Doğanhisar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Doğanhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,3 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %45,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Doğanhisar’da Recep Tayyip Erdoğan %67,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%47,3
2024 katılım
%87,0
yerel seçim
Seçmen
12.813
2024
Sandık
48
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Doğanhisar sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDoğanhisar, Konya · katılım %87,0DoğanhisarKonyaYeniden Refah%47,33%23,43MHP%45,44%4,51Saadet%2,16%2,85İYİ Parti%2,09%3,39DEVA%1,17%0,50Zafer Partisi%0,44%3,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDoğanhisar, Konya · katılım %88,7DoğanhisarKonyaErdoğan%63,95%68,96Kılıçdaroğlu%30,28%23,90Sinan Oğan%4,75%6,75Muharrem İnce%1,03%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDoğanhisar, Konya · katılım %86,4DoğanhisarKonyaErdoğan%67,90%73,03Kılıçdaroğlu%32,10%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDoğanhisar, Konya · katılım %88,7DoğanhisarKonyaAK Parti%44,55%47,75CHP%18,32%13,24MHP%12,96%14,31İYİ Parti%11,93%8,77Yeniden Refah%4,21%5,16Zafer Partisi%1,63%2,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Doğanhisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Doğanhisar’da oyların %49,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 27,2 puan.

12 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeğin Mah.MHP → Yeniden Refah85,169,0
Harman Mah.MHP → Yeniden Refah77,857,1
Baş Mah.MHP → Yeniden Refah77,754,5
Şıh Mah.MHP → Yeniden Refah75,454,6
Kuz Mah.MHP → Yeniden Refah74,449,8
Pazar Mah.MHP → Yeniden Refah74,350,0
Çınaroba Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah65,835,4
Başköy Mah.İYİ Parti → MHP61,431,7
Yenice Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah54,611,2
Konakkale Mah.MHP → Yeniden Refah51,97,7
Ayaslar Mah.İYİ Parti → MHP50,225,6
Yazlıca Mah.İYİ Parti → MHP49,421,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%42,8
AK Parti%41,9
CHP%9,9
Katılım %92,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,6
Muharrem İnce%18,9
Meral Akşener%13,2
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,7
CHP%15,5
İYİ Parti%14,1
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
MHP%52,5
İYİ Parti%40,4
Saadet%4,8
Katılım %90,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,0
Kemal Kılıçdaroğlu%30,3
Sinan Oğan%4,8
Katılım %88,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,6
CHP%18,3
MHP%13,0
Katılım %88,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,9
Kemal Kılıçdaroğlu%32,1
Katılım %86,4
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%47,3
MHP%45,4
Saadet%2,2
Katılım %87,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Doğanhisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ayaslar Mah.MHP %58,8%88,7
Ağa Mah.Yeniden Refah %60,3%95,7
Baş Mah.Yeniden Refah %75,0%85,6
Başköy Mah.MHP %63,1%84,3
Cuma Mah.Yeniden Refah %81,5%89,0
Davras Mah.MHP %69,0%96,5
Deştiğin Mah.MHP %87,5%91,5
Fırınlı Mah.MHP %61,4%87,4
Harman Mah.Yeniden Refah %76,4%87,7
Karaağa Mah.MHP %50,7%83,0
Kemer Mah.MHP %66,6%95,7
Konakkale Mah.Yeniden Refah %47,3%85,4
Koçaş Mah.MHP %57,0%87,4
Kuz Mah.Yeniden Refah %71,1%84,2
Pazar Mah.Yeniden Refah %71,4%82,9
Tekkeköy Mah.Yeniden Refah %69,6%88,2
Uncular Mah.MHP %52,8%88,1
Yazlıca Mah.MHP %58,2%88,5
Yazır Mah.Yeniden Refah %50,9%82,1
Yenice Mah.Yeniden Refah %52,5%88,3

Altın sandık

Doğanhisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Doğanhisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Harman Mah.%76,4
Baş Mah.%75,0
Şıh Mah.%72,6
En zayıf
Deştiğin Mah.%9,7
Kemer Mah.%25,8
İlyaslar Mah.%27,7
MHP
En güçlü
Deştiğin Mah.%87,5
Kemer Mah.%66,6
Başköy Mah.%63,1
En zayıf
Şıh Mah.%18,1
Harman Mah.%19,3
Baş Mah.%20,5

Seçime katılım

2024 Yerel%87,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,4 / TR %84,1
2019 Yerel%90,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kemer Mah.%95,7
Deştiğin Mah.%91,5
İlyaslar Mah.%90,5
Ayaslar Mah.%88,7
Yazlıca Mah.%88,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Pazar Mah.%82,9
Karaağa Mah.%83,0
Şıh Mah.%83,1
Kuz Mah.%84,2
Başköy Mah.%84,3

Doğanhisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Doğanhisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Doğanhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,3 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %45,4 ile ikinci oldu.

Doğanhisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Doğanhisar’da 12.813 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.

Doğanhisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,0, Kemal Kılıçdaroğlu %30,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,9 ile önde çıktı.

Doğanhisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,5, CHP %18,3, MHP %13,0, İYİ Parti %11,9, Yeniden Refah %4,2.

Doğanhisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Doğanhisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Doğanhisar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Doğanhisar’da oyların %49,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 27,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Doğanhisar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Yeğin Mah., Harman Mah., Baş Mah..

Doğanhisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Doğanhisar’da etkin parti sayısı 2,32; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci MHP arasındaki fark 1,9 puan.

Doğanhisar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 14,4 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 16,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Doğanhisar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Doğanhisar’da geçersiz oy oranı %9,95 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Doğanhisar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Doğanhisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Doğanhisar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Doğanhisar’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Doğanhisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Doğanhisar’daki 24 mahallenin 13 tanesinde Yeniden Refah, 11 tanesinde MHP birinci çıktı.

Doğanhisar’ın altın sandığı hangisi?

Doğanhisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Doğanhisar, Yenice Mah., 1047 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,24 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,91 puan sapmayla verdi.

Doğanhisar’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Harman (%76,4) mahallesinde, en düşük oyu Deştiğin (%9,7) mahallesinde aldı.

Doğanhisar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Deştiğin (%87,5) mahallesinde, en düşük oyu Şıh (%18,1) mahallesinde aldı.

Doğanhisar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kemer Mah. (%95,7), en düşük katılım Pazar Mah. (%82,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.