Ahırlı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Konya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ahırlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,7 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %43,9 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 25,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ahırlı’da Recep Tayyip Erdoğan %74,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%49,7
2024 katılım
%88,6
yerel seçim
Seçmen
3.911
2024
Sandık
21
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ahırlı sonuçları Konya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAhırlı, Konya · katılım %88,6AhırlıKonyaİYİ Parti%49,72%3,39AK Parti%43,89%40,08Yeniden Refah%4,31%23,43DEVA%0,69%0,50Saadet%0,54%2,85HÜDA PAR%0,31%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAhırlı, Konya · katılım %88,6AhırlıKonyaErdoğan%71,59%68,96Kılıçdaroğlu%22,84%23,90Sinan Oğan%5,10%6,75Muharrem İnce%0,48%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAhırlı, Konya · katılım %86,4AhırlıKonyaErdoğan%74,85%73,03Kılıçdaroğlu%25,15%26,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAhırlı, Konya · katılım %88,6AhırlıKonyaAK Parti%44,36%47,75MHP%17,99%14,31CHP%12,77%13,24İYİ Parti%10,39%8,77Yeniden Refah%4,83%5,16BBP%3,02%2,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ahırlı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ahırlı’da oyların %31,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 24,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Merkez Mah.Cumhur İttifakı → İYİ Parti55,012,8
Çukurbucak Mah.Cumhur İttifakı (aynı)34,62,8
Akkise Mah.Cumhur İttifakı → İYİ Parti27,416,0
Hengeme Mah.Cumhur İttifakı → İYİ Parti20,27,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%62,0
MHP%22,5
Saadet%13,5
Katılım %91,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,9
Meral Akşener%12,3
Muharrem İnce%11,2
Katılım %87,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,0
MHP%16,3
İYİ Parti%13,2
Katılım %87,4
2019 YerelYerel
AK Parti%48,4
İYİ Parti%24,1
BBP%19,0
Katılım %90,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,6
Kemal Kılıçdaroğlu%22,8
Sinan Oğan%5,1
Katılım %88,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,4
MHP%18,0
CHP%12,8
Katılım %88,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,9
Kemal Kılıçdaroğlu%25,2
Katılım %86,4
2024 YerelYerel
İYİ Parti%49,7
AK Parti%43,9
Yeniden Refah%4,3
Katılım %88,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ahırlı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akkise Mah.İYİ Parti %56,6%97,2
Aliçerçi Mah.AK Parti %60,8%75,4
Bademli Mah.AK Parti %56,3%83,7
Balıklava Mah.İYİ Parti %50,5%83,3
Büyüköz Mah.AK Parti %70,4%79,6
Erdoğan Mah.AK Parti %35,3%62,7
Hamzalar Mah.İYİ Parti %48,8%94,2
Hengeme Mah.İYİ Parti %51,4%93,0
Karacakuyu Mah.AK Parti %73,2%102,1
Kayacık Mah.İYİ Parti %70,4%86,5
Kuruçay Mah.İYİ Parti %56,7%88,5
Küçüköz Mah.İYİ Parti %66,7%27,3
Merkez Mah.İYİ Parti %50,4%82,8
Çiftlik Mah.İYİ Parti %51,3%85,5
Çukurbucak Mah.AK Parti %46,2%96,6

Altın sandık

Ahırlı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ahırlı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Akkise Mah.%56,6
Hengeme Mah.%51,4
Merkez Mah.%50,4
En zayıf
Çukurbucak Mah.%43,4
Hamzalar Mah.%48,8
Merkez Mah.%50,4
AK Parti
En güçlü
Hamzalar Mah.%47,9
Çukurbucak Mah.%46,2
Hengeme Mah.%43,6
En zayıf
Merkez Mah.%37,6
Akkise Mah.%40,6
Hengeme Mah.%43,6

Seçime katılım

2024 Yerel%88,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,4 / TR %84,1
2019 Yerel%90,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Akkise Mah.%97,2
Çukurbucak Mah.%96,6
Hamzalar Mah.%94,2
Hengeme Mah.%93,0
Merkez Mah.%82,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%82,8
Hengeme Mah.%93,0
Hamzalar Mah.%94,2
Çukurbucak Mah.%96,6
Akkise Mah.%97,2

Ahırlı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ahırlı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ahırlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,7 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %43,9 ile ikinci oldu.

Ahırlı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ahırlı’da 3.911 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 21 sandıkta kullanıldı.

Ahırlı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,6, Kemal Kılıçdaroğlu %22,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,8 ile önde çıktı.

Ahırlı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,4, MHP %18,0, CHP %12,8, İYİ Parti %10,4, Yeniden Refah %4,8.

Ahırlı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ahırlı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ahırlı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ahırlı’da oyların %31,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 24,6 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Ahırlı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Merkez Mah., Çukurbucak Mah., Akkise Mah..

Ahırlı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ahırlı’da etkin parti sayısı 2,26; yani iki partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,8 puan.

Ahırlı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ahırlı’da geçersiz oy oranı %8,31 (Konya: %5,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ahırlı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ahırlı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ahırlı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ahırlı’da AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Ahırlı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ahırlı’daki 15 mahallenin 9 tanesinde İYİ Parti, 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ahırlı’nın altın sandığı hangisi?

Ahırlı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ahırlı, Hengeme Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,69 puan saptı.

Ahırlı’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Akkise (%56,6) mahallesinde, en düşük oyu Çukurbucak (%43,4) mahallesinde aldı.

Ahırlı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hamzalar (%47,9) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%37,6) mahallesinde aldı.

Ahırlı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akkise Mah. (%97,2), en düşük katılım Merkez Mah. (%82,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Konya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.