Beyşehir Seçim Sonuçları
2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Beyşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,1 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %40,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 44,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Beyşehir’de Recep Tayyip Erdoğan %72,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Beyşehir sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Beyşehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Beyşehir’de oyların %53,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 42,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Huğlu Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 87,3 | 38,6 |
| Kurucuova Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 72,2 | 43,2 |
| Göçü Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 66,2 | 2,3 |
| Akburun Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 64,8 | 19,9 |
| İçerişehir Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 62,8 | 8,7 |
| Hacıarmağan Mah. | AK Parti (aynı) | 60,0 | 0,4 |
| Yeni Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 59,1 | 2,9 |
| Avşar Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 59,0 | 6,5 |
| Esentepe Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 58,9 | 4,4 |
| Beytepe Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 58,1 | 6,1 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 57,9 | 4,8 |
| Bayavşar Mah. | AK Parti (aynı) | 57,8 | 1,0 |
| Sadıkhacı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 57,1 | 9,6 |
| Hacıakif Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 56,6 | 2,9 |
| Evsat Mah. | AK Parti (aynı) | 56,5 | 2,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Beyşehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adaköy Mah. | AK Parti %62,8 | %84,3 |
| Akburun Mah. | Yeniden Refah %52,2 | %91,8 |
| Avdancık Mah. | AK Parti %50,0 | %87,1 |
| Avşar Mah. | Yeniden Refah %44,1 | %81,6 |
| Ağılönü Mah. | AK Parti %44,3 | %96,2 |
| Bademli Mah. | AK Parti %60,9 | %87,0 |
| Bahçelievler Mah. | Yeniden Refah %44,8 | %78,7 |
| Bayat Mah. | AK Parti %55,7 | %101,5 |
| Bayavşar Mah. | AK Parti %38,1 | %88,6 |
| Bayındır Mah. | AK Parti %82,6 | %93,1 |
| Başgöze Mah. | AK Parti %52,6 | %89,5 |
| Bekdemir Mah. | Yeniden Refah %46,5 | %94,9 |
| Beytepe Mah. | Yeniden Refah %44,7 | %82,8 |
| Cetmi Mah. | AK Parti %57,0 | %81,6 |
| Dalyan Mah. | AK Parti %43,4 | %75,6 |
| Damlapınar Mah. | AK Parti %78,1 | %87,6 |
| Doğanbey Mah. | AK Parti %64,1 | %89,6 |
| Doğancık Mah. | AK Parti %52,0 | %89,4 |
| Dumanlı Mah. | Yeniden Refah %48,2 | %91,1 |
| Emen Mah. | AK Parti %48,5 | %86,4 |
Altın sandık
Beyşehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Beyşehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Beyşehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Beyşehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Beyşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,1 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %40,4 ile ikinci oldu.
Beyşehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Beyşehir’de 58.664 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 205 sandıkta kullanıldı.
Beyşehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,5, Kemal Kılıçdaroğlu %24,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,2 ile önde çıktı.
Beyşehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,5, MHP %16,4, İYİ Parti %14,7, CHP %10,5, Yeniden Refah %5,4.
Beyşehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Beyşehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Beyşehir’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Beyşehir’de oyların %53,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 42,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Beyşehir’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 21 salıncak mahalle var; en oynakları Huğlu Mah., Kurucuova Mah., Göçü Mah..
Beyşehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Beyşehir’de etkin parti sayısı 2,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 3,7 puan.
Beyşehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Beyşehir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Beyşehir’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Beyşehir’de geçersiz oy oranı %5,81 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Beyşehir’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Beyşehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Beyşehir hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Beyşehir’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Beyşehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Beyşehir’deki 67 mahallenin 42 tanesinde AK Parti, 24 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.
Beyşehir’in altın sandığı hangisi?
Beyşehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Beyşehir, Bahçelievler Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,74 puan saptı.
Beyşehir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bayındır (%82,6) mahallesinde, en düşük oyu Huğlu (%10,8) mahallesinde aldı.
Beyşehir’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Kurucuova (%68,9) mahallesinde, en düşük oyu Bayındır (%11,7) mahallesinde aldı.
Beyşehir’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Üçpınar Mah. (%93,2), en düşük katılım Hacıarmağan Mah. (%73,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.