Akşehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Akşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 35,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akşehir’de Recep Tayyip Erdoğan %63,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%42,6
2024 katılım
%79,3
yerel seçim
Seçmen
71.673
2024
Sandık
238
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Akşehir sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAkşehir, Konya · katılım %79,3AkşehirKonyaCHP%42,63%14,72AK Parti%31,59%40,08İYİ Parti%18,15%3,39Yeniden Refah%5,24%23,43Saadet%0,52%2,85Zafer Partisi%0,49%3,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAkşehir, Konya · katılım %87,4AkşehirKonyaErdoğan%59,15%68,96Kılıçdaroğlu%33,42%23,90Sinan Oğan%6,80%6,75Muharrem İnce%0,62%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAkşehir, Konya · katılım %83,9AkşehirKonyaErdoğan%63,03%73,03Kılıçdaroğlu%36,97%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAkşehir, Konya · katılım %87,5AkşehirKonyaAK Parti%42,06%47,75CHP%17,87%13,24İYİ Parti%17,25%8,77MHP%13,03%14,31Zafer Partisi%2,34%2,99Yeniden Refah%2,26%5,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Akşehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Akşehir’de oyların %42,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 26,6 puan.

34 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti47 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çimenli Mah.İYİ Parti → CHP59,339,2
Ilıcak Mah.İYİ Parti → CHP54,531,6
Yaşarlar Mah.İYİ Parti → CHP54,314,7
Meydan Mah.AK Parti → CHP50,131,1
Yazla Mah.AK Parti → CHP49,50,2
Kızılca Mah.İYİ Parti → CHP49,136,0
Doğrugöz Mah.İYİ Parti → CHP49,111,5
Tipiköy Mah.İYİ Parti → CHP47,310,2
Yıldırım Bayezid Mah.İYİ Parti → CHP47,236,4
Ortaca Mah.AK Parti → CHP46,94,0
Kuruçay Mah.AK Parti → CHP46,519,0
Kuşçu Mah.AK Parti → CHP46,214,2
Savaş Mah.AK Parti → CHP45,710,2
Kozağaç Mah.AK Parti → CHP45,316,7
Gazi Mah.AK Parti → CHP44,814,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,8
MHP%41,7
CHP%9,7
Katılım %88,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,4
Muharrem İnce%22,0
Meral Akşener%13,1
Katılım %86,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,9
CHP%16,4
MHP%14,5
Katılım %86,0
2019 YerelYerel
AK Parti%49,7
İYİ Parti%42,0
CHP%7,5
Katılım %83,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,2
Kemal Kılıçdaroğlu%33,4
Sinan Oğan%6,8
Katılım %87,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,1
CHP%17,9
İYİ Parti%17,3
Katılım %87,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,0
Kemal Kılıçdaroğlu%37,0
Katılım %83,9
2024 YerelYerel
CHP%42,6
AK Parti%31,6
İYİ Parti%18,2
Katılım %79,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Akşehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adsız Mah.AK Parti %39,0%80,9
Ahicelal Mah.CHP %65,1%89,1
Aksehir T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.CHP %59,3%50,9
Alanyurt Mah.CHP %38,3%83,2
Altunkalem Mah.CHP %53,5%74,9
Altuntaş Mah.AK Parti %35,6%85,2
Anıt Mah.CHP %44,3%82,7
Atakent Mah.CHP %41,1%88,6
Bozlağan Mah.CHP %38,0%92,3
Cankurtaran Mah.AK Parti %50,8%95,9
Değirmenköy Mah.AK Parti %38,7%86,0
Doğrugöz Mah.CHP %42,5%82,6
Engili Mah.CHP %42,7%84,5
Eskikale Mah.CHP %55,7%81,2
Gazi Mah.CHP %45,7%75,8
Gedil Mah.AK Parti %39,3%91,7
Gölçayır Mah.CHP %39,8%87,5
Gözpınarı Mah.AK Parti %49,8%80,5
Ilıcak Mah.CHP %57,7%87,7
Karabulut Mah.AK Parti %49,6%90,8

Altın sandık

Akşehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Akşehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çimenli Mah.%61,8
Kızılca Mah.%58,8
Selçuk Mah.%58,6
En zayıf
Karabulut Mah.%16,3
Gedil Mah.%18,8
Değirmenköy Mah.%19,7
AK Parti
En güçlü
Ortaköy Mah.%62,2
Gözpınarı Mah.%49,8
Karabulut Mah.%49,6
En zayıf
Yıldırım Bayezid Mah.%20,9
Çimenli Mah.%22,6
Kızılca Mah.%22,8
İYİ Parti
En güçlü
Değirmenköy Mah.%33,9
Tipi Mah.%30,4
Yeniköy Mah.%25,6
En zayıf
Ortaköy Mah.%6,3
Saray Mah.%7,4
Yazla Mah.%7,7

Seçime katılım

2024 Yerel%79,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,9 / TR %84,1
2019 Yerel%83,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Saray Mah.%93,6
Karahüyük Mah.%92,6
Gedil Mah.%91,7
Çimenli Mah.%91,2
Yaylabelen Mah.%91,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İstasyon Mah.%72,1
Yeni Mah.%73,6
Kozağaç Mah.%74,2
Altunkalem Mah.%74,9
Meydan Mah.%75,7

Akşehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Akşehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Akşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,6 ile ikinci oldu.

Akşehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Akşehir’de 71.673 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 238 sandıkta kullanıldı.

Akşehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,1, Kemal Kılıçdaroğlu %33,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,0 ile önde çıktı.

Akşehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,1, CHP %17,9, İYİ Parti %17,2, MHP %13,0, Zafer Partisi %2,3.

Akşehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Akşehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Akşehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Akşehir’de oyların %42,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 26,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Akşehir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 34 salıncak mahalle var; en oynakları Çimenli Mah., Ilıcak Mah., Yaşarlar Mah..

Akşehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Akşehir’de etkin parti sayısı 3,15; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,0 puan.

Akşehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,3 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 4,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Akşehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Akşehir’de geçersiz oy oranı %6,14 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Akşehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akşehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Akşehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akşehir’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Akşehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Akşehir’deki 56 mahallenin 37 tanesinde CHP, 18 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Akşehir’in altın sandığı hangisi?

Akşehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akşehir, Yeni Mah., 1215 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,36 puan saptı.

Akşehir’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çimenli (%61,8) mahallesinde, en düşük oyu Karabulut (%16,2) mahallesinde aldı.

Akşehir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ortaköy (%62,2) mahallesinde, en düşük oyu Yıldırım Bayezid (%20,9) mahallesinde aldı.

Akşehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Saray Mah. (%93,6), en düşük katılım İstasyon Mah. (%72,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.