2 |
| Aydınlar Mah. | CHP %40,1 | %76,9 |
| Aziziye Mah. | MHP %46,9 | %94,1 |
| Aşağıgöndelen Mah. | CHP %71,4 | %88,0 |
| Aşıklar Mah. | Yeniden Refah %31,7 | %89,0 |
| Bahçeli Mah. | CHP %47,0 | %100,0 |
| Barbaros Mah. | CHP %41,7 | %79,0 |
| Batıalagözlü Mah. | CHP %43,2 | %78,0 |
| Belceağaç Mah. | MHP %41,2 | %88,8 |
| Belkaya Mah. | CHP %39,2 | %77,3 |
| Beyköy Mah. | MHP %36,2 | %96,0 |
| Beyören Mah. | MHP %28,9 | %95,0 |
| Boyacıali Mah. | CHP %45,7 | %83,1 |
Altın sandık
Ereğli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Ereğli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Ereğli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Ereğli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Ereğli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla CHP kazandı. MHP %33,9 ile ikinci oldu.
Ereğli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Ereğli’de 111.525 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 365 sandıkta kullanıldı.
Ereğli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,1, Kemal Kılıçdaroğlu %38,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,6 ile önde çıktı.
Ereğli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %36,9, CHP %29,1, MHP %13,7, İYİ Parti %9,1, Zafer Partisi %2,6.
Ereğli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Ereğli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Ereğli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Ereğli’de oyların %18,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Ereğli’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 27 salıncak mahalle var; en oynakları Aşağıgöndelen Mah., Kargacı Mah., Yellice Mah..
Ereğli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Ereğli’de etkin parti sayısı 3,11; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 9,1 puan.
Ereğli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Ereğli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Ereğli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Ereğli’de geçersiz oy oranı %6,87 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.
Ereğli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ereğli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Ereğli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ereğli’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Ereğli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Ereğli’deki 91 mahallenin 58 tanesinde CHP, 31 tanesinde MHP, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Ereğli’nin altın sandığı hangisi?
Ereğli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ereğli, Namık Kemal Mah., 1234 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,49 puan saptı.
Ereğli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Özgürler (%80,2) mahallesinde, en düşük oyu Alhan (%13,4) mahallesinde aldı.
Ereğli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Alhan (%63,7) mahallesinde, en düşük oyu Çiller (%8,6) mahallesinde aldı.
Ereğli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çiller Mah. (%98,2), en düşük katılım Ziya Gökalp Mah. (%70,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.