Emirgazi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Emirgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,9 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %42,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Emirgazi’de Recep Tayyip Erdoğan %66,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%53,9
2024 katılım
%91,9
yerel seçim
Seçmen
5.849
2024
Sandık
25
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Emirgazi sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEmirgazi, Konya · katılım %91,9EmirgaziKonyaYeniden Refah%53,88%23,43MHP%42,34%4,51CHP%1,16%14,72Saadet%1,04%2,85İYİ Parti%0,60%3,39Zafer Partisi%0,27%3,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEmirgazi, Konya · katılım %84,8EmirgaziKonyaErdoğan%63,02%68,96Kılıçdaroğlu%31,53%23,90Sinan Oğan%4,59%6,75Muharrem İnce%0,85%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEmirgazi, Konya · katılım %80,0EmirgaziKonyaErdoğan%66,50%73,03Kılıçdaroğlu%33,50%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEmirgazi, Konya · katılım %84,8EmirgaziKonyaAK Parti%40,90%47,75CHP%22,07%13,24MHP%16,92%14,31İYİ Parti%8,40%8,77Yeniden Refah%2,69%5,16BBP%2,50%2,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Emirgazi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Emirgazi’de oyların %55,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 37,7 puan.

8 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.MHP → Yeniden Refah67,234,8
Besci Mah.MHP → Yeniden Refah67,136,3
Demirci Mah.MHP → Yeniden Refah64,427,1
Türbe Mah.MHP → Yeniden Refah60,219,8
Işıklar Mah.MHP → Yeniden Refah59,621,1
Kale Mah.MHP → Yeniden Refah58,016,2
Fatih Mah.MHP → Yeniden Refah53,47,8
Akmescit Mah.MHP (aynı)48,92,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%51,1
AK Parti%45,9
CHP%1,7
Katılım %95,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,0
Muharrem İnce%22,0
Meral Akşener%10,9
Katılım %83,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,0
CHP%18,0
MHP%14,4
Katılım %83,7
2019 YerelYerel
MHP%63,9
Saadet%33,7
CHP%1,7
Katılım %92,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,0
Kemal Kılıçdaroğlu%31,5
Sinan Oğan%4,6
Katılım %84,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,9
CHP%22,1
MHP%16,9
Katılım %84,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,5
Kemal Kılıçdaroğlu%33,5
Katılım %80,0
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%53,9
MHP%42,3
CHP%1,2
Katılım %91,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Emirgazi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akmescit Mah.MHP %50,0%88,5
Besci Mah.Yeniden Refah %65,8%98,4
Camikebir Mah.MHP %53,3%78,3
Cumhuriyet Mah.MHP %52,1%93,7
Demirci Mah.Yeniden Refah %61,1%90,6
Ekizli Mah.MHP %43,5%91,2
Fatih Mah.Yeniden Refah %52,7%92,5
Gölören Mah.MHP %46,3%96,2
Işıklar Mah.Yeniden Refah %58,6%93,4
Kale Mah.Yeniden Refah %56,5%89,3
Karaören Mah.MHP %49,6%96,2
Meşeli Mah.MHP %58,2%103,7
Türbe Mah.Yeniden Refah %59,4%94,3
Yamaç Mah.MHP %53,4%97,9
Yeni Mah.Yeniden Refah %66,6%91,9
Öbektaş Mah.MHP %70,2%81,1

Altın sandık

Emirgazi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Emirgazi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Yeni Mah.%66,6
Demirci Mah.%61,1
Türbe Mah.%59,4
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%45,7
Akmescit Mah.%48,0
Fatih Mah.%52,7
MHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%52,1
Akmescit Mah.%50,0
Fatih Mah.%45,0
En zayıf
Yeni Mah.%31,8
Demirci Mah.%34,0
Işıklar Mah.%37,5

Seçime katılım

2024 Yerel%91,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,0 / TR %84,1
2019 Yerel%92,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Türbe Mah.%94,3
Cumhuriyet Mah.%93,7
Işıklar Mah.%93,4
Fatih Mah.%92,5
Yeni Mah.%91,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Akmescit Mah.%88,5
Kale Mah.%89,3
Demirci Mah.%90,6
Yeni Mah.%91,9
Fatih Mah.%92,5

Emirgazi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Emirgazi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Emirgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,9 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %42,3 ile ikinci oldu.

Emirgazi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Emirgazi’de 5.849 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 25 sandıkta kullanıldı.

Emirgazi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,0, Kemal Kılıçdaroğlu %31,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,5 ile önde çıktı.

Emirgazi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,9, CHP %22,1, MHP %16,9, İYİ Parti %8,4, Yeniden Refah %2,7.

Emirgazi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Emirgazi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Emirgazi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Emirgazi’de oyların %55,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 37,7 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Emirgazi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Besci Mah., Demirci Mah..

Emirgazi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Emirgazi’de etkin parti sayısı 2,13; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci MHP arasındaki fark 11,5 puan.

Emirgazi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Emirgazi’de geçersiz oy oranı %3,78 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Emirgazi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Emirgazi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Emirgazi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Emirgazi’de MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Emirgazi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Emirgazi’deki 16 mahallenin 9 tanesinde MHP, 7 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Emirgazi’nin altın sandığı hangisi?

Emirgazi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Emirgazi, Kale Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,03 puan saptı.

Emirgazi’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yeni (%66,5) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%45,7) mahallesinde aldı.

Emirgazi’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%52,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%31,8) mahallesinde aldı.

Emirgazi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Türbe Mah. (%94,3), en düşük katılım Akmescit Mah. (%88,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.